Rekrutacja RODO

Jest nasza i niepowtarzalna

69 punktów na 80 możliwych przyznała komisja konkursowa witrynie internetowej Liceum Ogólnokształcącego imienia Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu. Nad przygotowaniem strony pracuje aktualnie 17 uczniów, których wspiera dwóch profesorów Zbigniew Ryba i Andrzej Lipiec.

Mistrzowie internetowej witryny

Artur Ślusarz, Mateusz Sabat i Łukasz Wiśniewski (z tyłu). Trzyosobowy zespół redakcyjny, który odpowiada za wygląd i funkcjonowanie strony.

Uczniowie tarnobrzeskiego Kopernika wygrali w ostatnich dniach konkurs na najlepszą szkolną stronę internetową na Podkarpaciu.

- Ta strona jest odzwierciedleniem nas wszystkich, dlatego jest niepowtarzalna - mówi Zbigniew Ryba, nauczyciel języka niemieckiego w Liceum Ogólnokształcącym imienia Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu. W czwartek twórcy szkolnej witryny odbiorą w Rzeszowie główną nagrodę w konkursie na najlepszą stronę.

Podeszli drugi raz

O konkursie organizowanym przez Podkarpackie Kuratorium Oświaty, Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli oraz Międzynarodowe Targi Rzeszowskie, uczniowie i nauczyciele Kopernika dowiedzieli się miesiąc temu ze strony centrum kształcenia nauczycieli. Była to już druga edycja tego konkursu. – W ubiegłym roku, do konkursu zgłosiło się ponad 60 placówek – wspomina Zbigniew Ryba, nauczyciel i opiekun grupy szkolnych webmasterów. – Szkoły rywalizowali w kategorii placówek gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Nam, niestety, się nie powiodło. Znamy przyczynę. Mieliśmy poważne problemy ze szkolnym serwerem, a jeden z punktów regulaminu konkursu mówił o łatwym dostępie do strony.

W bieżącym roku uczniowie Kopernika zgłosili więc swoją stronę po raz drugi. Nie było ślęczenia po nocach, by przygotować witrynę. Nie było takiej potrzeby, gdyż Kopernik swoją stroną internetową może pochwalić się od 2001 roku. Jej twórcą był ówczesny uczeń tej szkoły, Wojciech Dudek. Od tego czasu strona jest systematycznie rozwijana, modernizowana i rozbudowywana. Jej twórcy postawili sobie za cel, że będzie dokumentowała codzienne życie szkoły i jej społeczności. Od początku robiona jest z myślą o uczniach, rodzicach i absolwentach.

Podzielone działki

Strona jest aktualizowana codziennie. Pracuje nad tym 17 uczniów, których wspiera dwóch profesorów: Zbigniew Ryba, który odpowiada za treść, czyli część merytoryczną i Andrzej Lipiec, który odpowiada za część techniczną, czyli poprawne funkcjonowanie strony. – Ponieważ wszytko musi mieć swoją kolejność i nie może być chaosu, uczniowie pracujący przy stronie mają też swoich własnych szefów, którzy koordynują wszystkie prace, współpracując ściśle z profesorami.

Profesorowie Andrzej Lipiec i Zbigniew Ryba oraz uczniowie Artur Ślusarz, Łukasz Wiśniewski, i Mateusz Sabat pracują nad wprowadzeniem najnowszych informacji do witryny.

Prawą ręką profesorów są Artur Ślusarz i Arkadiusz Jadach. To oni odpowiadają za działanie strony, plany rozwoju i kontakty między poszczególnymi jej twórcami. Oni także wybierają i rozliczają ze zleconych zadań osoby, które pracują nad rozwojem i uzupełnianiem strony. Łukasz Wiśniewski odpowiada za grafikę. Właśnie pracuje nad zmianą wyglądu witryny z zimowej na wiosenną, gdyż w bieżącym roku realizuje projekt graficzny pod nazwą "Cztery pory roku". Matusz Sabat jest koderem i programistą. Jego zadanie, to czuwanie nad zgodnością strony ze standardami. Obecnie pracuje między innymi nad nowym silnikiem strony.

