Szkolna Gazeta Internetowa Liceum Ogolnoksztalcacego im. Mikolaja Kopernika w Tarnobrzegu

Podsumowanie roku 2011   

Dodano 2012-01-02, w dziale inne - archiwum

Dobiegł końca rok 2011. Myślę zatem, że teraz jest najlepsza pora na dokonanie podsumowania najciekawszych wydarzeń tego właśnie roku. Moim zdaniem był to rok bardzo interesujący, obfitujący w różnorodne, znaczące wydarzenia polityczne, ale nie tylko. Pozwólcie więc, że przybliżę Wam te z nich, które w mojej ocenie były najistotniejsze.

/pliki/zdjecia/2011.jpg

W styczniu przeprowadzono w Sudanie referendum dotyczące podziału kraju na Sudan (muzułmański) i Sudan Południowy (chrześcijański). Prezydent Tunezji Zin Al-Abidin Ben Ali złożył dymisję i opuścił kraj, a w Egipcie rozpoczęły się protesty antyrządowe. W Moskwie na lotnisku Domodiedewo została podłożona bomba, a w Polsce odbył się dziewiętnasty Finał WOŚP.

Luty to kontynuacja rewolucji w krajach afrykańskich. Hosni Mubarak pod wpływem społeczeństwa zrezygnował z funkcji prezydenta Egiptu. W Warszawie odbył się szczyt Trójkąta Weimarskiego, a niedługo potem zlikwidowano także w naszym kraju Komisję Majątkową ds. Kościoła Katolickiego.

W marcu po raz pierwszy obchodzono Święto Żołnierzy Wyklętych, a nasz „kapitalny” rząd w czwartym roku swej fenomenalnej kadencji zaczął prace nad reformą emerytalną. Zostawmy jednak te prace bez komentarza. Na świecie działo się nieco więcej, bo w Fajsalabadzie (Pakistan) podłożono bombę - zginęło 25 osób. Głośno było także o trzęsieniu ziemi u wybrzeży wyspy Honsiu w Japonii. Było to czwarte co do wielkości trzęsienie ziemi na świecie. Jeśli chodzi natomiast o wydarzenia w ramach „roku rewolucji”, to w marcu NATO rozpoczęła interwencję w Libii, a w Syrii zaczął się masowy mord na ludziach protestujących przeciwko rodzimej władzy.

W kwietniu zaczął się w naszym kraju Narodowy Spis Powszechny, prowadzony zarówno przed urzędników (rachmistrzów) jak i przez Internet. Nie powiem, spisałem się i mam z tego satysfakcję. W Libii dalej toczyły się walki, a powstańcy stopniowo zdobywali przewagę. 1 kwietnia miała miejsce w naszym wielka tragedia – zamordowany został 34-letni Konrad, który wracał z kolegą z baru. Nie miał papierosa. Nie palił. Aha, byłbym zapomniał. Jakiś książę wziął ślub i media się mocno tym faktem zajarały.

Maj to przede wszystkim otwarcie niemieckiego rynku pracy dla Polaków, beatyfikacja Jana Pawła II i zabicie Osamy bin Ladena (w niespełna 10 lat po zamachach na WTC) – wrogowie demokracji, strzeżcie się! W Syrii dalej trwały walki. W miesiącu tym zatrzymany został Radko Mladić – jeden z głównych sprawców zbrodni na narodzie bośniackim. Zatrzymany został także Dominique Strauss-Kahn – co prawda nikt nie wiedział na początku za co, ponieważ mocnych dowodów też nie było, ale cóż – sprawiedliwość jest najważniejsza.

Czerwiec to katastrofa rosyjskiego Tu-134, a w Polsce rebranding Ery na T-Mobile oraz katastrofa szybowca na pikniku lotniczym w Płocku. I tyle.

W lipcu Polska objęła półroczną prezydencję w UE, a w Norwegii zamachowiec Anders Breivik zabił 77 osób.

Sierpień to czas zamieszek w Wielkiej Brytanii, a także Światowych Dni Młodzieży w Madrycie. W miesiącu tym weszła także w życie ustawa Kodeks Wyborczy, a w miejscowości Baby (łódzkie) doszło do katastrofy kolejowej (zginęła 1 osoba, a 80 zostało rannych). Andrzej Lepper popełnił samobójstwo.

