Szkolna Gazeta Internetowa Liceum Ogolnoksztalcacego im. Mikolaja Kopernika w Tarnobrzegu

Uwierz w siebie!   

Dodano 2016-05-15, w dziale felietony - archiwum

Każdy z nas zna takich ludzi. Na pierwszy rzut oka wydają się normalni. Czasami się uśmiechną, pogadają. Zdarza się, że są aktywni, chętnie pomagają, dobrze się uczą i mają znajomych. Ale gdy ktoś spróbuje ich pochwalić, rzucają mu nerwowe spojrzenie i nie mniej impulsywny komentarz, nie potrafiąc przyjąć komplementu. Spoglądając podczas porannej toalety w lustro, myślą o sobie zazwyczaj, że są beznadziejni. A gdy sobie z czymś nie radzą, czegoś nie potrafią, twierdzą, że tak już jest, bo są do niczego. Czy zaniżone poczuciu własnej wartości może być problemem?

/pliki/zdjecia/war1.jpgBardzo różnie odbieramy takich ludzi. Często w ogóle ich nie zauważamy, no bo w końcu wyglądają na pozór zupełnie zwyczajnie. Zdarza się jednak, że osoby takie maskują te swoje kompleksy, na przykład zbyt nachalnym zachowaniem bądź też udawaną pewnością siebie. A gdy bezradnie rozkładają ręce, mówiąc: "do niczego się nie nadaję", bierzemy to niekiedy za przejaw ich fałszywej skromności. Wydaje nam się bowiem, że ludzie ci chcą w ten właśnie sposób zwrócić naszą uwagę lub wyłudzić od nas jakiś komplement. Często sprawiają też wrażenie zamkniętych w sobie egoistów. Ale czy zawsze tak jest?

Czym jest poczucie własnej wartości i dlaczego tak ważne jest, aby było ono odpowiednio wysokie? Wbrew pozorom wszyscy ludzie są bardzo wartościowi, niezależnie od zdolności, wyglądu czy statusu społecznego. Sęk w tym, że nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, bo w swoim życiu wielokrotnie doświadczali sytuacji, które utwierdziły ich w przekonaniu, że do niczego się nie nadają. Ludzki mózg jest bardzo chłonny. Informacje, które my uznajemy za mało istotne, on zapisuje i przetwarza je na "kody", na których opiera się potem całe nasze życie. To wszystko dzieje się bez udziału naszej woli. Nasz mózg robi to podświadomie/pliki/zdjecia/war2.jpg i właśnie tam zapisuje sobie wszystkie takie wspomnienia, które wpływają potem na naszą ocenę rzeczywistości.

Wyobraźmy sobie na przykład, że ktoś jako dziecko był przezywany w szkole przez kolegów. Przezwisko nie było bardzo obraźliwe, a sam wyzywany się nim zbytnio nie przejmował, ale jego mózg zapisał już komunikat: "jesteś gorszy od innych, bo się z ciebie wyśmiewają". Bardzo możliwe, że w późniejszych latach taka osoba podświadomie będzie starała się przypodobać innym na siłę, w obawie, że znów mogą ją wyśmiać. A gdy zdarzy się jej jakaś przykra sytuacja, których przecież w życiu nie brakuje, to automatycznie przypomni się jej zapisany w mózgu kod: "jesteś gorszy od innych". I tak małymi kroczkami będzie obniżać swoje poczucie wartości.

Każdy człowiek ma zapisane w swoim mózgu takie toksyczne komunikaty, jednak nie każdy odbiera je tak samo. Bardziej narażone są osoby wrażliwe, lubiące fantazjować i rozmyślać. Jest wiele sposobów, żeby się takich komunikatów skutecznie pozbyć i zastąpić je nowymi i pozytywnymi, ale wymaga to pracy nad sobą i czasu. Bo podświadomość kształtujemy całe życie i bardzo ciężko jest wyprzeć z niej coś, czym kierowaliśmy się przez lata. Jest to jednak możliwe,/pliki/zdjecia/war3.jpg a podstawowym warunkiem poznania swojej prawdziwej wartości jest pragnienie. Jeśli tak naprawdę nie zamierzamy niczego w sobie zmieniać, to nawet lata psychoterapii pod okiem najlepszych specjalistów nam nie pomogą.

Jeśli więc, drogi czytelniku, czujesz, że z twoim poczuciem wartości jest coś nie tak, to nie zwlekaj, zacznij działać już teraz. Nigdy nie jest za późno na zmiany. W Internecie i w księgarniach znajdziesz mnóstwo wartościowych pozycji, które mogą pomóc ci uwierzyć w siebie i swoje możliwości. Ja sięgnęłam na przykład na początek do serii poradników Beaty Pawlikowskiej, zaczynając lekturę od "W dżungli podświadomości". Bez problemu można również znaleźć ludzi, którzy mają fachową wiedzę w tym zakresie i chętnie pomagają innym. I co najważniejsze, nie trzeba ich daleko szukać.

Grafika:

Oceń tekst
  • Średnia ocen 5.2
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
Średnia ocena: 5.2 /19 wszystkich

Komentarze [0]

Jeszcze nikt nie skomentował. Chcesz być pierwszy?

Dodaj komentarz

Możesz używać składni Textile Lite

Aby wysłać formularz, kliknij na słonia (zabezpieczenie przeciw botom)

Najaktywniejsi dziennikarze

Snotra 49snotra
Lola 39lola
Rita 36rita
Lucy 35lucy
Yazoo 27yazoo

Wspierają nas:


Ian Boon Talk Easy
TFS Leonardo
OSK Dobra Szkoła

Ilość osób aktualnie czytających Lessera

Znalazłeś błąd? - poinformuj nas o tym!
Copyright © Webmastering LO Tarnobrzeg 2018
Do góry