Szkolna Gazeta Internetowa Liceum Ogolnoksztalcacego im. Mikolaja Kopernika w Tarnobrzegu

Kiedy babcia staje się inspiracją   

Dodano 2015-05-09, w dziale inne - archiwum

Nowa moda. Najgorętszy trend tej wiosny. Hit roku 2015. Gdybyśmy kilka miesięcy temu poprosiły naszego fryzjera, by wystylizował nas „na babunię”, to zapewne popatrzyłby na nas jak na jakiegoś dziwoląga. Dziś już raczej nie. Świat zdominowały bowiem teraz siwe włosy. Jednych to śmieszy, innych dziwi, ale co by nie mówić taka jest właśnie prawda, a farby do włosów w kolorze siwym sprzedają się jak świeże bułeczki.

/pliki/zdjecia/siw 1.jpgZaiste trudno w to uwierzyć, ale fakt pozostaje faktem. Kolor włosów, który kojarzy się powszechnie z - co by nie mówić - mało atrakcyjną starością, stał się jednak hitem tego sezonu! Cóż, moda rządzi się od zawsze przewrotnymi regułami. Na instagramie i na różnych portalach internetowych możemy więc oglądać teraz fotki tysięcy dziewczyn, które poddały się tej nowej modzie. Jedne z nich przefarbowały się całkowicie, inne zrobiły sobie pasemka (często z czarnymi bądź fioletowymi refleksami), a jeszcze inne zamiast klasycznego koloru siwego wybrały odcień bardziej popielaty. Jak to zazwyczaj w takich sytuacjach bywa, kolor ten rozpowszechniły w świecie przede wszystkim gwiazdy i celebrytki. Takie właśnie włosy prezentują ostatnio z dumą choćby Lady Gaga, Rihanna, Nicole Richie, Pink czy Kelly Osborne. Modą tą zainspirowali się także wielcy światowi projektanci jak Chanel czy Jean Paul Gaultier, których modelki prezentują dziś na wybiegach włosy właśnie w tym kolorze. Ba, projektanci ci twierdzą z przekonaniem, że ich modelki wyglądają w tym kolorze oszałamiająco i bardzo zmysłowo, dodając przy okazji, że ku ich zdziwieniu kolor ten wcale nie dodaje dziewczynom lat. Co prawda zdania na temat tego trendu wśród statystycznych obywatelek są podzielone (wielu kolor ten nadal kojarzy się ze starością), ale coś mi mówi, że ta moda na siwiznę to trochę takie puszczenie przez gwiazdy do nas oka i pokazanie, że dojrzałość też może być ciekawa i inspirująca.

W jednym z artykułów przeczytałam, że u podstaw tego trendu leży przekonanie, że siwe włosy mogą być równie atrakcyjne jak blond czy czerń. Panowie wolą ponoć blondynki, ale może teraz, dzięki tej kampanii, zainteresują się również siwymi? Wybaczcie, ale jakoś mi się nie wydaje, żeby prosty „drwal” czy też inny metroseksualista zachwycił się siwymi włosami, szczególnie, gdy farbowanie wykona statystyczny fryzjer z Pcimia, a nie stylista, który potrafi odpowiednio dobrać odcień do karnacji i rysów twarzy, by całość wyglądała efektownie.

/pliki/zdjecia/siw 2.jpgTomasz Karcz – stylista i fryzjer – tłumaczy to zjawisko tak: „wiele wskazuje na to, że ten trend to nie tyle kwestia mody, co pewnego rodzaju feministycznego manifestu. Siwienie to w końcu sprawa naturalna, a pęd za młodością sprawił, że kobietom nie wypadało mieć siwych włosów i musiały je farbować. Pojawiające się na głowie odrosty trzeba było farbować co trzy tygodnie, a to nie tylko spory koszt, ale i obowiązek, który zabiera sporo czasu”.

Czy moda ta przyjęła się już w Polsce?

Trudno powiedzieć. Zarówno wśród dziewcząt, które winny podążać za modą jak i wśród fryzjerów i stylistów zdania na ten temat są podzielone. Wiele dziewcząt bawi ten nowy trend. Inne (te nieustannie podążające za modą) i tak zmieniają swój kolor włosów co miesiąc, dlatego dla nich nie jest to jakieś specjalne wyzwanie. Są też oczywiście i takie, które uważają, że może on zmienić nasze postrzeganie świata i dowartościować osoby dojrzałe.

Moim zdaniem niektóre dziewczyny faktycznie wyglądają w tym odcieniu atrakcyjnie, ale chyba tylko dlatego, że i w każdym innym kolorze tak by po prostu wyglądały. Myślę jednak, że w Polsce moda ta raczej się nie przyjmie, a nawet jeśli, to nie w takim stopniu jak to ma miejsce w innych krajach. Póki co widok młodej kobiety z siwymi włosami na ulicy Tarnobrzega jest równie rzadki jak dojrzałej na harleyu. I może niech tak zostanie.

Grafika:

Oceń tekst
  • Średnia ocen 5.1
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
Średnia ocena: 5.1 /12 wszystkich

Komentarze [0]

Jeszcze nikt nie skomentował. Chcesz być pierwszy?

Dodaj komentarz

Możesz używać składni Textile Lite

Aby wysłać formularz, kliknij na słonia (zabezpieczenie przeciw botom)

Najaktywniejsi dziennikarze

Snotra 50snotra
Lola 40lola
Rita 37rita
Lucy 36lucy
Yazoo 28yazoo

Wspierają nas:


Ian Boon Talk Easy
TFS Leonardo
OSK Dobra Szkoła

Ilość osób aktualnie czytających Lessera

Znalazłeś błąd? - poinformuj nas o tym!
Copyright © Webmastering LO Tarnobrzeg 2018
Do góry