We wrześniu w katastrofie lotniczej zginęli hokeiści Lokomotiwu Jarosław. W Polsce prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o ograniczeniu Polakom dostępu do informacji publicznej. Fajnie, nie?

Październik – Julia Tymoszenko została uznana za winną zarzucanych jej czynów (jakich?) i skazana na 7 lat więzienia. Odbył się też Marsz Oburzonych, a Muammar al-Kaddafi został zabity przez rodzimych rewolucjonistów. W Polsce odbyły się wybory parlamentarne, które wygrała Platforma Obywatelska. Zmian na stanowiskach premiera i prezydenta brak. Nie zabrakło natomiast roszad na innych stanowiskach rządowych.

W listopadzie kpt. Tadeusz Wrona posadził „brzuchem” Boeing 767 na lotnisku Warszawa-Okęcie, za co został okrzyknięty bohaterem polskiego lotnictwa i Internetu. Silvio Berlusconi zrezygnował z funkcji premiera Włoch, a Hanka Mostowiak zmarła, o czym wzruszającą elegię napisała nasza redakcyjna koleżanka, Nesta.

I wreszcie w grudniu nad półwyspem Mindanao przeszła burza tropikalna, wywołując powódź, która zabiła 1000 osób. Liechtenstein wstąpił do strefy Schengen.

Zmarli:
Krzysztof Kolberger, Irena Kwiatkowska, Nate Dogg, Ryszard Nawrocki, Osama bin Laden, Ivo Pešák, Małgorzata Dydek, Jacek Puchała, Mieczysław Fiodorow, Andrzej Lepper, Janusz Morgenstern, Steve Jobs, Muammar al-Kaddafi, Joe Frazier, Zbigniew Jaworowski, Gary Speed, Zdenek Miler, Sócrates, Violetta Villas, Kim Dzong II, Vaclav Havel

Grafika:

Oceń tekst
  • Średnia ocen 1.7
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
Średnia ocena: 1.7 /61 wszystkich

Komentarze [9]

~james
2012-01-12 21:07

tylko jedno przychodzi do głowy
http://www.youtube.com/watch?v=2Svwm_k9hYk&feature=related

~brak podpisu
2012-01-05 15:05

Andrzej Lepper nie popełnił samobójstwa.

~Marcin80
2012-01-05 02:12

Masakra. Nie wiem czy się śmiać czy płakać. Co to w ogóle ma być? Co to za podsumowanie? Nie da sie tego komentowac, bo to jest po prostu porażka roku.

~fenrir
2012-01-04 09:44

Ciekawsze są nekrologi w “Fakcie”.

~Linka
2012-01-03 13:14

masakra, dramat, o kant stołu rozbić takie pisanie na odwal się. Jeden z najgorszych tekstów na tej stronie.

~ajax
2012-01-02 19:32

dramatycznie słabe. Gdzie w tym wszystkim własne spojrzenie i subiektywna ocena faktów?

~takimorrissey
2012-01-02 18:57

Luca, bez urazy (doceniam to, że poświęcasz wolny czas na pisanie), ale jesteś za bardzo stronniczy.
To nie jest blogowanie, tylko dziennikarstwo.

~Lusia
2012-01-02 16:59

ach ten optymizm i aż od razu chce się żyć dalej…

mexs
2012-01-02 15:27

Równie dobrze mógłbym wejść na Wikipedię i poczytać o 2011 roku…

  • 1

Dodaj komentarz

Możesz używać składni Textile Lite

Aby wysłać formularz, kliknij na słonia (zabezpieczenie przeciw botom)

Najaktywniejsi dziennikarze

Yazoo 32yazoo
Mitter 25mitter
Iris 9iris

Wspierają nas:


Ian Boon Talk Easy
TFS Leonardo
OSK Dobra Szkoła

Ilość osób aktualnie czytających Lessera

Znalazłeś błąd? - poinformuj nas o tym!
Copyright © Webmastering LO Tarnobrzeg 2018
Do góry