Rekrutacja RODO

Mistrzostwa Pomocy

Kto najlepiej umie ratować?

Ratownicy

Młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu, to najlepsi ratownicy medyczni na terenie powiatu tarnobrzeskiego. Ich wiedzę docenili sędziowie podczas Powiatowych Mistrzostw Szkolnych Drużyn PCK, jakie rozegrano w Tarnobrzegu.

Tegoroczna edycja mistrzostw odbywała się pod hasłem "Dziękuję, żyję". Na linii startu, wyznaczonego na terenie tarnobrzeskiego "Kopernika", stanęło osiem drużyn, reprezentujących szkoły ponadgimnazjalne z miasta i powiatu.

Ratownicy

Uczennice Z tarnobrzeskiego "Kopernika" opatrują ofiarę bandyckiej napaści.

Na czterech stacjach ratownicy musieli wykazać sie umiejętnościami przywrócenia akcji serca, zabezpieczeniem ran u ofiar ulicznej napaści, unieruchomieniem złamanego kręgu szyjnego oraz pomóc choremu, u którego wystąpił atak padaczki i osobie, która doznała porażenia słonecznego.

Sędziowie oceniali współdziałanie, sprawność całego zespołu oraz stosowanie odpowiednich procedur medycznych, z którymi młodzież zapoznaje się na lekcjach przysposobienoia obronnego.

Ratownicy

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa, czyli sztuczne oddychanie na fantomie, to jedna z podstawowych konkurencji na mistrzostwach.

Okazuje się, że najwięcej problemów przysporzyła ratownikom wiedza teoretyczna.- Na ostatniej stacji młodzież odpowiadała na pytania z zakresu historii i działalności PCK- mówi Genowefa Stadnik, kierownik biura Pck w Tarnobrzegu. - Niestety, testy sprawiły wszystkim sporo problemów. Poziom wiedzy praktycznej jest różny. Są drużyny doskonale przygotowane. Jest także młodzież, która nie do końca pamięta, jak należy postępować z rannym podczas masażu pośredniego serca. Jednak cieszy nas, że podstawowe umiejętności zostały opanowane. Ich wiedzę oceniam na "dobry".

Młodzież udowadniła, że tematyka ratownictwa medycznego nie jest jej obca. Jednak nie wszystkim poszło dobrze. Jedna z drużyn zapomniała, iż w samochodzie, który uczestniczył w wypadku, był jeszcze kierowca. Inni ratowali poszkodowanych według starych procedur medycznych.

Po zsumowaniu punktacji, pierwsze miejsce w mistrzostwach przypadło drużynie z Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu. Drugie miejsce wywalczył zespół reprezentujący Zespól Szkół im. Staszica w Tarnobrzegu. Trzecie natomiast zajęła Jednostka Strzelecka "Strzelec" z Tarnobrzega.

dnia: 2006-05-26, autor: /KaT/, źródło: Echo Dnia
Do góry

Witaj!

Aktualna wersja naszej strony posiada wiele nowych, niezwykle przydatnych każdemu uczniowi funkcji. Jeśli chcesz, aby np. w menu wyświetlane były informacje dotyczące twojego planu lekcji i zastępstw dla twojej klasy na każdy kolejny dzień, to wypełnij poniższy formularz i naciśnij przycisk Zapisz. Jeżeli nie jesteś zainteresowany korzystaniem z tych funkcji, to naciśnij przycisk Anuluj.

Anuluj