Szkolna Gazeta Internetowa Liceum Ogolnoksztalcacego im. Mikolaja Kopernika w Tarnobrzegu

Najwięksi zbrodniarze wszech czasów   

Dodano 2017-03-20, w dziale inne - archiwum

Nie od dziś wiadomo, że na świecie jest wiele zła. Z różnych przyczyn giną bądź umierają każdego roku miliony ludzi. Wojny, katastrofy, zarazy, choroby i głód zbierają swoje śmiertelne żniwo. Jednak chyba zawsze największym zagrożeniem dla człowieka był i jest nadal inny człowiek. Przedstawiam wam kilku, owładniętych psychopatycznymi skłonnościami ludzi, którzy przyczynili się do śmierci setek a niekiedy tysięcy bądź milionów innych ludzi. Znacie ich?

1. Elżbieta Batory
/pliki/zdjecia/zb1.jpgElżbieta była siostrzenicą Stefana Batorego (króla, który zasiadał na polskim tronie w latach 1576-1586). Zwana była „Wampirzycą z Transylwani”, „Krwawą Hrabiną” lub „Panią na Cachticach”. Zasłynęła z okrucieństwa wobec swoich służących. Stosowała wymyślne tortury, pozbawiając życia wielu z nich. Ale najgorszych czynów dopuściła się dopiero wtedy, gdy w dojrzałym wieku zaczęła martwić się o swój wygląd, bo panicznie bała się starości. Z pomocą przyszła jej wtedy pewna staruszka, którą potem notabene uznano za czarownicę i spalono na stosie. Otóż ta poradziła jej, aby nacierała swoje ciało ludzką krwią, gdyż ta dodaje uroku i odmładza. Księżna wzięła sobie tę radę do serca i dziś przypisuje się jej około 650 morderstw.

2. Wład Palownik
Znany również jako „Dracula” zyskał swój przydomek nie przypadkowo. Wład jako hospodar (władca) Wołoszczyzny pomścił swojego brata oraz ojca, mordując i wbijając na pal ich prześladowców. Tych, którzy przeżyli, zmusił do zbudowania mu kolejnej twierdzy - zamku Poenari. Tureckie wojsko, pod panowaniem Mehmeda II, próbując zgładzić Draculę, wyruszyło w stronę miejscowości Târgovişte, która była siedzibą tyrana, ale podczas marszu natknęli się w pobliżu wspomnianej siedziby na tzw. „Las Pali”, składający się z dwudziestu tysięcy wbitych na pal tureckich jeńców. Widok ten był tak przerażający, że Mehmed zrezygnował z dalszych działań wojennych. Na tym wydarzeniu i niebagatelnym sukcesie, /pliki/zdjecia/zb2.jpgurosła legenda krwawego księcia, która grzmiała echem w całej Europie.

3. Ismail Enver
Dowódca wojsk tureckich podczas I Wojny Światowej, znany bardziej jako Enver Pasza. Uważał się za wielkiego przywódcę i wybitnego stratega wojskowego, choć jego dowodzenie armią pokazuje, że był kompletnym dyletantem w sprawach wojskowych. Uznawany jest za inspirator i głównego organizatora drugiego po holokauście najbardziej udokumentowanego ludobójstwa. Źródła historyczny świadczą, że to właśnie on przyczynił się do śmierci blisko 1,5 mln Ormian (w tym wielu żołnierzy tej narodowości służących w tureckiej armii). Mimo licznych ostrzeżeń ze strony Europy Zachodniej, rząd turecki nie powstrzymał tej masakry.

4. Francisco Pizarro
Hiszpański konkwistador, który za cel postawił sobie podbój ziem w Ameryce Południowej. Podczas swoich wypraw Pizarro grabił mieszkańców tych ziem. W trakcie jednej z wypraw zażądał od władcy Inków Atahualpy, by jego podwładni przyjęli zwierzchnictwo Hiszpanii i przeszli na chrześcijaństwo. Gdy jego propozycja spotkała się z odmową, w bestialski sposób wymordował 5 tysięcy Inków.

5. Tomás de Torquemada
Hiszpański zakonnik należący do zgromadzenia Dominikanów. Wsławił się swoim przewodzeniem Radzie Najwyższej i Generalnej Inkwizycji, która zajmowała się szeroko rozumianą walką z herezji. /pliki/zdjecia/zb3.jpgNie ma danych, które jednoznacznie określiłyby dokładną liczbę ofiar szalonego inkwizytora. Źródła historyczne podają liczbę nawet 9 tysięcy osób, które za swoje poglądy, a za jego sprawą, zostały spalone na stosie.

6. Pol Pot
Większość krwawych oprawców miała swoje pseudonimy, tak jest i w tym przypadku. Pol Pot nazywał się naprawdę Saloth Sar. Z wykształcenia był nauczycielem i skrzypkiem, ale zasłynął jako dyktator. Dążył do przemienienia Kambodży w kraj rolniczy, w którym żyliby wyłącznie chłopi. Jako przywódca kraju szczerze nienawidził swoich sąsiadów, a szczególnie Wietnamczyków. Jednak nie tylko mieszkańcy Wietnamu doznali wielu krzywd z jego strony. Szacuje się, że z powodu wewnętrznych czystek i głodu (wszystkie uprawy z całego kraju, były przeznaczane na eksport) zginęło w Kambodży za jego rządów ponad 10 mln osób.

