Rekrutacja RODO

Multimedia ułatwiają naukę licealistom

Sześćdziesięciu uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika (pierwsi w mieście) korzysta z najnowszych technologii w nauce języków obcych. I to za darmo. Wszystko dzięki projektowi, do którego przystąpiła szkoła.

Wykorzystanie multimediów uatrakcyjnia zajęcia – mówią zgodnie uczniowie i nauczyciele.

- Jesteśmy dumni z tego, że udało się nam stworzyć taki projekt, którym wybiegamy w przyszłość, jeśli chodzi o połączenia nauki z technologią - mówi Anna Kiszczak, wicedyrektor „Kopernika”. - Już możemy spokojnie powiedzieć, że efekty przerosły nasze oczekiwania. I nauczyciele, i uczniowie są zadowoleni z możliwości, jakie daje im ten projekt.


Języki nie tylko dla zdolnych

W projekcie bierze udział 60 osób, które mieszkają poza Tarnobrzegiem. Był to jeden z wymogów. Licealiści podzieleni są na 4 grupy języka angielskiego i 2 niemieckiego. Część uczestników, to uczniowie zdolni, ale nie tylko. – Dzięki tym zajęciom mogą powtórzyć moją wiedzę - mówi Edyta Lasek. - Gdyby nie ten projekt, pewnie nie mielibyśmy okazji w ten sposób uczyć się języka. Dzięki takim technologiom możemy łatwiej przyswajać wiedzę. – Z zajęć korzystają też uczniowie, którzy mają problemy z nauką języków obcych, ponieważ wcześniej mieli nie dość doświadczonego nauczyciela, a sytuacja materialna nie pozwalała im na dodatkowe lekcje – dodaje wicedyrektora.


Szkolenia dla uczniów i nauczycieli

Aby móc w pełni korzystać z multimediów oraz platformy e-learningowej, najpierw nauczyciele oraz uczniowie musieli przejść kurs. Jak mówią językowcy, młodzież potrzebowała o wiele mniej czasu na przyswojenie sobie technicznych nowości. Już teraz uczniowie za pomocą platformy internetowej rozwiązują quizy, testy, przygotowują materiały, wykonują zadania, które zleca im nauczyciel, czy dyskutują za pomocą komunikatorów. – Bardzo rozwinęłam swoje dotychczasowe umiejętności – mówi Magdalena Wilk.


Uczą się w szkole i w domu

Uczestnicy projektu na razie spotykają się 2 razy w tygodniu w sali komputerowej. Pozostałe zajęcia prowadzane są przez Internet. – Multimedia, to świetne uzupełnienie nauczania klasycznego. Uczniowie mogą oglądać w Internecie prawdziwe programy obcojęzyczne, czytać gazety. Na pewno ułatwia im to naukę – mówi Adam Stępiński, jeden z nauczycieli języka angielskiego biorący udział w projekcie. Każdy z uczniów otrzymał słowniki, podręczniki oraz płyty CD. Po zajęciach wszyscy mają też zagwarantowany obiad. W styczniu młodzież rozpocznie naukę na nowoczesnej platformie interaktywnej. – Uczniowie od razu widzą to, co robi nauczyciel na swoim komputerze. Jeżeli coś napisze, od razu pojawi się to na specjalnej tablicy. Potem łatwo można to wydrukować. Jest to technologia XXI wieku – dodaje.


Zachęta dla innych

Jak podkreśla Anna Kiszczak, koordynator projektu, jest to pierwsze takie zadanie dla szkoły. - Mieliśmy wiele obaw, ale chcieliśmy się sprawdzić. Bardzo pomogli nam Józef Grzych i Józefa Biernacka, którzy prowadzą Instytut Wspierania Rozwoju Oświaty. Nad naszymi działaniami czuwa też Rafał Fejkiel z Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

- Chcemy zachęcić inne szkoły, aby skorzystały z okazji i spróbowały swoich sił w takim projekcie. Jest to świetne wyzwanie, które wszystkich uskrzydla – zachęca. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Spójności.

dnia: 2008-12-17, autor: Agata Rybka, źródło: Nowiny
Do góry

Witaj!

Aktualna wersja naszej strony posiada wiele nowych, niezwykle przydatnych każdemu uczniowi funkcji. Jeśli chcesz, aby np. w menu wyświetlane były informacje dotyczące twojego planu lekcji i zastępstw dla twojej klasy na każdy kolejny dzień, to wypełnij poniższy formularz i naciśnij przycisk Zapisz. Jeżeli nie jesteś zainteresowany korzystaniem z tych funkcji, to naciśnij przycisk Anuluj.

Anuluj