Uczeń klasy matematyczno - fizycznej. Laureat XXIII Konkursu Matematycznego...
Czytaj więcejSzczęście uśmiechnęło się do tarnobrzeżan
Na Podkarpaciu najlepsi okazali się uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika z Tarnobrzega
Zwycięski komitet w składzie: Michał Polit, Michał Szczęch, Piotr Świergul, Maciej Weryński i Karolina Wilczyńska ( wszyscy z klasy 2c ), zarobił przez osiem tygodni 18,36%. - Strzałem w dziesiątkę okazała się decyzja o inwestycji w GTC - ocenia Marcin Klimczak, makler z domu maklerskiego "Penetrator" SA.
- Były ferie, a my mieliśmy 30 tys. zł w akcjach KGHM. Zaczęły się niepokoje na polskiej scenie politycznej. Uznałem, że lepiej z takiej spółki wycofać pieniądze. Nie miałem się z kim skonsultować, bo wszyscy wyjechali, więc sam podjąłem decyzję o lokacie w GTC - opowiada Michał Polit.
- Po trzech tygodniach akcje KGHM, na których drużyna zarobiła 10% zostały zamienione na akcje GTC. Przez osiem tygodni ich wartość wzrosła o 39,5%. Stabilnie zachowują się pozostałe aktywa komitetu: TVN oraz dolar, pozwoliły mu zająć pierwsze miejsce - komentuje Klimczak.
Tylko 0,09% zabrakło do zwycięstwa drugiemu komitetowi. Świetna drużyna z rzeszowskiego Gimnazjum nr 9 - Masters, w składzie: Aneta Szwed, Karol Bijoś i Arkadiusz Migała, uzyskała stopę zwrotu 18,27%. Przez osiem tygodni mastersi pracowali pod opieką Stanisława Fugasa.
- Byli bardziej aktywni niż zwycięzcy, dokonali więcej transakcji. Największe znaczenie dla wyniku drużyn miał zakup w pierwszym tygodniu konkursu akcji Biotonu - komentuje nasz ekspert.
Obie drużyny mogą się też poszczycić świetnymi wynikiem ogólnopolskim: Tarnobrzeżanie zajęli czwarte miejsce w kraju, a Masters - druga drużyna gimnazjalna w Polsce - jest na piątej pozycji.
Gratulacje należą się Kamilowi Bindudze, Kamilowi Dziedzicowi, Tomaszowi Nagońskiemu, Roksanie Różańskiej i Dawidowi Wróblowi z komitetu Pecunia Non Olet. Rzeszowianie z IV LO im. Mikołaja Kopernika uzyskali 13,54% zwrotu. To najbardziej aktywny komitet spośród trzech zwycięskich.
- Oprócz wspomnianego GTC najbardziej opłacalną inwestycją były akcje Orbisu (wzrosły o 27,4%). Mimo ogromnych wahań warto było zainwestować w Bioton, którego wartość w ciągu 8 tygodni wzrosła o 14,6%. Natomiast do najgorszych inwestycji należały akcje Agory (minus 27,3%), Softbanku (minus 20%). Orlen i Netia spadły podczas trwania konkursu o ponad 14%. Fundusz Arka BZWBK Akcji był najbardziej popularnym instrumentem, w jaki inwestowali uczestnicy. Stopa zwrotu z inwestycji w funduszu to 5,15% - komentuje Marcin Klimczak.
Blisko 60 komitetów z Podkarpacia zdecydowało się na skorzystanie z kredytu.