Uczeń klasy matematyczno - fizyczno - informatyczno – angielskiej. Wolnego...
Czytaj więcej- « Wykazali się ogromną wiedzą z zakresu ochrony przeciwpożarowej
- Podkarpaccy maturzyści skończyli rok szkolny »
Wystawa "o zapomnianych" żołnierzach w Tarnobrzegu
W Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu można oglądać wystawę „Żołnierze wyklęci. Antykomunistyczne podziemie na Rzeszowszczyźnie po 1944 roku”, którą przygotował rzeszowski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej. W "Koperniku" wystawa eksponowana będzie do 20 kwietnia. W dniach 21–23 kwietnia ekspozycja będzie prezentowana przy Klasztorze Ojców Dominikanów w Tarnobrzegu, a w dniach 27–29 kwietnia w Zespole Szkół im. ks. Stanisława Staszica w Tarnobrzegu.
ŻYCIE ZA WOLNOŚĆWystawa "Żołnierze wyklęci. Antykomunistyczne podziemie na Rzeszowszczyźnie po 1944 roku” ukazuje struktury Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość (WiN), które powstały na bazie rozwiązanej Armii Krajowej oraz struktury Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW). Wyeksponowane zostały na niej sylwetki członków IV Zarządu Głównego WiN, jak również działaczy terenowych Zrzeszenia. Major Hieronim Dekutowski "Zapora”, porucznik Kazimierz Bogacz "Bławat”, czy też Tadeusz Franciszek Starostka – po latach zapomnienia, w końcu można prezentować walkę antykomunistycznego podziemia o wolną i niepodległą Polskę.
- Po prawie 60 latach przywraca się pamięć o osobach, żołnierzach i bohaterach, którzy odważyli się wystąpić przeciwko narzucanej Polsce hegemonii sowieckiej. W większości przypadków za wolność oddali swoje życie - mówi dr Tadeusz Zych, nauczyciel historii z tarnobrzeskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu.
Ponadto na wystawie prezentowane są fotografie oddziałów NZW: Józefa Zadzierskiego "Wołyniaka”, Adama Kusza "Garbatego”, Stanisława Pelczara "Majki”. Kilkaset fotografii i fotokopii dokumentów udostępniły Instytutowi Pamięci Narodowej muzea, archiwa, stowarzyszenia kombatanckie oraz osoby prywatne (są tutaj na przykład zdjęcia wykonane bezpośrednio po egzekucjach). Fotografie współczesne przedstawiają nekropolie, miejsca straceń działaczy niepodległościowych oraz poświęcone im tablice pamiątkowe. Wystawa ta prezentowana była podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.
W bogatej kolekcji fotogramów "żołnierzy wyklętych” z Rzeszowszczyzny są także i postacie związane z Tarnobrzegiem, takie jak: major Hieronim Dekutowski "Zapora”, porucznik Kazimierz Bogacz "Bławat”, czy też lekarz Tadeusz Franciszek Starostka.
PRZED KLASZTOREM I W "GÓRNIKU”Wystawa trafiła do naszego miasta za sprawą Krzysztofa Wianeckiego. W Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu wystawa eksponowana była do środy. Na lekcjach historii młodzież poznawała historię żołnierzy, którzy po walce z okupantem hitlerowskim nie złożyli broni.
- O antykomunistycznym podziemiu, które nie pogodziło się z sowieckim jarzmem, narzuconym Polsce po 1944 roku do tej pory mówiło się bardzo mało. Takie wystawy mają to zmienić - mówi Krzysztof Wianecki, działacz Solidarności Walczącej z Tarnobrzega.