Uczennica klasy humanistycznej. Rozszerza język polski, biologię oraz język...
Czytaj więcejMają najlepszą stronę na Podkarpaciu
Tworzą ją od ponad siedmiu lat uczniowie pod okiem tych samych dwóch nauczycieli.
Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu może pochwalić się obecnie najlepszą szkolną stroną internetową w całym województwie. Popularny tarnobrzeski Kopernik zwyciężył bowiem w II Podkarpackim Konkursie pn.: „Witryna internetowa mojej szkoły” w kategorii szkół ponadgimnazjalnych.
Łukasz Wiśniewski (od lewej), Mateusz Sabat, Artur Ślusarz wraz ze Zbigniewem Rybą i Andrzejem Lipcem, nagrodę za najlepszą szkolną witrynę, odbiorą 13 marca podczas Międzynarodowych Targów Rzeszowskich
- Jesteśmy bardzo dumni z naszych wyjątkowo zdolnych uczniów – mówią zgodnie Zbigniew Ryba, nauczyciel języka niemieckiego oraz Andrzej Lipiec, nauczyciel informatyki, którzy od początku koordynują prace związane z rozwojem i bieżącym funkcjonowaniem szkolnej witryny.
Webmastering i Lesser
Pomysł utworzenia strony internetowej zrodził się w 2001 roku. Jeden z ówczesnych uczniów Kopernika, Wojciech Dudek, stworzył pierwszą witrynę internetową, którą w kolejnych latach rozbudowywali i udoskonalali jego następcy. Rok później powstała także Szkolna Gazetka Internetowa "Lesser", która do dziś stanowi nieodłączny element strony, i w której uczniowie Kopernika publikują swoje artykuły.
Webmastering, czyli zespół zajmujący się prowadzeniem strony, tworzy obecnie siedemnastu uczniów. Są wśród nich pierwszo- drugo- i trzecioklasiści, a wśród nich dziewczyny. Nad treścią merytoryczną strony czuwa Zbigniew Ryba, a nad sprawami technicznymi, Andrzej Lipiec. Organizatorzy konkursu dostrzegli w szkolnej stronie Kopernika prostotę, czytelność oraz funkcjonalność. Ocenie podlegała także zawartość, wygląd, nawigacja, typografia, elementy graficzne, kompatybilność oraz dostępność. Jury konkursu przyznało Kopernikowi 69 z 80 możliwych do zdobycia punktów.
Dla uczniów i nie tylko
– Na naszej stronie uczniowie mogą znaleźć wszystko, co jest im potrzebne do normalnego funcjonowania w szkole – mówi Zbigniew Ryba. – Są specjalne działy dla rodziców, uczniów, maturzystów, gimnazjalistów itd. Nie brakuje informacji o historii szkoły i o jej słynnych absolwentach. Na bieżąco dokumentujemy działania uczniów i nauczycieli (zawody sportowe, olimpiady i konkursy, działalność charytatywna i artystyczna itd.). Dostępna jest również bogata galeria zdjęć, miniczat, czy forum szkolne. Uczniowie mogą również korzystać z SiSi, czyli Szkolnego Internetowego Systemu Informacyjnego, gdzie znajdą plany lekcji klas i nauczycieli, kalendarz szkolny z ważnymi dla uczniów datami i wydarzeniami związanymi z organizacją roku szkolnego, a także zastępstwa na każdy kolejny dzień, które zalogowani uczniowie otrzymują na komunikator gadu gadu.
Na stronę internetową „Kopernika” zaglądają nie tylko uczniowie, ale także ich rodzice, absolwenci, a także wielu gimnazjalistów. – Dla nich mamy specjalny dział, gdzie znajdą wszystkie niezbędne informacje związane z rekrutacją – wyjaśnia Andrzej Lipiec. – Za to dla absolwentów przygotowaliśmy specjalną bazę, w której mogą zostawić swoje dane kontaktowe, dzięki czemu mogą łatwiej odnaleźć się po latach, np. przed zbliżającym się zjazdem absolwentów z okazji stulecia szkoły – dodaje Zbigniew Ryba. Codziennie strona Kopernika wyświetlana jest blisko trzy tysiące razy.