Szkolna Gazeta Internetowa Liceum Ogolnoksztalcacego im. Mikolaja Kopernika w Tarnobrzegu

Jesień jest piękna!   

Dodano 2018-11-13, w dziale felietony - archiwum

Wiem, wiem. My Polacy narzekanie mamy w pakiecie. Narzekamy praktycznie na wszystko, dlaczego więc nie mielibyśmy także ponarzekać sobie i na tę naszą polską, szarą, ponurą jesień, która u jednych wywołuje nostalgię, a innych wpędza w depresję. Jesienne otępienie dopada prawie wszystkich. Nikomu się nic nie chce i cały czas jesteśmy na nie. To prawda, że lato faktycznie było tego roku wyjątkowe, ale klimat jesieni jest według mnie również nie do zastąpienia.

/pliki/zdjecia/je 1.jpgJesień jest piękna. Ja nie widzę w niej szarości a złoto. Gdzie nie spojrzeć, wszędzie widać czerwień, pomarańcz i żółć. Cały świat dookoła nas przybiera ciepłe kolory. Drzewa niczym jacyś królowie zakładają złote korony, a królestwa wokół nich mienią się całą gamą barw i błyszczą niczym najszlachetniejsze kamienie. Spacery przestają być uciążliwe, a wiatr staje się naszym sprzymierzeńcem, dostarczając gratisowo całą paletę niesamowitych zapachów. O tak, czuć w nim jesień! A przyroda, która przygotowuje się do długiego zimowego snu, cieszy oko. W tych chwilach można poczuć błogi spokój i ład oraz delektować się ciszą.

Temperatury są teraz znośne i można dobierać sobie takie ubrania, jakie lubimy najbardziej. Bez żadnego obciachu możemy więc założyć na siebie najwygodniejsze rzeczy. Wszystkie te o wiele za duże, powyciągane swetry, są o tej porze bardzo mocno pożądane. A co powiecie o spędzeniu popołudnia w domowym zaciszu w ciepłych dresach? Ja to uwielbiam, Wygodny fotel, pled i filiżanka ciepłej herbaty w dłoniach, to jest naprawdę to. Latem piję naprawdę ogromne ilości wody, ale jesienią przestaje mi ona smakować i płyny uzupełniam sobie w postaci herbat. Ziołowe (np. melisa, mięta), zielona, biała, czarna, aromatyzowane. Czasem dodaję malinowego syropu do czarnych herbat, innym zaś razem łyżkę miodu do białej - pycha! A co powiecie o kubku gorącego kakao lub aromatycznej czekolady po długim spacerze? Czy może nas coś lepiej rozgrzać? O tej porze roku nie gardzimy też pieczonymi jabłkami, szarlotką z cynamonem, marchewkowymi babeczkami, czy śliwkowym tarty pod aromatyczną kruszonką. Nasz dom zamienia się wtedy w istną fabrykę zapachów i znowu zaczyna pachnieć domem. Do kuchni zaglądają już nie tylko zatroskane o „umierających” z głodu domowników mamy. Przecież jesienią każdy napije się z przyjemnością aromatycznej herbatki, a to z kolei zachęca do wspólnego spędzania czasu (oczywiście z rodziną) i długich rozmów o wszystkim. /pliki/zdjecia/je 2.jpgWarto też pamiętać o zapaleniu świeczek w przyjemnych, ciepłych kolorach. Nie macie wrażenia, że nie licząc Świąt Bożego Narodzenia to właśnie w tym czasie rodzina wydaje się nam najbliższa?

Długie jesienne wieczory to też doskonała okazja, aby zawinąć się w „ludzkie burrito” i zalec na kanapie. Jeden koc to za mało? Żaden problem. Można użyć ich więcej i nikt nie popatrzy na nas jak na jakieś dziwadła! Zostaje tylko włączyć ulubiony film i leniuchować ile wlezie. A jeśli nie mamy w domu odtwarzacza DVD, to bez problemu znajdziemy sobie coś w telewizji. Kino akcji, kryminał, romantyczna komedia – pstryk i bardzo proszę. Jak to się mówi, ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Serial czy książka nigdy nie cieszą tak bardzo, jak właśnie w te ciemne, długie, jesienne wieczory. Pogoda stwarza nam doskonałe warunki i pozwala jak o żadnej innej porze roku wczuć się w wykreowaną przez autora historię. Zmrok zapada teraz dość wcześnie i choć skraca nam to dzień, to w paradoksalny sposób dodaje nam też czasu. Jesień nie jest najbardziej ulubioną przeze mnie porą roku, ale staram się nie zapominać o jej zaletach. Uwielbiam to poczucie zwolnienia tempa życia, które zawsze jej towarzyszy oraz to, że nigdzie mi się o tej porze roku nie śpieszy, i że na wszystko potrafię znaleźć czas.

Grafika:

Oceń tekst
  • Średnia ocen 5.7
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
Średnia ocena: 5.7 /6 wszystkich

Komentarze [0]

Jeszcze nikt nie skomentował. Chcesz być pierwszy?

Dodaj komentarz

Możesz używać składni Textile Lite

Aby wysłać formularz, kliknij na słonia (zabezpieczenie przeciw botom)

Najaktywniejsi dziennikarze

Yazoo 33yazoo
Mitter 27mitter
Lou 10lou

Wspierają nas:


Ian Boon Talk Easy
TFS Leonardo
OSK Dobra Szkoła

Ilość osób aktualnie czytających Lessera

Znalazłeś błąd? - poinformuj nas o tym!
Copyright © Webmastering LO Tarnobrzeg 2018
Do góry