Szkolna Gazeta Internetowa Liceum Ogolnoksztalcacego im. Mikolaja Kopernika w Tarnobrzegu

Kalejdoskop   

Dodano 2016-11-16, w dziale felietony - archiwum

Świat zdecydowanie przyspieszył i nie mam tu bynajmniej na myśli tego, że nasza Ziemia zaczęła jakoś szybciej okrążać Słońce. Refleksja ta naszła mnie kilka dni temu, gdy razem z przyjaciółką wspominałyśmy początek roku szkolnego. Nowa szkoła, nowe otoczenie, w klasie praktycznie nikt się nie znał, a zamienienie ze sobą słowa było wtedy nie lada wyzwaniem. A teraz? Szkołę znam już jak własną kieszeń i śmiało mogę powiedzieć, że znalazłam tu przyjaciół na całe życie. No, ale gdy rzucę okiem na kalendarz, uświadamiam sobie, że za nami już połowa listopada i zastanawiam się, kiedy to zleciało?

/pliki/zdjecia/sw1_3.jpgAby odpowiedzieć sobie na to pytanie, należałoby najpierw rozważyć, w jakich czasach przyszło nam żyć. Co chwila media zalewają nas informacjami o najnowszych odkryciach, nowinkach technologicznych, prestiżowych wynikach badań naukowców, które sterują dziś naszym życiem i wpływają na naszą podświadomość. Można nawet powiedzieć, że „przyspieszają” nam czas. Podam tu przykład zjawiska, które nasila się z każdym rokiem i coraz bardziej mnie irytuje. Mam tu na myśli reklamy. Spójrzmy na sprawę bez emocji i zadajmy sobie pytanie, czy świąteczna reklama, emitowana w telewizji już 3 listopada, czyli tuż po Wszystkich Świętych, nie jest czasem przesadą? Toć do Bożego Narodzenia zostało jeszcze dobre dwa miesiące, a znicze na cmentarzach nie zdążyły się wypalić.

Niestety, to nie my sterujemy mediami, ale mamy świadomość, że odcięcie się od nich jest równoznaczne z samounicestwieniem siebie w systemie. Chociaż w czasach, kiedy przekaz informacji jest tak błyskawiczny, że w ciągu zaledwie kilku sekund możemy nawiązać kontakt z człowiekiem znajdującym się na drugim końcu świata, trudno chyba nie być choć w malutkim stopniu niezorientowanym, co się na naszym globie dzieje.

Postęp i rozwój idealnie ilustrują też podróże, które stały się proste jak nigdy dotąd. Sami pomyślcie – kiedyś podróż kupca przemierzającego dzikie trakty z kontynentu na kontynent trwała kilka lat, a dziś ludzie nie mają zbyt wielkiego problemu z podróżą w kosmos!

Przy okazji tego tematu, nie mogę się powstrzymać, aby nie odnieść się do mojego ukochanego filmu „Skazani na Shawshank” i sceny, kiedy to staruszek wychodzi z więzienia po kilkudziesięciu latach. W liście do kolegów pisze, że świat przyspieszył, a to, co kiedyś było rzadkością, jest teraz wszędzie. Życie więzienne pełne monotonii/pliki/zdjecia/sw2_1.jpg i rutyny było dla niego wszystkim, co znał. Niestety, biedny starzec nie potrafił odnaleźć się w „nowym” świecie i postanowił zakończyć swój żywot, wieszając się na starej linie.

Czas goni - to fakt niezaprzeczalny, a wszechobecny „wyścig szczurów” dosięga także większość z nas. Właściwie można chyba powiedzieć, że już nas dopadł. Bo czy nie mamy zaplanowanego każdego dnia z dokładnością co do minuty? Czyż nie jesteśmy już uzależnieni od tych małych urządzeń, zazwyczaj noszonych w kieszeniach spodni, czy trzymanych w rękach, które uśmiechają się do nas swoimi świecącymi ekranami, przypominając nam od czasu do czasu, że ktoś wysłał nam wiadomość tekstową? To one budzą nas każdego dnia, a wraz z pakietem internetowym są kluczem do informacji z całego świata, źródłem naszych kontaktów i osobistym kalendarzykiem. W końcu po co obciążać sobie głowę zapamiętywaniem informacji, kiedy wszystko to mamy pod ręką w naszym smartfonie?

