Rekrutacja RODO

Spotkanie z Janko Vujinovićem

"Dobra dan", czyli "Dzień Dobry". Tymi słowami przywitał zebranych w sali sandomierskiego ratusza Janko Vujinović, serbski poeta, pisarz i dziennikarz. Było to spotkanie autorskie, którego uczestnikami byliśmy my, czyli uczniowie klas 2d oraz 3f z tarnobrzeskiego "Kopernika", a zorganizowano je 16 stycznia 2009r.

Janko z pochodzenia jest Serbem, urodzonym w 1945 roku w Bradicu. Już od najmłodszych lat pisanie jest jego pasją. Studjuje w Belgradzie, gdzie kończy wydział filologiczny (Język serbski i literatura jugosłowiańską), a następnie podejmuje pracę w szkole średniej jako nauczyciel języka serbskiego i literatury oraz jako dziennikarz Belgradzkiego Magazynu Literackiego. Debiutuje w 1973 roku tomikiem poezji "Mukla raspuklina", a w kolejnych latach publikuje opowiadania oraz sztuki teatralne. W 1992 roku wyjeżdża na Węgry, gdzie prowadzi zajęcia na Katedrze Slawistyki Uniwersytetu Józefa Atily w Szegedinie (Węgry).

Od 1994 roku mieszka w Niemczech, zajmując się zawodowo dziennikarstwem. W tym czasie wydaje antologię poezji i prozy pisarzy serbskich na emigracji oraz zostaje członkiem International Federation of Journalist, czyli międzynarodowej organizacji zrzeszającej dziennikarzy z ponad 30 krajów.

W 2000 roku Vujinović przenosi się do Polski i zostaje wykładowcą języka serbskiego na Uniwersytecie Łódzkim. I choć nie włada biegle językiem polskim, to z naszych rozmów z nim wynikało, że wiele rozumie. Na pytanie, jak postrzega Polskę i Polaków, odpowiedział dyplomatycznie, iż Polska jęst pięknym krajem, który wciąż poznaje przy pomocy mapy, stanowiącej nieodłączny element jego codziennego ekwipunku. Wiecej o osobie i twórczości Janko Vujinovića można dowiedziec się z jego strony internetowej, a my polecamy miłośnikom literatury jego najnowszą powieść "Panika w Intercity".

Do góry

Witaj!

Aktualna wersja naszej strony posiada wiele nowych, niezwykle przydatnych każdemu uczniowi funkcji. Jeśli chcesz, aby np. w menu wyświetlane były informacje dotyczące twojego planu lekcji i zastępstw dla twojej klasy na każdy kolejny dzień, to wypełnij poniższy formularz i naciśnij przycisk Zapisz. Jeżeli nie jesteś zainteresowany korzystaniem z tych funkcji, to naciśnij przycisk Anuluj.

Anuluj