Rekrutacja RODO

Promocja „Tarnobrzeskich Zeszytów Historycznych” w artystycznej oprawie

W Tarnobrzeskim Domu Kultury odbyła się promocja najnowszego numeru „Tarnobrzeskich Zeszytów Historycznych”, którego tematem jest Powstanie Styczniowe.

/pliki/zdjecia/posty.jpgSpotkanie uświetnił koncert Chóru z Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu
- Mimo że Powstanie Styczniowe wybuchło w dziewiętnastym wieku to kształtowało mentalność następnych pokoleń Polaków. To oni w 1918 roku wywalczyli niepodległość, a potem w 1944 roku walczyli w Powstaniu Warszawskim - mówi dr Tadeusz Zych, historyk, prezes Tarnobrzeskiego Towarzystwa Historycznego.

SPOTKANIE Z HISTORIĄ

Po zakończeniu oficjalnych uroczystości 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, które odbyły się w Zamku Dzikowskim, do Tarnobrzeskiego Domu Kultury zaprosiło Tarnobrzeskie Towarzystwo Historyczne, które promowało najnowsze wydanie „Tarnobrzeskich Zeszytów Historycznych”.

- Numer w całości poświęcony jest Powstaniu Styczniowemu. Oprócz tła historycznego przedstawiamy tam także wątek tarnobrzeski, czyli wsparcie ze strony mieszczan Tarnobrzega, którzy z hrabią Juliuszem Tarnowskim przyłączyli się do walki - mówi dr Tadeusz Zych.

Wyprawa oddziału z Tarnobrzega miała swój tragiczny finał 20 czerwca 1863 roku w czasie przegranej bitwy pod Komorowem.

CZĘŚĆ ARTYSTYCZNA

Zgromadzeni w sali kameralnej Tarnobrzeskiego Domu Kultury z ciekawością wsłuchiwali się w opowieść o Powstaniu Styczniowym, którą prowadził dr Tadeusz Zych.

Spotkanie miało również swoją stronę artystyczną. Zebrani wysłuchali koncertu pieśni w wykonaniu chóru z Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu, którego opiekunem jest p. Katarzyna Drałus oraz zobaczyli grafiki Przemysława Zamojskiego z cyklu „Juliusz Tarnowski in memoriam”.

dnia: 2013-01-23, autor: Grzegorz Lipiec, źródło: Echo Dnia
Do góry

Witaj!

Aktualna wersja naszej strony posiada wiele nowych, niezwykle przydatnych każdemu uczniowi funkcji. Jeśli chcesz, aby np. w menu wyświetlane były informacje dotyczące twojego planu lekcji i zastępstw dla twojej klasy na każdy kolejny dzień, to wypełnij poniższy formularz i naciśnij przycisk Zapisz. Jeżeli nie jesteś zainteresowany korzystaniem z tych funkcji, to naciśnij przycisk Anuluj.

Anuluj