Szkolna Gazeta Internetowa Liceum Ogolnoksztalcacego im. Mikolaja Kopernika w Tarnobrzegu

Patriotyzm tylko na koszulce?   

Dodano 2015-03-27, w dziale felietony - archiwum

Gdy tak sobie chodzę ulicami naszego miasta, mijam mnóstwo młodych ludzi. Widok to zaiste ciekawy, gdyż młodzież jest z reguły wyznacznikiem trendów, czyli inaczej mówiąc tego, jak zmieniają się czasy. Rzeczywistość w naszym kraju budzi wśród młodych ludzi ogromne emocje, co wyrażają najchętniej poprzez swój wygląd. Punkowa, antysystemowa stylizacja, pokazuje z jednej strony, co się tak naprawdę młodym ludziom nie podoba, ale z drugiej również to, jakie wartości są im szczególnie bliskie. Czy wizerunek ten może być jednak mylący? Sądzę, że tak.

/pliki/zdjecia/pat 1.jpgW ostatnich latach obserwujemy tzw. „modę na patriotyzm”. Nie chodzi tylko o to, że coraz więcej młodych ludzi pojawia się na uroczystościach związanych z obchodami różnych świąt państwowych, ale także o noszenie wspomnianej powyżej tzw. „patriotycznej” odzieży. Nie ukrywam, że bardzo mi się to podoba. Miło widzieć osoby bliskie mi wiekiem, noszące takie właśnie ubrania. Niestety, często jest to jedynie „moda” i nie ma to zbyt wiele wspólnego z prawdziwym patriotyzmem. Jestem bowiem przekonany i mogę się nawet o to założyć, że wiele osób spacerujących w koszulkach przedstawiających „Żołnierzy Wyklętych”, niewiele lub prawie nic nie wie na ich temat. To smutne, ale prawdziwe i świadczy generalnie o tym, że ludzie ci są zwykłymi „szpanerami”, którzy chcą być oryginalni i „prawdziwi”, ale ta ich „prawdziwość”, to jedynie chęć zwrócenia na siebie uwagi takimi właśnie patriotycznymi nadrukami. Czy takie postępowanie zasługuje na szacunek? Moim zdaniem nie. Ale to jeszcze nic. Z prawdziwą profanacją symboli narodowych mamy do czynienia wtedy, gdy noszący taką koszulkę młody człowiek, czyni z patriotyzmu jakąś sobie tylko znaną ideologię, w imię której gotowy jest dać komuś innemu po twarzy. Czy takich „patriotów” potrzebuje ten kraj? Nie sadzę. Nie chciałbym być orzełkiem na koszulce człowieka, który dla zabawy lub w imię tylko sobie wiadomego celu demoluje miejską infrastrukturę. I jak tu właściwie ocenić poziom patriotyzmu wśród polskiej młodzieży? Z jednej strony niby rośnie, ale z drugiej nabiera bardzo kiczowatego charakteru, by nie powiedzieć, że w ekstremalnych przypadkach wręcz gnije. Co by nie mówić, ilość młodych ludzi nazywających siebie patriotami nie idzie raczej w parze z jakością tego patriotyzmu. Łatwo można się niestety na to nabrać i pomylić szukających hecy bojówkarzy z prawdziwie patriotyczną młodzieżą. Co by jednak nie mówić, to pomysł noszenia takiej odzieży uważam za bardzo dobry, bo dzięki niej możemy pokazywać światu, że nie wstydzimy się polskości i pamiętamy o naszej historii.

Moim zdaniem nasz Orzeł Biały to absolutnie wyjątkowy symbol i nie wolno wykorzystywać go jako oryginalnego dodatku do stylizacji. Tak sobie myślę, że otwieranie taniego wina w koszulce z tym symbolem jest także niewłaściwe. Nie zapominajmy również o tym, że wyznacznikiem poziomu patriotyzmu nie jest również wielkość nadruku, a to co się ma tak naprawdę w sercu. Myślę, że patriotyzm trzeba mieć najpierw w sercu, by móc obnosić się z jego symbolami na koszulce. Nie plugawmy więc tego pojęcia, zmniejszając je do rozmiaru breloczka, koszulki czy bluzy.

Grafika:

Oceń tekst
  • Średnia ocen 5.2
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
Średnia ocena: 5.2 /20 wszystkich

Komentarze [1]

~Jacek_21
2015-04-02 22:18

“Patriotyczne” ubranka to tylko nowa moda, która przeminie. Ktoś kiedyś zauważył, że można na tym zarobić pieniądze lub zbić kapitał polityczny i chętnie podbija wśród młodych ludzi (poprzez media internetowe) bębenek niezadowolenia i zdrady ojczyzny przez aktualne władze.
Nie cieszy mnie sytuacja, w której znajomek w koszulce z symbolem Polski Walczącej opowiadała mi pełnym zadowolenia głosem, jak to udało mu się sprzedać trefny towar klientowi z drugiego końca kraju i tym sposobem wykolegować gościa na prawie 3000zł. Od swojego szefa dostał oczywiście pochwałę, bo sprzedał niesprawny silnik za cenę sprawnego.
To ja już wolę, jak koleś w koszulce z orzełkiem odtrąca plastik i doi Jabłuszko Sandomierskie z gwinta na kręgu.

  • 1

Dodaj komentarz

Możesz używać składni Textile Lite

Aby wysłać formularz, kliknij na słonia (zabezpieczenie przeciw botom)

Najaktywniejsi dziennikarze

Snotra 40snotra
Morti 34morti
Lola 30lola
Lucy 25lucy
Rita 25rita
Yazoo 17yazoo

Wspierają nas:


Ian Boon Talk Easy
TFS Leonardo
OSK Dobra Szkoła

Ilość osób aktualnie czytających Lessera

Znalazłeś błąd? - poinformuj nas o tym!
Copyright © Webmastering LO Tarnobrzeg 2018
Do góry