Uczeń klasy humanistycznej - rozszerza historię, wiedzę o społeczeństwie...
Czytaj więcejMaturzyści przystąpili do egzaminu dojrzałości
O godz. 9 rozpoczęto maturę z języka polskiego na poziomie podstawowym, która składa się z dwóch części – zadań zamkniętych i zadań otwartych, gdzie do wyboru jest napisanie rozprawki lub analizy wiersza.
Przed maturzystami nie lada wyzwania. Maraton maturalny będzie trwał od 7 do 25 maja. Absolwenci szkół ponadpodstawowych obowiązkowo będą musieli przystąpić do egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego. Dodatkowo będą musieli zmierzyć się z egzaminami ustnymi z języka polskiego i obcego.
Aby zdać egzamin dojrzałości, trzeba uzyskać minimum 30 proc. wszystkich możliwych do zdobycia punktów na poziomie podstawowym. Ponadto do zadań maturzystów będzie należało także zdanie egzaminu z jednego dodatkowego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Tu jednak nie obowiązuje 30-procentowy próg.
Absolwent może przystąpić do egzaminu dodatkowego z maksymalnie pięciu kolejnych przedmiotów. Wybory maturzystów w tym zakresie są najczęściej podyktowane wymaganiami rekrutacyjnymi określonymi przez uczelnie.
Wśród przedmiotów dodatkowych ostatnimi laty największym powodzeniem cieszy się głównie matematyka, język angielski, biologia i chemia. Język polski również zyskuje na popularności. Jak wyglądają w tym roku matury w Tarnobrzegu?
Do tegorocznej matury w Tarnobrzegu przystąpiło prawie 700 absolwentów szkół ponadpodstawowych. Zgłoszonych zostało 532 uczniów szkół, dla których organem prowadzącym jest miasto, i 151 absolwentów szkół średnich, które nie są prowadzone przez jednostkę samorządu terytorialnego.
Najwięcej uczniów zmierzy się z egzaminami dojrzałości w Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika – 186. Przystąpili do niego wszyscy tegoroczni absolwenci. Do matury podeszli też absolwenci Zespołu Szkół nr 1 – 75, Zespołu Szkół nr 2 – 47, liceum Zespołu Szkół nr 3 – 24, technikum ZS nr 3 – 40, liceum Zespołu Szkół "Górnik" – 55 i technikum ZS "Górnik" – 105.
Matura to nie tylko stres dla piszących egzamin, ale i dla nauczycieli, którzy przygotowywali absolwentów do jednego z najważniejszych sprawdzianów w ich życiu.
– Co roku jest obawa, czy wszystko zagra, czy wszystko jest dopięte na ostatni guzik. Wiemy, że są deklaracje maturalne, wszystko jest wpisywane w systemie. Później czekamy na arkusze, licząc na to, że ich liczba się zgadza. Nie mam informacji, aby ktoś się nie zgłosił na egzamin. Myślę, że matury wypadną dobrze jak co roku – mówi dyrektor I LO im. M. Kopernika Tomasz Stróż.
Wszystkim maturzystom życzymy powodzenia i trzymamy kciuki za jak najlepsze wyniki z egzaminu dojrzałości. Te pojawią się z początkiem lipca.