A co z urządzeniami, które tkwią zazwyczaj na naszych nadgarstkach? To ich cichutkie tykanie wyznacza przecież rytm naszego dnia. Szybkie śniadanie rano, zabranie teczki, bieg na autobus, potem co najmniej osiem godzin harówki w szkole, a ledwo zdążymy wrócić do domu, musimy już biec na kolejne zajęcia. Nim się obejrzymy, zastaje nas noc, a tu jeszcze tyle rzeczy do zrobienia! Dopiero co położyliśmy się spać, a tu już wredny budzik alarmuje, że wybiła 6 i czas wstawać.

Gdzie w tym codziennym biegu miejsce na podtrzymywanie kontaktów z przyjaciółmi i bliskimi? Miejsce jak najbardziej jest - oczywiście w naszym telefonie. Nie mówię tu o wszystkich, ale w większości przypadków wolimy wymienić ze sobą kilka sms-ów i snapów, niż wyjść, spotkać się i pogadać w cztery oczy. A co z rozwojem duchowym i kulturalnym? Kiedy ostatni raz byłeś drogi czytelniku w kinie / teatrze, przeczytałeś książkę,/pliki/zdjecia/sw3_1.jpg czy zafundowałeś sobie leniwe popołudnie na kanapie z głową pełną przemyśleń?

Na większość z tych rzeczy nie mamy, czy też nie potrafimy znaleźć czasu. A to dlatego, że robiąc jeden krok, myślimy o następnym i tak wpadamy w rytm, z którego za wszelką cenę nie chcemy wypaść. Lecz postawmy się przed faktem: czas przepływa nam przez palce i nim się spostrzeżemy - wylądujemy pod ziemią. Nasze życie to rutyna. Chociaż z drugiej strony wszystko zmienia się jak w kalejdoskopie, a my stajemy się swego rodzaju maszynami. Niewiele nas już nie dziwi, a do wszystkiego potrafimy się przystosować. Czyż to nie przerażające?

A teraz mam dla was swego rodzaju wyzwanie. Jeżeli już przystąpiliście do tego szalonego wyścigu, to postarajcie się zatrzymać na chwilę i zastanowić się, gdzie jest meta. Widzicie… tak naprawdę nikt was nie goni. Wyścig rozpoczął się może i z winy waszego otoczenia, ale wy dobrowolnie bierzecie w nim udział, choć tak naprawdę nie musicie tego robić. Przecież nikt nie wciska wam na siłę telefonu do ręki, nikt nie każe być pierwszym na mecie (której powiedzmy sobie szczerze - nie ma i nigdy nie będzie). Myślę, że każdy z nas musi znaleźć chwilę na swego rodzaju refleksję. Należy się zastanowić, co z perspektywy czasu naprawdę będzie się dla nas liczyć i do czego tak naprawdę w życiu dążymy.

Grafika:

Oceń tekst
  • Średnia ocen 5.4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
Średnia ocena: 5.4 /41 wszystkich

Komentarze [1]

~priv
2016-11-18 07:30

Bardzo dobry tekst

  • 1

Dodaj komentarz

Możesz używać składni Textile Lite

Aby wysłać formularz, kliknij na słonia (zabezpieczenie przeciw botom)

Najaktywniejsi dziennikarze

Snotra 41snotra
Morti 34morti
Lola 31lola
Rita 26rita
Lucy 25lucy
Yazoo 17yazoo

Wspierają nas:


Ian Boon Talk Easy
TFS Leonardo
OSK Dobra Szkoła

Ilość osób aktualnie czytających Lessera

Znalazłeś błąd? - poinformuj nas o tym!
Copyright © Webmastering LO Tarnobrzeg 2018
Do góry