Rekrutacja RODO

Prowadzą stronę i gazetę internetową

To tylko dwóch nauczycieli, ale to właśnie oni w ciągu ostatnich kilku lat zarazili swoją pasją ponad stu uczniów.

Każdy uczeń Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Tarnobrzegu zna tę stronę internetową prawie na pamięć. Bywa tu nie z obowiązku, ale dla przyjemności. Znają ją też absolwenci, rodzice uczniów, a także gimnazjaliści, którzy chcą kontynuować naukę w tej szkole. Licznik pokazuje codziennie kilka tysięcy odwiedzin. O czym mowa? O szkolnej stronie internetowej, która od kilku lat jest wizytówką „Kopernika”.


- Wszystko zaczęło się w 2001 roku, kiedy to jeden z moich uczniów, Wojtek Dudek, stwierdził, że już najwyższy czas, aby nasza szkoła miała własną profesjonalną stronę internetową – wspomina Zbigniew Ryba, nauczyciel języka niemieckiego i koordynator ds. merytorycznych witryny. – Od razu spodobał się nam ten pomysł, a Wojtek jak pomyślał, tak zrobił i jeszcze w 2001 roku stworzył i uruchomił naszą pierwszą stronę internetową – dodaje nauczyciel.


Dla uczniów, absolwentów i gimnazjalistów

Coś dla siebie znajdą na stronie nie tylko aktualni licealiści, ale także absolwenci szkoły, rodzice, nauczyciele i gimnazjaliści.

Ci ostatni mogą na bieżąco podglądać jak wygląda szkolne życie, a także sprawdzać kryteria przyjęć do szkoły. Rodzice mogą m. in. poznać dokumenty, w oparciu o które funkcjonuje szkoła oraz dowiedzieć się, kiedy planowane są najbliższe spotkania z nauczycielami.

Najwięcej atrakcji czeka oczywiście na licealistów. To oni oglądają w szkolnych galeriach zdjęcia z wycieczek i różnych imprez, w których uczestniczą, dyskutują na szkolnym forum, korzystają z zasobów biblioteki, przeglądają co lokalna i centralna prasa pisze o ich szkole itd. Każdego dnia setki licealistów zagląda też do SiSi, czyli Szkolnego Internetowego Systemu Informacyjnego, stworzonego przez kolejnego z uczniów "Kopernika", ubiegłorocznego maina, Piotra Latosińskiego. Licealiści mogą tam m. in. sprawdzić, plany zajęć wszystkich klas i nauczycieli, składy osobowe grona i poszczególnych klas. Mogą również prowadzić swój własny klasowy kalendarz i otrzymują informacje o wszystkich zbliżających się - istotnych dla nich - wydarzeniach. Informowani są także każdego dnia o absencji nauczycieli i o związanych z tym zmianach w planie zajęć ich klasy.


Webmasterzy

Webmasterzy szkolnej strony internetowej "Kopernika"

Webmastering, czyli grupa uczniów, która tworzy stronę internetową „Kopernika” liczy dziś dwadzieścia osób. Każdy ma przydzieloną swoją "działkę", za którą odpowiada. Jedni zajmują się udoskonalaniem i rozwojem strony, inni dokumentowaniem wydarzeń szkolnych, jeszcze inni projektują szaty graficzne, a są tu jeszcze i tacy, którzy dbają o szkolne serwery i sieć.

Nad stroną techniczną czuwa Andrzej Lipiec, nauczyciel informatyki. – To miło, że dzieci chcą coś robić dla szkoły i wykazać się swoimi dodatkowymi umiejętnościami – mówi nauczyciel. – Widzę, że zależy im na tym, aby nasza strona dobrze wyglądała, dlatego co jakiś czas wymyślają coś nowego, uatrakcyjniają ją. Sami też się przy tym uczą, dlatego to dla nich takie ważne – dodaje informatyk.

W ubiegłym roku szkolnym w konkursie zorganizowanym przez podkarpackie Kuratorium Oświaty, strona „Kopernika” została uznana za najlepszą szkolną stronę w całym województwie. – To bardzo zmotywowało nas wszystkich do dalszej pracy. Nasi uczniowie byli bardzo dumni z tego, ze nie tylko w szkole doceniana jest ich praca, ale także i poza nią – cieszy się Zbigniew Ryba.


Lesserzy

Dziennikarze Szkolnej Gazety Internetowej "Lesser"

Strona „Kopernika” to jednak nie tylko informacje. To także Lesser, czyli Szkolna Gazeta internetowa, która działa już od ponad 6 lat. – Wielu naszych uczniów ma talent do pisania, którym nie zawsze mogą się pochwalić. Dlatego postanowiliśmy stworzyć im takie miejsce, gdzie mogliby realizować swoją pasję i poddać swoje umiejętności ocenie prawdziwych czytelników. Stworzyliśmy gazetę, w której mogą publikować swoje teksty. Piszą o wszystkim, głównie o tym, co ich zafascynowało, ale też i o tym, co ich zabolało lub zirytowało. Oceniają szkolne wydarzenia, opowiadają ciekawe historie, recenzują najnowsze książki i filmy, a także prowokują czytelników do dyskusji na bardzo ważne dla wszystkich młodych ludzi tematy – dodaje opiekun redakcji, Zbigniew Ryba.

Do Lessera pisze aktualnie dziewiętnastu uczniów z różnych klas. W składzie redakcji dostrzec można pierwszo - drugo i - trzecioklasistów. Część z nich uczestniczy też w warsztatach dziennikarskich prowadzonych przez dziennikarzy Nowin. Strona Lessera aktualizowana jest prawie każdego dnia. Systematycznie pojawiają się na niej nowe teksty. Wśród nich znajdziemy interesujące wywiady ze znanymi powszechnie osobami oraz uczniami szkoły, którzy wyróżniają się przez swoje pasje lub pozaszkolną działalność. Nie brakuje tu też poezji. – Część absolwentów szkoły, którzy zaczynali swoją przygodę z dziennikarstwem w naszej gazecie, teraz studiuje dziennikarstwo albo pracuje już w mediach. To pokazuje, że nasza gazeta jest potrzebna – mówi Zbigniew Ryba.

dnia: 2008-10-17, autor: Agata Rybka, źródło: Nowiny
Do góry

Witaj!

Aktualna wersja naszej strony posiada wiele nowych, niezwykle przydatnych każdemu uczniowi funkcji. Jeśli chcesz, aby np. w menu wyświetlane były informacje dotyczące twojego planu lekcji i zastępstw dla twojej klasy na każdy kolejny dzień, to wypełnij poniższy formularz i naciśnij przycisk Zapisz. Jeżeli nie jesteś zainteresowany korzystaniem z tych funkcji, to naciśnij przycisk Anuluj.

Anuluj