Szkolna Gazeta Internetowa Liceum Ogolnoksztalcacego im. Mikolaja Kopernika w Tarnobrzegu

Nowe oblicze znanej choroby   

Dodano 2013-02-06, w dziale inne - archiwum

Wśród nas żyje mnóstwo osób, które mają obsesję na punkcie swojej wagi. Przypadłość ta nie dotyczy jednak tylko kobiety. Okazuje się bowiem, że mężczyźni bynajmniej nie pozostają w tyle. Anoreksja w ich przypadku to około 6% populacji, a większość przypadków związana jest z wcześniejszą, łagodną otyłością. W odróżnieniu jednak od kobiet, mężczyźni cierpiący na anoreksję są bardziej aktywni, wykazują więcej lęków w sferze seksualnej, większe zaabsorbowanie jedzeniem oraz wagą i zgłaszają więcej dolegliwości fizycznych.

/pliki/zdjecia/ano1_0.jpgAnoreksja męska wiąże się także z poważnymi zmianami charakteru. Pojawia się bowiem wówczas perfekcjonizm, prowadzący często do obsesji oraz poważne zaburzenia psychiczne związane z brakiem wiary w siebie. Motywem przewodnim nie jest jednak w przypadku mężczyzn kariera modela (choć i to się zdarza), a raczej mania stosowania diet i ćwiczeń fizycznych.

Do tej pory myślałam, że anoreksja dotyczy wyłącznie kobiet, i że to my, kobiety, mamy zakodowane gdzieś w podświadomości pragnienie bycia szczupłą i piękną. Okazuje się jednak, że anoreksja nie jest przypisana tylko naszej płci. Zaczyna na nią chorować coraz więcej mężczyzn. Podobnie jak w przypadku dziewcząt, niebagatelną rolę i w ich przypadku zaczyna odgrywać wizerunek idealnego mężczyzny z okładki. Tak więc nie tylko kobieca próżność jest w stanie reagować na surrealistycznie wychudzone ciało bez grama tłuszczyku. A wiec można zaryzykować twierdzenie, że dziś całe społeczeństwo zaczyna cierpieć z powodu wmawianych mu fałszywych wizerunków ideału ludzkiego ciała.

Mężczyźni chorzy na anoreksję doświadczają często izolacji. Nie są aktywni seksualnie. Ich zaburzenia hormonalne (w nieleczonej anoreksji) wynikają z obniżonego poziomu testosteronu i gonadotropin, a na to wpływ ma bez wątpienia zbyt radykalna utrata masy ciała. Mitem jest jednak opinia, że anoreksja pojawia się jedynie u mężczyzn homoseksualnych. I choć prawdą jest, że występuje częściej u ludzi preferujących tę orientację seksualną (najczęściej pojawia się wtedy, kiedy mężczyzna ma trudność z akceptacją swojej orientacji), to klasyczny jadłowstręt może również dobrze dotknąć mężczyzn heteroseksualnych. Na podstawie przeprowadzonych badań ustalono również, że anoreksja może być dziedziczna.

/pliki/zdjecia/ano2_0.jpgAnoreksja u mężczyzn to zazwyczaj: niezadowolenie ze swojej figury, zaburzone postrzeganie obrazu własnego ciała, niska samoocena, poczucie beznadziejności i brak wiary w siebie oraz lęk przed dorosłością i dojrzewaniem.

Przyczyny pojawienia się tej przypadłości mogą być różne. Mogą to być np. napięte stosunki między chłopcem a jego rodzicami, brak typowych zachowań i fantazji seksualnych występujących w okresie dorastania, długi czas trwania choroby oraz nadmierna utrata masy ciała z nią związana. Poza tym mogą to być również: bliski kontakt z osobą dotkniętą takim zaburzeniem, identyfikacja ze szczupłym członkiem rodziny, próby leczenia trądziku za pomocą diety oraz próby zwalczenia strachu związanego z możliwym zachorowaniem na raka. Czynniki sprzyjające pojawieniu się anoreksji u mężczyzn to przede wszystkim sytuacje stresogenne (np. rozwód), dzieci opuszczające dom rodzinny, awans w pracy i zwiększona odpowiedzialność, a także wystąpienie ciężkiej, nieuleczalnej choroby w najbliższej rodzinie.

W Internecie można znaleźć mnóstwo opowieści o chłopcach, których dotknęła taka dolegliwość. Czytałam np. historię o chłopcu, który chciał być jeszcze lepszym piłkarzem, trenował więc ponad siły, a przy tym prawie nie jadł, co doprowadziło do tego, że wylądował w szpitalu z podejrzeniem zawału serca. Młodzi mężczyźni z różnych powodów zaczynają fiksować na punkcie swojej wagi, zmieniając się w wychudłe zombie, wrogie najbliższej rodzinie, niechętne kolegom, zamknięte w sobie. Coś o tym wiem, bo mam kolegę, który ma taką obsesje i trochę się o niego martwię. Widzę, że liczy kalorie, nie je chleba i sam przygotowuje sobie posiłki (nie chce jeść tych robionych przez mamę, bo uważa, że są za tłuste).

