
Uczennica klasy biologiczno-chemiczno-angielskiej. Od dziecka jej największą...
Czytaj więcejW ubiegłym tygodniu zaprezentowaliśmy, jak ogólnie wypadła matura w naszym regionie. Tym razem sprawdzamy, jak wygląda zdawalność w poszczególnych szkołach oraz powiatach. Z tegorocznym egzaminem dojrzałości mierzyło się na Podkarpaciu ponad 20 tysięcy absolwentów szkół ponadgimnazjalnych.
GDZIE NAJLEPIEJ, A GDZIE NAJGORZEJPrzyjrzyjmy się, jakie wyniki osiągnęli z przedmiotów obowiązkowych na poziomie podstawowym (język polski, matematyka oraz język angielski, który jest najpopularniejszym językiem obcym zdawanym na maturze) tylko i wyłącznie na północnym Podkarpaciu.
Język polski najlepiej wyszedł maturzystom z Tarnobrzega (wynik 54,50 %) oraz powiatu stalowowolskiego (54,35 %). W powiecie tarnobrzeskim wyniosła młodzież uzyskała wynik 50,78 procent, a w powiecie niżańskim 49,72 procent. Identycznie wygląda, jeśli chodzi o wyniki z matematyki: Tarnobrzeg - 55,43, powiat stalowowolski - 55,26, powiat tarnobrzeski - 52,67 oraz powiat niżański - 47,41.
Z językiem angielskim najlepiej poradzili sobie maturzyści z powiatu stalowowolskiego - średnia 75,15 procent, Tarnobrzega - 72,90 procent. W powiecie tarnobrzeskim młodzież uzyskała wynik 68,23 procent, a w powiecie niżańskim 62,70 procent.
SZKOLNY RANKINGTworzenie rankingu na podstawie zdawalności egzaminu maturalnego jest bardzo trudne, a wręcz niemożliwe. Różne są liczby maturzystów, które przystępują do egzaminu dojrzałości, różne są profile kształcenia i dlatego też prezentujemy same liczby. Ilu maturzystów podchodziło do egzaminu, ilu zdało, a ilu będzie musiało się poprawiać w sierpniu, bo nie zdało z jednego przedmiotu. Z pewnością bardziej wiarygodny byłby ranking stworzony na podstawie wyników - nie dysponujemy jednak jeszcze ich kompletem.
SPOŁECZNE GÓRĄ, GONI "KOPERNIK” I "GÓRNIK”Na pewno na słowa uznania zasługuje I Społeczne Liceum Ogólnokształcące imienia Hetmana Jana Tarnowskiego w Zespole Szkół Społecznych numer 1 w Tarnobrzegu, które uplasowało się w rankingu wojewódzkim na wysokim czternastym miejscu. Na 48 maturzystów jest tutaj tylko jedna poprawka.
Jeden maturzysta będzie zdawał egzamin poprawkowy, także w II Społecznym Liceum Ogólnokształcącym w Zespole Szkół Społecznych numer 2 w Tarnobrzegu. Historyczny, bo pierwszy rocznik absolwentów "Małego Księcia” liczył zaledwie 29 osób.
Wysoki procent zdawalności był także w Liceum Ogólnokształcącym imienia Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu - jedna definitywnie oblana matura i siedem poprawek oraz w Zespole Szkół imienia Księdza Stanisława Staszica w Tarnobrzegu, gdzie jest 14 poprawek w klasach liceum ogólnokształcącego i technikum.
Na drugim końcu rankingu są tarnobrzeskie zespoły szkół ponadgimnazjalnych, gdzie zdawalność waha się od 50 do 70 procent.
W POWIECIE TARNOBRZESKIMSzkoły ponadgimnazjalne w powiecie tarnobrzeskim także zaprezentowały się z niezłej strony. W Grębowie na 32 maturzystów tylko jedna osoba nie zdała i są dwie poprawki.
W gorzyckim Zespole Szkół w liceum nie zdały dwie osoby, a jest jedna poprawka. W technikum definitywnie nie zdała jedna osoba, ale jest dziesięć poprawek.
- Najgorzej wypadła matematyka, gdyby nie ten przedmiot zdawalność byłaby o wiele lepsza - wyjaśnia Krzysztof Komórkiewicz, dyrektor Zespołu Szkół w Gorzycach.
W nowodębskim Zespole Szkół numer 1 w klasach licealnych nie zdały trzy osoby, są trzy poprawki. Ogółem do matury przystąpiło tam 94 absolwentów. Natomiast w technikum na 17 maturzystów jest jedna poprawka, a jedna osoba definitywnie oblała maturę.
STALOWA WOLA I NISKOW powiecie stalowowolskim w maturalnej tabeli prym wiedzie Liceum Ogólnokształcące imienia Komisji Edukacji Zawodowej w Stalowej Woli, gdzie na 306 zdających, 298 zdało i ośmiu maturzystów ma egzamin poprawkowy. W stalowowolskim Samorządowym Liceum Ogólnokształcącym na 208 zdających, 201 zdało i jest siedem egzaminów poprawkowych.
W powiecie niżańskim w Liceum Ogólnokształcącym w Nisku na 119 zdających, 114 zdało i są tylko cztery poprawki. Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół w Jeżowem może poszczycić się tym, że na 31 zdających, 30 absolwentów zdało egzamin dojrzałości.
Tradycyjnie już maturę najlepiej pisali absolwenci liceów ogólnokształcących, nieco słabiej prezentowali się maturzyści z techników, a najgorsza zdawalność była w liceach uzupełniających, profilowanych oraz technikach uzupełniających.
TARNOBRZEG ORAZ POWIAT TARNOBRZESKI ZIEMSKIAktualna wersja naszej strony posiada wiele nowych, niezwykle przydatnych każdemu uczniowi funkcji. Jeśli chcesz, aby np. w menu wyświetlane były informacje dotyczące twojego planu lekcji i zastępstw dla twojej klasy na każdy kolejny dzień, to wypełnij poniższy formularz i naciśnij przycisk Zapisz. Jeżeli nie jesteś zainteresowany korzystaniem z tych funkcji, to naciśnij przycisk Anuluj.