7. Józef Stalin
Postać znana doskonale wszystkim Polakom. Komunista z przekonania i dyktator. Posiadał nieograniczoną wręcz władzę, która skutkowała okrutnym terrorem. Uważany jest za inicjatora kolektywizacji, czyli wywłaszczania chłopów i umieszczania ich w spółdzielniach, które miały się zajmować wytwórstwem i rolą. /pliki/zdjecia/zb4.jpgW efekcie tych działań z głodu i wycieńczenia zmarło kilkanaście milionów ludzi (najbardziej ucierpiała jednak Ukraina, gdzie okres ten nazwano „Wielkim głodem”. Za czasów Stalina nikt nie mógł czuć się bezpieczny ani prosty robotnik, ani wysoki urzędnik państwowy. Najmniejsza błahostka lub fałszywe oskarżenie kogoś postronnego wystarczyło, by zostać skazanym na śmierć. W wyniku wewnętrznych czystek w założonych na jego rozkaz łagrach i gułagach, gdzie zsyłano wrogów zbrodniczego systemu, zginęło 40-62 mln ludzi.

8. Adolf Hitler
Bez wątpienia jeden z największych zbrodniarzy w dziejach świata. Dyktator, despota i ludobójca, a przy tym kanclerz Rzeszy. Przypisuje mu się zainicjowanie polityki rasowej nazistowskich Niemiec oraz program wymordowania ludzi chorych psychicznie, niedołężnych lub zmagających się z dolegliwościami neurologicznymi. Hitler mordował za pośrednictwem swoich podwładnych wszystkich, którzy mogli mu stanąć na drodze do osiągnięcia celu (nieważne, czy chodziło o pojedynczą osobę, czy całą grupę etniczną lub narodowościową). Odpowiedzialny za wywołanie II Wojny Światowej, podczas której w obozach koncentracyjnych i na polach bitew zginęło blisko 50 milionów ludzi.

9. Idi Amin
Były prezydent Ugandy, dyktator. Władzę uzyskał w wyniku zamachu stanu. Stopniowo zaczął przeistaczać się w tyrana, węszącego spisek na każdym kroku. /pliki/zdjecia/zb5.jpgChętnie wchodził w konflikty z ościennymi krajami, które równie chętnie atakował. Zapewnił swojemu krajowi wielki kryzys ekonomiczny. Przypisuje mu się obecnie od 300 do 600 tysięcy zabójstw, na swoich przeciwnikach politycznych, osobach sprzeciwiających się jego tyranii, a nawet tych, których podejrzewał o sprzyjanie swoim przeciwnikom.

10. Mao Zedong
Inaczej Mao Tse-tung. Przywódca komunistycznych Chin, dyktator. Wprowadził kolektywizację na obszarze całego państwa, co poskutkowało śmiercią głodową setek tysięcy ludzi. Stworzył „Maoizm” (wariant ideologii komunistycznej – zwany schińszczonym marksizmem), który doprowadził do katastrofy w kraju. Większość jego ofiar bierze się z nieudolnej polityki "wielkiego skoku", a reszta to skutek rewolucji kulturowej. W efekcie jego rządów życie w kraju straciło 45-70 mln ludzi.

Na koniec pragnę dodać, iż to tylko niewielka grupa ludzi, którzy powinni się znaleźć na tej liście. Jak mogliście się przekonać, jedni mordowali z „finezją”, podczas gdy kierowali się własnym lękami, obsesjami lub realizowali swoje chore wizje. Ale wszystkich tych ludzi łączyły psychopatyczne skłonności i niewyobrażalne wręcz okrucieństwo.

Grafika:

Oceń tekst
  • Średnia ocen 4.6
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
Średnia ocena: 4.6 /22 wszystkich

Komentarze [2]

~Hiszpańska inkwizycja
2017-04-14 08:32

Ja jeszcze rozumiem żeby napisać wład jako spolszczenie, ale żeby zdjecie Hitlera znalazło się we fragmencie artykułu o Stalinie…

~abcd
2017-03-21 18:15

Pomysł na tekst dobry i opisane także nieźle, ale forma jednak słabo dobrana do tego rodzaju tekstu. Brzmi to mniej więcej w stylu: “Top 10 największych zbrodniarzy”...

  • 1

Dodaj komentarz

Możesz używać składni Textile Lite

Aby wysłać formularz, kliknij na słonia (zabezpieczenie przeciw botom)

Najaktywniejsi dziennikarze

Yazoo 33yazoo
Mitter 27mitter
Lou 10lou

Wspierają nas:


Ian Boon Talk Easy
TFS Leonardo
OSK Dobra Szkoła

Ilość osób aktualnie czytających Lessera

Znalazłeś błąd? - poinformuj nas o tym!
Copyright © Webmastering LO Tarnobrzeg 2018
Do góry