/pliki/zdjecia/ano3.jpgTrochę na ten temat poczytałam i dziś wiem, że wycieńczone katorżniczymi dietami serce lubi odmówić posłuszeństwa, zlikwidowane praktycznie hormony wpłyną na upośledzenie funkcji płciowych, osłabiony układ kostno-ruchowy będzie podlegał częstszym kontuzjom, a na dodatek zaczną wypadać włosy … U młodych chłopców skurczą się ponadto jądra i ustaną erekcje oraz mokre sny. Anoreksja może też poważnie zaburzyć pracę nerek, jelit, wątroby i kilku innych organów. Skutki? Nawet śmiertelne.

Jak pomóc? Sądzę, że konieczna jest w tej sytuacji życzliwa rozmowa oraz wsparcie rodziny i przyjaciół. Niezbędna jest także konsultacja u doświadczonego dietetyka i psychiatry, a w wielu przypadkach również u endokrynologa. Nie warto zwlekać z pomocą. Gdy zauważy się problem, należy od razu działać, bo można nie zdążyć pomóc.

Grafika:

Oceń tekst
Średnia ocena: 5 /30 wszystkich

Komentarze [5]

~Jacek_21_kcal/dobę
2013-02-08 20:01

@peter
Oczywiście, kolego, że ta anoreksja to szit z Japonii, Korei, czy innego chorego kraju!
Ja wprawdzie jak żyję, widziałem już niejednego takiego, niektórych nawet w telewizji pokazywali (vide Sven Hannawald i zapewne nie on jeden wśród skoczków narciarskich). Ale za to nie widziałem Krużewnik i moim zdaniem redakcja słusznie nie pisze o Krużewnikach. Nie lubię, gdy piszą o czymś, czego nigdy nie widziałem.
Na szczęście w Polsce nie ma anoreksji wśród facetów, pedofilii wśród księży, alkoholizmu wśród lekarzy ani też korupcji w piłce nożnej.
Po co w ogóle pisać o problemach jakichś tam chorych wykolejeńców?
I co z tego, że przeważnie to nie ich wina, że są chorzy?
Lepiej niech redakcja pisze o nas – w 100% normalnych, zdrowych, uprawiających sport facetach!
W końcu jesteśmy bez skazy!

~podrywacz
2013-02-07 17:05

Zmiencie to zdjecie glowne! jem obiadek, wchodze na lessera i bum. trzeba sprzatac wymiociny z monitora.

~Luca
2013-02-07 08:56

@peter a mi wyjątkowo się artykuł podoba i dobrze, że ktoś porusza takie problemy, wreszcie jest jakaś ambitna i treściwa literatura zamiast kolejnego badziewia z serii “jak mi przykro, jak mi źle”. Ode mnie piątka, brakuje polotu

~atarhono
2013-02-07 00:19

@peter to że nigdy nie widziałeś chłopaka z anoreksją nie oznacza że ich nie ma ;) no i proszę cię... nie uważasz że jakby ten artykuł napisał facet byłoby to co najmniej dziwne. Takie jest moje zdanie

~peter
2013-02-06 23:13

Naciągany szit, zmaleziony w Japonii, Korei czy innym cudackim kraju, gdzie co drugi facet ma grzyweczkę i nie uprawia sportu. Gdzie została znaleziona tak ciekawostka – bo to z pewnością jest ciekawostka, niedotycząca nikogo z nas, bo jak żyje to nie widziałem chłopaka z anoreksją. Poza tym co to w ogole jest, że artykuł o męskim problemie w tym przypadku pisze dziewczyna? dziennikarze maja sie zabrac za pisanie o problemach kobiet? wtf? gdzie tu jakas logika?

  • 1

Dodaj komentarz

Możesz używać składni Textile Lite

Aby wysłać formularz, kliknij na słonia (zabezpieczenie przeciw botom)

Najaktywniejsi dziennikarze

Snotra 40snotra
Morti 34morti
Lola 30lola
Lucy 25lucy
Rita 25rita
Yazoo 16yazoo

Wspierają nas:


Ian Boon Talk Easy
TFS Leonardo
OSK Dobra Szkoła

Ilość osób aktualnie czytających Lessera

Znalazłeś błąd? - poinformuj nas o tym!
Copyright © Webmastering LO Tarnobrzeg 2018
Do góry