Uczennica klasy informatyczno - matematycznej, badmintonistka klubu MKS Stal...
Czytaj więcejZ polszczyzną za pan brat
Maciej Malinowski, redaktor tygodnika „Angora” i Mistrz Polskiej Ortografii był gościem honorowym wtorkowego spotkania pod hasłem „Co z tą polszczyzną”. Wyższa Szkoła Handlowa im. B. Markowskiego Wydział Zamiejscowy w Tarnobrzegu zorganizowała konkurs dotyczący zasad poprawnej polszczyzny połączony z wykładem mistrza.
Laureaci konkursu na wspólnej fotografii z Maciejem Malinowskim.
Kłopotliwa polszczyzna
Do ścisłego finału zakwalifikowało się 6 osób z najlepszym wynikiem z eliminacji. W finale uczestników czekał trudniejszy sprawdzian.
Michał Toporek podczas pisania testu konkursowego
Mistrz wyjaśniał
Przed konkursem Maciej Malinowski wygłosił wykład na temat „Czy Polacy dobrze mówią i piszą po polsku?”. – Z polszczyzną rodaków, tą pisaną, ale i mówioną jest nie najlepiej.
Maciej Malinowski wręcza nagrody finalistom i laureatom.
Maciej Malinowski od ponad 20 lat zajmuje się sprawami współczesnej polszczyzny. Tytuł Mistrza Ortografii zdobył w ogólnopolskim konkursie ortograficznym pn. Dyktando w 1990 roku. Na wtorkowym spotkaniu Malinowski promował swoją najnowszą książkę „Co z tą polszczyzną”. – Jest to zbiór felietonów opisujących rozmaite zawiłości naszej współczesnej mowy. Inspiracją dla mnie były setki e-maili i listów, w których autorzy dzielili się najróżniejszymi wątpliwościami dotyczącymi poprawności językowej – dodał na koniec Maciej Malinowski.
Roman Pacześniak, polonista z LO im. M. Kopernika w Tarnobrzegu – Tego typu spotkania i konkursy są bardzo potrzebne i warto je kontynuować w kolejnych latach. Maciej Maliński jest znawcą polskiego języka i młodzież może się od niego wiele nauczyć, bo jak się okazuje, polszczyzna wcale nie jest łatwa.
Martyna Nowak, uczennica trzeciej klasy LO im. M. Kopernika w Tarnobrzegu – Ortografia nie sprawia mi większych problemów, ale nieraz pojawiają się różnego rodzaju wątpliwości. Staram się pisać i mówić bezbłędnie. Swoją przyszłość wiąże z językiem polskim, bo chcę studiować filologię polską. Wydaje mi się, że mam do tego zacięcie, a język polski jest przecież bardzo ciekawy.
Michał Toporek - uczeń trzeciej klasy LO im. M. Kopernika w Tarnobrzegu – Uważam, że takie spotkania z językoznawcami są bardzo ważne i powinny odbywać się częściej. Staram się poszerzać moją znajomość języka, bo wiem jak ważne jest, ładne i poprawne wysławianie się. Denerwuję się, gdy dostaję od znajomych smsy czy maile z błędami. Lubię czytać książki profesora Jana Miodka, który jest wzorem do naśladowania. Także moi rodzice od zawsze kładli duży nacisk na poprawne wysławianie się i myślę, że mi to zostało.