Szkolna Gazeta Internetowa Liceum Ogolnoksztalcacego im. Mikolaja Kopernika w Tarnobrzegu

Móc wszystko   

Dodano 2017-11-04, w dziale felietony - archiwum

Gdy jest się małym człowiekiem, to chyba największym pragnieniem na świecie jest bycie dorosłym. Większość małych dziewczynek od najmłodszych lat lubi bawić się w dom, przydzielając sobie poszczególne role: mamy, taty, córki itd. Pod nieobecność rodziców, czym prędzej biegną do ich pokoju, otwierają kasetkę mamy z kosmetykami i "upiększają" swoje buzie wszelkimi znalezionymi tam mazidłami. Obowiązkowym punktem programu jest również spacer po pokoju w najbardziej eleganckich szpilkach mamy, chociaż jest to dość trudne, gdy nie ma się jeszcze zbyt dobrze opanowanej równowagi... Chłopcy natomiast od dziecka lubią bawić się w policjantów, strażaków, żołnierzy, chcąc upodobnić się tym samym do swoich ojców, dziadków, wujków etc. Pragną być tacy jak oni: silni i odważni.

/pliki/zdjecia/1_17.jpgBycie dzieckiem wiąże się z całym mnóstwem ograniczeń, dlatego chyba każde dziecko pragnie, jak niczego innego na świecie, być dorosłym (a przynajmniej o kilka lat starszym). To dla wielu dzieci życiowe marzenie, bo wydaje im się, że wtedy będą mogły po prostu robić wszystko, na co tylko będą miały ochotę i o wszystkim decydować. Czy ta dorosłość faktycznie jest aż tak atrakcyjna, czy też jest może trochę przereklamowana? Na każdym kroku słyszymy z ust starszych członków rodziny, że łatwo nie jest, bo siły i zdrowia coraz mniej, a tu trzeba jednak mierzyć się na co dzień z poważnymi życiowymi problemami, nieustannie podejmować jakieś ryzyko i ponosić konsekwencje własnych decyzji. W końcu, jak to mówią, wraz z człowiekiem rosną jego zadania, a niekiedy i szybciej od niego. Ja myślę jednak, że dorosłość mimo wszystko może być atrakcyjna, bo wtedy można zacząć wreszcie zacząć realizować wszystkie swoje marzenia, a nie tylko marzyć. Ale nie warto niczego robić wbrew naturze. W przyrodzie wszystko ma swój czas i moim zdaniem absolutnie nie warto tego zmieniać. Po co dodawać sobie lat? Natomiast uważam, ze w każdym wieku powinniśmy zachować w sobie dziecięcą radość życia i umieć cieszyć się każdą chwilą, choć nie zawsze łatwo jest wyjść do ludzi z uśmiechem na ustach. Nie wiem, jak wy, ale ja na proste pytanie - co słychać?, w odpowiedzi słyszę najczęściej wyliczankę problemów oraz popularne "mogło być lepiej", a przecież mogło być też znacznie gorzej – nie sądzicie?

Myślę, że życie jest za krótkie, żeby ciągle, wszystko analizować, nieustannie przejmować się, a w /pliki/zdjecia/2_16.jpgkonsekwencji marudzić i na wszystko narzekać. Czy nie lepiej wykorzystać tę swoją wewnętrzną energię na zrobienie miliona innych, pożytecznych rzeczy? Może warto na przykład odkryć wreszcie w sobie jakiś talent? Możliwości jest wiele.

Opiniami innych ludzi na swój temat też nie warto się zbytnio przejmować. Chyba, że jest to konstruktywna krytyka ze strony osób, którym ufamy i wiemy, że chcą tylko naszego dobra.

Oczywiście nie nakłaniam was do tego, aby wszystko "olewać" i być życiowym ignorantem, a jeśli już do czegoś namawiam, to raczej do tego, by spojrzeć na wszystko z trochę innej, szerszej perspektywy. Ja wiem, że „carpe diem”, powiedzenie zaczerpnięte z poezji Horacego, brzmi dziś dla wielu zbyt banalnie, ale z drugiej strony, dlaczego by nie? Mimo wszystko.

Grafika:

Oceń tekst
  • Średnia ocen 5.5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
Średnia ocena: 5.5 /4 wszystkich

Komentarze [0]

Jeszcze nikt nie skomentował. Chcesz być pierwszy?

Dodaj komentarz

Możesz używać składni Textile Lite

Aby wysłać formularz, kliknij na słonia (zabezpieczenie przeciw botom)

Najaktywniejsi dziennikarze

Yazoo 30yazoo
Mitter 24mitter
Wolfy 16wolfy
Iris 9iris

Wspierają nas:


Ian Boon Talk Easy
TFS Leonardo
OSK Dobra Szkoła

Ilość osób aktualnie czytających Lessera

Znalazłeś błąd? - poinformuj nas o tym!
Copyright © Webmastering LO Tarnobrzeg 2018
Do góry