Rekrutacja RODO

Bez maskotek i kasztanów

Matura. Dziś egzamin pisemny z języka polskiego

- Natura sprawiła nam psikusa, bo kasztanowce nie zakwitły, dlatego mamy nadzieję, że przynajmniej pytania na maturze będą łatwe - mówi młodzież, która dziś przystąpi do egzaminu maturalnego. Na Podkarpaciu do egzaminu dojrzałości przystąpi ponad 30 tysięcy absolwentów szkół średnich. Matura 2006 w "Koperniku" Najchętniej wybieranym przedmiotem na egzaminie pisemnym przez podkarpackich maturzystów jest język angielski.

Podczas piątkowego rozdania świadectw ukończenia szkoły, absolwenci rozmawiali przede wszystkim o tematach, które mogą pojawić się na egzaminie maturalnym. - Nigdy nie ma pewniaków - zastrzega Karolina Pycior z Liceum Agrobiznesu w Tarnobrzegu. - Co roku mówi się, że będą wątki patriotyczne lub miłosne. Może być wojna lub dążenie do odzyskania niepodległości. Najlepiej przygotować się z epok, bo zawsze na egzaminie jest temat przekrojowy.

Na Podkarpaciu do egzaminu maturalnego przystępuje ponad 30 tysięcy osób. Najwięcej, bo 28,5 tysiący sprawdzi się na nowej maturze. Egzamin dojrzalości według starych zasad pisze zaledwie 4 tysiące osób. - Egzamin według starej formuły będzie zdawany do 2011 roku - mówi Marek Kądziołka, wizytator z Podkarpackiego Kuratorium Oświaty. - Nowa i stara matura przeprowadzana jest w szkołach, kształcących w wielu profilach. Jest to o tyle uciążliwe, gdyż piszący muszą się znajdować w oddzielnych salach i muszą być nadzorowani przez innych egzaminatorów.

Matura 2006 w "Koperniku"Piszącym egzamin nie będą towarzyszyły ulubione maskotki. W czasie pisania nie mogą popijać soków czy jeść kanapek. Trwająca 45 minut przerwa śniadaniowa rozpocznie się dopiero po zakończeniu pierwszej części egzaminu w zakresie podstawowym, czyli po 170 minutach. Po przerwie, do egzaminu zasiądą ci uczniowie, którzy wybrali poziom rozszerzony. Na napisanie pracy mają 130 minut.

Język polski piszą dziś wszyscy maturzyści. Jutro wybrany przedmiot. Najpopularniejszym wybranym przedmiotem na egzaminie pisemnym, w naszym województwie, jest język angielski. Maturę pisemną z tego przedmiotu wybrało 22 tysiące uczniów. W następnej kolejności jest geografia, historia, matematyka i biologia.

Ogromne zainteresowanie językiem angielskim potwierdza równiez dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu, gdzie na 368 maturzystów, język angielski wybrało aż 284 osoby. - Z czego 175 wybrało poziom rozszerzony - cieszy się Dariusz Bożek, dyrektor szkoły. - WOS pisze 86 maturzystów, geografię 139, a historię 90.

To sprawdzian dla wszystkich

Dariusz Bożek, dyrektor LO im. Mikolaja Kopernika w Tarnobrzegu: - Matura to także ogromne wyzwanie dla dyrektorów szkół, którzy na czas trwania egzaminów, czyli 4 tygodni, muszą zorganizować komisje egzaminacyjne, udostępnić klasy oraz ustalić zastępstwa na czas nieobecności egzaminujących nauczycieli. Egzamin pisemny przeprowadzamy w 34 klasach. Z innych szkół wypożyczamy na ten dzień około 50 nauczycieli. W pozostałe dni przyjdzie ich trochę mniej. Każdy rok przynosi zmiany w sposobie organizowania matury, dlatego to także sprawdzian dla nas. W tym roku jest lepiej, ponieważ egzaminy rozpoczynają się w maju, a nie jak w ubiegłym roku w kwietniu. Dlatego mam nadzieję, że łatwiej będzie pogodzić pracę szkoły z egzaminami maturalnymi i zagospodarować pozostałych 600 uczniów.

dnia: 2006-05-04, autor: K. Tajs, źródło: Echo Dnia
Do góry

Witaj!

Aktualna wersja naszej strony posiada wiele nowych, niezwykle przydatnych każdemu uczniowi funkcji. Jeśli chcesz, aby np. w menu wyświetlane były informacje dotyczące twojego planu lekcji i zastępstw dla twojej klasy na każdy kolejny dzień, to wypełnij poniższy formularz i naciśnij przycisk Zapisz. Jeżeli nie jesteś zainteresowany korzystaniem z tych funkcji, to naciśnij przycisk Anuluj.

Anuluj