Jak mówią twórcy witryny, by można ją było oglądać, w takiej formie, jak teraz, pracują nad nią zespoły, które odpowiadają za konkretne elementy. – Są uczniowie odpowiedzialni za całość strony, są webmasterzy, którzy uzupełniają i aktualizują stronę – wylicza Andrzej Lipiec. – W naszym zespole są także graficy, photomakerzy, jak również ci, którzy odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie szkolnego serwera.

Przy stronie prowadzona jest także szkolna gazeta internetowa „Lesser”. Nad jej opracowaniem pracuje około 20 dziennikarzy, którzy na bieżąco publikują tu swoje teksty. – Dziennikarze pracują systemem kolegium redakcyjnego, spotykają się systematycznie, by ustalać konkretne tematy – tłumaczy profesor Ryba. – Natomiast webmasterzy przychodzą do nich z pomysłami. Wspólnie wymyślają, co zrobić, by i podstrona gazety była coraz bardziej atrakcyjna.

Najlepsi w województwie

Ocenie podlegały zwartość strony, jej wygląd, elementy graficzne, kompatybilność, dostępność i typografia. Organizatorzy dostrzegli w stronie tarnobrzeskiego Kopernika prostotę, czytelność, a jednocześnie bogactwo treści. Urzekła ich funkcjonalność i nawigacja.

Najważniejsi twórcy witryny oraz dyrektor szkoły Dariusz Bożek (pierwszy z lewej) nad projektem wiosennej ramówki witryny.

Na 80 możliwych do zdobycia punktów, witryna Kopernika dostała 69. O popularności strony świadczy liczba codziennych wyświetleń. – Witryna wyświetlana jest dziennie około trzy tysiące razy - cieszy się Dariusz Bożek, dyrektor szkoły. – Wśród zaglądających na naszą stronę są nie tylko nasi aktualni uczniowie i ich rodzice. Zaglądają tu również nasi absolwenci, uczniowie innych szkół, a także wielu mieszkańców Tarnobrzega, którzy są w jakiś sposób związani z naszą placówką.

Po odbiór nagrody zwycięzcy jadą 13 marca do Rzeszowa. Z informacji na stronie organizatora, dowiedzieli się, że nagrody będą cenne. - Nie myślimy co dostaniemy, tylko jak dojedziemy do Rzeszowa – śmieje się dyrektor Bożek. – Nikt z nas nie ma sześcioosobowego samochodu, ale na pewno coś wymyślimy.

Sprawdziliśmy

Co można znaleźć na witrynie: Dokumentowane są działania uczniów i nauczycieli - zawody sportowe, olimpiady i konkursy, działalność charytatywna i artystyczna. Dostępna jest bogata galeria zdjęć i forum szkolne. Uczniowie korzystają ze Szkolnego Internetowego Systemu Informacyjnego, gdzie znajdą plany lekcji klas i nauczycieli, kalendarz szkolny z ważnymi dla uczniów datami i wydarzeniami związanymi z organizacją roku szkolnego, a także zastępstwa. Jest baza dla absolwentów, gdzie mogą zostawić swoje adresy oraz specjalny dział dla gimnazjalistów, gdzie znajdują się niezbędne informacje związane z rekrutacją.

dnia: 2008-03-07, autor: Klaudia Tajs, źródło: Echo Dnia
Do góry

Witaj!

Aktualna wersja naszej strony posiada wiele nowych, niezwykle przydatnych każdemu uczniowi funkcji. Jeśli chcesz, aby np. w menu wyświetlane były informacje dotyczące twojego planu lekcji i zastępstw dla twojej klasy na każdy kolejny dzień, to wypełnij poniższy formularz i naciśnij przycisk Zapisz. Jeżeli nie jesteś zainteresowany korzystaniem z tych funkcji, to naciśnij przycisk Anuluj.

Anuluj