Rekrutacja RODO

Z klasy do kasy

Młodzież z tarnobrzeskiego "Kopernika" będzie walczyć w Warszawie o tytuł Inwestora Roku.

Drużyna z tarnobrzeskiego Kopernika, która będzie walczyła w ogólnopolskim finale konkursu "Z klasy do kasy". Od lewej Dariusz Bożek, Grzegorz Majewski, Jan Jęczmyk, Radek Leszczyński i Jolanta Bernatowicz.

W kilka tygodni, inwestując 100 tysięcy złotych, zarobili na Giełdzie Papierów Wartościowych 12 tysięcy 126 złotych. Trzech maturzystów z liceum imienia Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu, jako jedyni z Podkarpacia, będzie walczyło w finale ogólnopolskiego konkursu „Z klasy do kasy”. Drużyna "Wybierzłopatę" zawalczy o 10 tysięcy złotych. Z Rzeszowa przywieźli 1,5 tysiąca złotych dla siebie oraz 900 złotych dla swojej nauczycielki Jolanty Bernatowicz.

Najlepsi w szkole

Ich przygoda z inwestowaniem zaczęła się już w marcu, kiedy to nauczycielka podstaw przedsiębiorczości ogłosiła konkurs. Pierwszy etap polegał na inwestowaniu pieniędzy przez Internet. Młodzież miała zainwestować 100 tysięcy złotych plus 50 złotych kredytu.- Na zainwestowanie mieliśmy 11 kolejek - wspomina Jan Jęczmyk, jeden z uczniów. - Inwestowaliśmy na prawdziwych rynkach akcji, obligacji, złota i funduszy inwestycyjnych. Mieliśmy czas do 16 kwietnia.

Ekipa Janka Jęczmyka, reprezentująca klasę 3a, była jednym z 40 zespołów inwestycyjnych w tarnobrzeskim "Koperniku". Okazała sie najlepsza. Jolanta Bernatowicz, która przygotowywała młodzież do konkursu, przyznaje, że najtrudniej było ich przekonać, że wiedza zdobyta na zajęciach, może im się przydać w dorosłym życiu. - Dopiero udział w konkursie uświadomił im, że wiedza się przydaje i można na niej zarobić - mówi z satysfakcją.

Najlepsi w województwie

Na poniedziałkowy finał w Rzeszowie przyjechały najlepsze zespoły z całego województwa. Z części testowej, uczniowie z Tarnobrzega otrzymali 23 punkty na 30 możliwych. Taki sam wynik osiągnęli licealiści ze Stalowej Woli i Jarosławia. Za część testową odpowiadali Grzegorz Majewski i Radek Leszczyński, gdyż Janek Jęczmyk był mózgiem od inwestowania. - Zakres pytań był bardzo szeroki - wyjaśnia Grzesiek. - Było pytanie o zagraniczne rezerwy walutowe NBP i strefy euro. Sporo problemów przysporzyły nam pytania ze statystyki.

O zwycięstwie tarnobrzeskiego zespołu "Wybierzłopatę" zdecydowała suma, jaką zarobili, inwestując 100 tysięcy złotych. Na swoim koncie mieli 12 tysięcy 126 złotych.

W sobotę, w Warszawie, młodzi inwestorzy zmierzą się z 15 zespołami reprezentującymi pozostałe województwa. - Moja ekipa jest bardzo silna, dlatego wierzę, że wygra - mówi Jolanta Bernatowicz.

W sukces młodzieży wierzy także ich dyrektor, Dariusz Bożek. - Przed trzema laty, w tym samym konkursie, moi uczniowie zajęli 3 miejsce na Podkarpaciu - wspomina dyrektor. - Polegli wówczas na części testowej. W tym roku przyłożyli się, dlatego mają ogromną szansę na zwycięstwo.

Konkurs "Z klasy do kasy" organizuje Narodowy Bank Polski i wydawnictwo Agora.

dnia: 2008-04-23, autor: Klaudia Tajs, źródło: Echo Dnia
Do góry

Witaj!

Aktualna wersja naszej strony posiada wiele nowych, niezwykle przydatnych każdemu uczniowi funkcji. Jeśli chcesz, aby np. w menu wyświetlane były informacje dotyczące twojego planu lekcji i zastępstw dla twojej klasy na każdy kolejny dzień, to wypełnij poniższy formularz i naciśnij przycisk Zapisz. Jeżeli nie jesteś zainteresowany korzystaniem z tych funkcji, to naciśnij przycisk Anuluj.

Anuluj