Uczennica klasy o profilu matematyczno - geograficznym z językiemi angielskim...
Czytaj więcej- « KOMÓRKOMANIA - akcja rejestracji potencjalnych Dawców
- Olimpiada Praktyczna „Zwolnieni z teorii” - krótka relacja »
Olimpiada Praktyczna „Zwolnieni z teorii” - nasze projekty
Nasza szkoła kolejny rok z rzędu bierze udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Praktycznej „Zwolnieni z teorii”. W tym roku pod opieką pani prof. Magdaleny Wójcik swoje projekty realizują aż cztery zespoły: „Now the culture”, „#wGrupieRaźniej”, „Pieski małe dwa” oraz „Twoja zapałka”.
Projekt „#wGrupieRaźniej” prowadzą trzy uczennice: Emilia Nawrot 3d, Justyna Zawadzka 3d i Wiktoria Abramczyk 3g.
Jego głównym celem jest uporanie się z problemem nadużywania technologii przez dzieci poprzez wdrażanie ich w zajęcia grupowe. Dobrze wiemy, że internet nie ma najlepszego wpływu zarówno na zdrowie psychiczne jak i fizyczne dzieci, gdyż ogranicza im kontakt z rówieśnikami i powoduje również często poczucie osamotnienia. Zadaniem dziewczyn jest zapewnienie dzieciom, głównie ze szkół podstawowych, rozrywki w formie tradycyjnej, czyli np. grania w gry planszowe lub zręcznościowe, aby pobudzić ich kreatywność i nauczyć ich współdziałania w grupie, co zapewne nauczy ich także nawiązywania relacji ze swoimi rówieśnikami. Dzieci mogą także liczyć na pomoc dziewczyn w nauce.
W ramach realizacji tego projektu dziewczyny aktywowały już Klub Świetlików dla dzieci i młodzieży w wieku 7-15 lat na Hali Sportowej MOSIR w Tarnobrzegu, gdzie w każdy wtorek i piątek w godzinach od 15:30 do 18:30 organizują zajęcia dla swojej grupy. W czasie tych spotkań uczestnicy integrują się poprzez wspólne rozwiązywanie problemów, zabawę i możliwość wyrażania siebie w różnorodny, w tym i artystyczny sposób.
Dziewczyny zadbały również o to, aby zapewnić dzieciom możliwie atrakcyjną formę spędzania czasu. Udało im się pozyskać od mieszkańców Tarnobrzega różne zabawki, artykuły plastyczne, gry, puzzle, książki itp. Często organizują dzieciom także wspólne wyjścia na miasto, by zachęcić je do aktywnego spędzania czasu i zdobywania wiedzy, np. o naszym mieście.
W wymienionych spotkaniach uczestniczy również wykwalifikowany psycholog, który czuwa nad tym, by zajęcia były prowadzone właściwie, a dzieci czuły się bezpiecznie.
Dziewczyny mają nadzieję, że dzięki ich inicjatywie dzieci zaczną inaczej patrzeć na świat oraz zdobędą umiejętność budowania i podtrzymywania relacji z rówieśnikami.
Projekt „Now the culture” prowadzi 5 dziewcząt: Kaja Wiśniewska 3h, Wiktoria Warzycka 3e, Milena Dąbek 3a, Martyna Banach 3h i Aleksandra Płaneta 3a. Jest to oczywiście ich projekt autorski, który ma na celu upowszechnianie wiedzy na temat sztuki filmowej, poprzez udostępnianie treści z zakresu filmoznawstwa oraz kinematografii.
Dziewczyny organizują różnorodne wydarzenia o charakterze kulturalnym. Ich oczkiem w głowie jest dyskusyjny klub filmowy, którego członkowie, w liczbie 15 osób, spotykają się regularnie raz w tygodniu. Poza tym organizują seanse filmowe w Tarnobrzeskim Domu Kultury dla wybranych klas oraz wykłady prowadzone przez znawców kina, wzbogacone często komentarzem psychologa. Swoją działalność dokumentują systematycznie w mediach społecznościowych.
Ich adres email: knowtheculturezzt@gmail.com
Projekt ”Pieski małe dwa” realizowany jest przez czworo uczniów: Aleksandrę Marek 3h, Karolinę Ziębę 4b, Maksymiliana Piwowara 4b i Dominika Tomczyka 3h. Uczestnicy tego projektu pragną zwrócić uwagę ludzi na problem porzuconych zwierząt w naszym społeczeństwie. W szerzeniu rzetelnych informacji na ten temat pomaga im pan Artur Sączawa, lekarz weterynarii oraz pan Krystian Marek, psi fryzjer. Uczestnicy przeprowadzili już z nimi wywiady, z których każdy może dowiedzieć się, jak dbać o swoje czworonożne pupile. Wszystkie zebrane przez nich informacje można już znaleźć na ich mediach społecznościowych, w których działają bardzo aktywnie. Przeprowadzili już także dwie edycje zbiórki karmy dla zwierząt w miejscowych szkołach. Pierwsza z nich miała miejsce w grudniu 2023 roku w szkołach podstawowych. W trakcie tej zbiórki udało im się uzbierać 330 kg karmy dla psów i kotów, 28 koców i sporo zabawek. Aktualnie prowadzą drugą edycję tej zbiórki w szkołach ponadpodstawowych. Wszystkie zebrane dary rozwożą do zaprzyjaźnionych schronisk oraz przytulisk. Współpracują z Przytuliskiem w Nowej Dębie, Tarnobrzeskim Stowarzyszeniem „Chrońmy Zwierzęta” oraz ze „Zwierzęcym Zakątkiem” w Gorzycach. Ostatnio zorganizowali zbiórkę pieniędzy w jednym z okolicznych sklepów, podczas której udało im się uzbierać aż 1000zł, które przeznaczyli dla organizacji pomagającej skrzywdzonym zwierzętom „Dioz”. Jak sami twierdzą, starają się pomagać najlepiej, jak potrafią, bo nie potrafią przejść obojętnie obok tego problemu. Twierdzą, że skoro zwierzęta nie mają głosu, to ktoś musi zacząć mówić w ich imieniu. Podjęli ten temat, ponieważ w życiu prywatnym wszyscy są miłośnikami zwierząt.
Projekt "Twoja zapałka" prowadzi grupa uczniów w składzie: Patrycja Stępień, Patrycja Okoń, Maciej Winiarski, Aleksandra Latra, Patrycja Wałaszczyk oraz Amelia Kurdziel (wszyscy z klasy 3d). Projekt ten ma na celu poruszenie ważnego społecznie tematu, jakim jest agresja i przemoc. Uczestnicy projektu adresują go w głównej mierze do dzieci i młodzieży, które ich zdaniem są szczególnie narażone na styczność z różnymi formami agresji i przemocy. W praktyce starają się edukować młodych ludzi, wyjaśniając im, skąd biorą się różne negatywne emocje, jak sobie z nimi radzić, jak można pomóc osobom, które stały się ofiarami różnych aktów przemocy bądź agresji i w końcu jak bezpiecznie wyrażać swój brak akceptacji dla tego typu zachowań. Pragną przyczynić się do tego, aby zarówno całe społeczeństwo jak i małe wspólnoty, które tworzymy, były bezpieczne i wolne od tego typu zachowań.