Rekrutacja RODO

Nauczyciele z Turcji w tarnobrzeskim Koperniku

Z roboczą wizytą w tarnobrzeskim liceum imienia Mikołaja Kopernika, przebywają nauczyciele i przedstawiciel kuratorium oświaty z Antalii w Turcji. Podczas licznych warsztatów goście poznają na czym polega ocena ucznia w polskim systemie edukacyjnym i jak jest on motywowany do lepszej nauki.

Nauczyciele z Turcji w trakcie zajęć warsztatowych w tarnobrzeskim Koperniku.

Wizyta robocza to przede wszystkim zajęcia i warsztaty, w trakcie których nauczyciele z Turcji poznają bliżej polski system oceniania i pracy z uczniem. Wczorajsze warsztaty poprowadził Adam Stępiński (od lewej), nauczyciel języka angielskiego w Koperniku.

To już druga wizyta tureckich nauczycieli w ramach europejskiego programu Comenius Regio "Jak budować mosty zamiast murów, lepiej razem niż osobno”. Tym razem podczas warsztatów, goście zdobywają wiedzę na temat kształtującego oceniania ucznia. – Goście są bardzo zainteresowani tym tematem, gdyż styl uczenia w tureckich szkołach, wygląda zupełnie inaczej – mówi Beata Dul, nauczyciel języka angielskiego i koordynator projektu. - To przede wszystkim warsztaty. W czwartek i piątek kolejne spotkanie z innowacyjnych technik nauczania. Poruszymy także zagadnienia międzykulturowe. W Tarnobrzegu oni uczą się od nas. W Turcji my od nich.

Czego dokładnie? Lista różnic edukacyjnych i ich pozytywnych stron, które nauczyciele z Kopernika chcieliby przenieść na swój grunt z tureckiej szkoły jest długa. – Osobiście podoba mi się wyposażenie tureckich szkół, czego życzyłabym wszystkim placówkom – wylicza Beata Dul. – Wszystkie tamtejsze szkoły są wyposażone w tablice interaktywne. Podręczniki są sponsorowane przez państwo. Rodzice kupują tylko ćwiczenia. Nauka gry w szachy jest obowiązkowa. Podczas przerw nauczyciele wychowania fizycznego uczą tańców folklorystycznych. To czego zazdrościmy tamtejszym nauczycielom najbardziej, to szacunek, jakim uczniowie darzą swoich pedagogów.

Mankamentem tureckiego systemu edukacyjnego, jak przyznają nauczyciele z Kopernika, są bardzo liczne klasy. – W Turcji obowiązuje ośmioklasowy system edukacji – wylicza Beata Dul. – Klasy są bardzo liczne. Przeciętna liczba uczniów w klasie wynosi 40 osób, a szkoła z 1000 uczniów, zaliczana jest do tych mniejszych. My jesteśmy szczęściarzami.

Tygodniowa wizyta zakończy się w najbliższy piątek. W programie Comenius Regio "Jak budować mosty zamiast murów, lepiej razem niż osobno”, tarnobrzeski Kopernik uczestniczy już drugi rok. Jest jedyną szkołą z Podkarpacia i jedną z nielicznych w Polsce realizującą ten program.

dnia: 2010-09-28, autor: /KaT/, źródło: Echo Dnia
Do góry

Witaj!

Aktualna wersja naszej strony posiada wiele nowych, niezwykle przydatnych każdemu uczniowi funkcji. Jeśli chcesz, aby np. w menu wyświetlane były informacje dotyczące twojego planu lekcji i zastępstw dla twojej klasy na każdy kolejny dzień, to wypełnij poniższy formularz i naciśnij przycisk Zapisz. Jeżeli nie jesteś zainteresowany korzystaniem z tych funkcji, to naciśnij przycisk Anuluj.

Anuluj