Szkolna Gazeta Internetowa Liceum Ogolnoksztalcacego im. Mikolaja Kopernika w Tarnobrzegu

Rita

J. polski / Historia / Biologia / J. angielski / J. niemiecki

fascynuje mnie:
Japonia i kultura azjatycka
najchętniej czytam:
książki przygodowe i historyczne
lubię posłuchać:
rocka
Rita
uwielbiam:
literaturę i muzykę
podziwiam:
Johna Greena i Henryka Sienkiewicza
nienawidzę:
naśmiewania się z innych

Ilość artykułów: 12

Piękną być

Piękną być

W dobie magazynów modowych, reklam oraz bilbordów, pełnych zdjęć ponadprzeciętnie urodziwych ludzi, chyba każdy pragnie być idealny. Ale to przede wszystkim przedstawicielki płci uznawanej powszechnie za tę atrakcyjniejszą zawsze robiły i nadal robią wiele, by dopasować się do obowiązującego ideału piękna. Co jest motorem napędowym ich działania? Czy zawsze kierowała nimi wyłącznie chęć przypodobania się płci odmiennej?

1Rita 2017-04-20

Jestem Anastazja!

Jestem Anastazja!

Jest rok 1918. W nocy z 16/17 lipca dochodzi w Jekaterynburgu do potwornej wręcz rzezi. Ostatni car Rosji Mikołaj II i cała jego rodzina (żona Aleksandra Fiodorowna i piątka dzieci: Olga, Tatiana, Maria, Anastazja i Aleksy) zostają rozstrzelani i zadźgani bagnetami przez tajną bolszewicką policję. Tego koszmarnego mordu na carskiej rodzinie dokonano na polecenie W. I. Lenina w domu Ipatiewa, gdzie car - po wymuszonej przez bolszewików abdykacji - przetrzymywany był z rodziną w areszcie domowym. Źródła historyczne...

0Rita 2017-04-10

Chakau haa - wynalazek Majów

Chakau haa - wynalazek Majów

Zna ją każdy. Pocieszycielka, przyjaciółka. Z truskawkami lub z orzechami, mleczna lub gorzka, biała lub czarna. Prawdziwy pokarm bogów. Czekolada. A znacie jej historię? Kakao zajmowało szczególne miejsce w tradycji Majów i Azteków. Majowie czcili boga kakaowca, zwanego przez nich Ek Chuah, natomiast Aztekowie wierzyli, że drzewo to jest darem boga Quetzalcoatla.

0Rita 2017-02-27

Dlaczego bajka kończy się po ślubie? - cz. 3

Dlaczego bajka kończy się po ślubie? - cz. 3

Gdy myślimy o księżniczkach, mamy na myśli urocze istoty płci pięknej, które żyły dawno, dawno temu, np. w średniowieczu, a w najgorszym razie w renesansie. Okazuje się jednak, że to nie do końca prawda, bo współcześnie żyje ich również wiele. Na pewno wszyscy znacie choćby walijską księżnę Dianę Frances Spencer, zwaną królową ludzkich serc (w tym roku mija 20 lat od dnia jej tragicznej śmierci). A pamiętacie, jak żyła Diana, zanim stała się ikoną stylu, kochaną przez ludzi na całym...

0Rita 2017-02-10

Dlaczego bajka kończy się po ślubie? - cz. 2

Dlaczego bajka kończy się po ślubie? - cz. 2

Księżniczki - synonim piękna, dobrobytu i wszystkiego co najlepsze. Czy, aby na pewno? Ich los nie zawsze był tak bajkowy, jak się powszechnie uważa. Po beztroskim okresie dzieciństwa traktowano je często jak towar. Dziś chciałabym przybliżyć wam postać duńskiej królowej Karoliny Matyldy Hanowerskiej, która próbowała zbuntować się przeciwko obowiązującej regule, ale zapłaciła za to najwyższą możliwą cenę.

2Rita 2017-02-06

Ostatni dowcip?

Ostatni dowcip?

Jest dobrze. Wszystko pójdzie na pewno jak po maśle. Niech tylko wyjdzie. Mark trzyma w dłoni pistolet. Sprawdza… naładowany. Po chwili pewien mężczyzna wychodzi z budynku z żoną. Mark celuje. Oddaje pięć strzałów w klatkę piersiową. Mężczyzna pada na ziemie, a z jego rąk wypadają płyty. Chodnik pokrywa się krwią, a ciszę nocy przerywa jedynie krzyk kobiety "Postrzelili Johna, postrzelili Johna!". Mark nie zwraca na to uwagi. Siada spokojnie na chodniku, otwiera książkę i zagłębia się w...

0Rita 2016-12-08

Strach ma wielkie oczy

Strach ma wielkie oczy

Wakacje zaczęły się wspaniale. Razem z rodziną pojechałam do Egiptu, by rozkoszować się upalnym słońcem i egzotycznymi widokami. Zatrzymaliśmy się w Kairze i pierwszego dnia zwiedzaliśmy to niezwykle urokliwe miasto. Było niesamowicie, choć miasto wyglądała jak ogromny bazar, pełen krzyczących kupców i dobiegającej zewsząd arabskiej muzyki, spowity zapachami orientalnych przypraw. Kolejnego dnia postanowiliśmy obejrzeć piramidy w Gizie i zobaczyć słynnego Sfinksa.

0Rita 2016-12-06

Dlaczego bajka kończy się po ślubie? - cz.1

Dlaczego bajka kończy się po ślubie? - cz.1

Jako małe księżniczki miały wszystko, o czym tylko mogły zamarzyć. Mieszkały w pałacach, miały setki bogato zdobionych sukienek we wszystkich kolorach tęczy, a służba usługiwała im na każdym kroku, spełniając najdziwniejsze ich życzenia. A potem? Zaręczyny, ślub i… proza życia. Niektóre z księżniczek miały to dorosłe życie nie mniej udane niż dzieciństwo, inne niekoniecznie, ale były też i takie, których życie było pasmem porażek i nieszczęść.

0Rita 2016-12-02

Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej

Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej

Tytułowe słowa idealnie wręcz oddają przesłanie przeczytanej przez mnie ostatnio książki. Mam tu na myśli niezwykle oryginalnie napisaną powieść 26-letniej amerykańskiej pisarki Yaa Gyasi ,,Droga do domu”. To debiut tej młodej autorki, którym zaskoczyła ona zarówno czytelników jak i krytyków literackich. Mówi się niekiedy, że są takie powieści, które już w dniu premiery stają się bestsellerami i są tacy pisarze, w których stronę już w dniu premiery czytelnicy kierują przepełnione nadzieją oczy...

0Rita 2016-11-09

Świtezianka

Świtezianka

Była ciemna noc. Ciepły wiatr otulał i łagodnie kołysał korony drzew w miejskim parku. Ciszę przerywało jedynie pohukiwanie sów oraz głuchy odgłos kroków postaci, która szła wzdłuż jednej ze ścieżek. Ów tajemniczy przechodzień sprawiał wrażenie mocno zamyślonego. Zachowywał się tak, jakby stracił rachubę czasu. Szedł wolno, pogwizdując sobie od czasu do czasu.

0Rita 2016-11-03

Najaktywniejsi dziennikarze

Hawk 41hawk
Mela 37mela
Saiko 30saiko
Dagome 20dagome
Snotra 19snotra

Wspierają nas:


Ian Boon Talk Easy
TFS Leonardo
OSK Dobra Szkoła

Ilość osób aktualnie czytających Lessera

Znalazłeś błąd? - poinformuj nas o tym!
Copyright © Webmastering LO Tarnobrzeg 2017
Do góry