Rekrutacja RODO

Licealiści z "Kopernika" będą obserwować życie pszczół

Tarnobrzeski "Kopernik", jako jedyna szkoła w Polsce, uczestniczy w "pszczelim projekcie". Uczniowie zaobserwują zachowanie pszczół, a wyniki wykorzystają na biologii i chemii.

/pliki/zdjecia/psz1.jpgUl zostanie zamontowany na specjalnej wadze. Jego montażem zajęła się ekipa z Niemiec.
Co uczniowie liceum ogólnokształcącego mogą mieć wspólnego z ulem i pszczołami? Okazuje się, że mogą i to bardzo dużo, a dowodem tego jest projekt, w jaki włączyli się uczniowie i nauczyciele tarnobrzeskiego "Kopernika", którzy będą badali zachowania pszczół we współczesnym świecie.

Czas na sprzedaż

Liceum Ogólnokształcące imienia Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu, jako jedyna placówka w Polsce i jedna z nielicznych w Europie została zaproszona do udziału w innowacyjnym międzynarodowym projekcie, który powstał w Niemczech na Uniwersytecie w Wurzburgu. Jego koordynacją zajmuje się organizacje Europa-FELS.

- Projekt ma cel edukacyjno-badawczy - mówi Tomasz Stróż, dyrektor liceum. - Włączyli się w niego uczniowie z klas o profilu matematycznym - biologicznym i chemicznym. To ogromne wyróżnienie dla naszej szkoły.

Specjalny serwer będzie gromadzi dane z ula. Uczniowie będą będą analizowali te dane i porównywali je z dokumentacją zebraną przez inne szkoły realizujące ten projekt. Kolejnym krokiem w ramach projektu będzie opracowanie konspektów lekcyjnych i wykorzystywanie ich na lekcjach matematyki, biologii lub chemii. Projekt realizowany jest w sześciu krajach i językach, a wyniki będą konsultowane między partnerami.

Badania za płotem

Specjalny ul wyposażony w urządzenia do monitorowania owadów oraz stację meteorologiczną zamontowano dziś w sąsiedztwie szkoły, na posesji pani Justyny Janeczko-Beduch, pracownika liceum, której pszczoły nie są obce. Bowiem od wielu lat wspólnie z tatą zajmuje się pszczelarstwem, czego dowodem są stojące na działce ule. Pani Justyna zdradziła nam, że pszczoły zasiedlą ul na przełomie maja i czerwca. Wtedy też rozpocznie się realizacja projektu.

- Ten ul jest zupełnie inny od tradycyjnego - mówi nauczycielka. - Będziemy badali, ile pszczół wlatuje i wylatuje z ula. Jest tam zamontowana waga, która będzie ważyła także przyrost miodu.

dnia: 2015-04-01, autor: Klaudia Tajs, źródło: Echo Dnia
Do góry

Witaj!

Aktualna wersja naszej strony posiada wiele nowych, niezwykle przydatnych każdemu uczniowi funkcji. Jeśli chcesz, aby np. w menu wyświetlane były informacje dotyczące twojego planu lekcji i zastępstw dla twojej klasy na każdy kolejny dzień, to wypełnij poniższy formularz i naciśnij przycisk Zapisz. Jeżeli nie jesteś zainteresowany korzystaniem z tych funkcji, to naciśnij przycisk Anuluj.

Anuluj