
Uczennica klasy biologiczno-chemicznej. Zainteresowania: polityka, sport,...
Czytaj więcejRekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych jeszcze trwa. Specjalnie dla naszych czytelników, sprawdzamy, w których tarnobrzeskich liceach albo technikach są jeszcze wolne miejsca.
NIE MA SZANSTradycyjnie już największym zainteresowaniem cieszyły się licea ogólnokształcące. Do tarnobrzeskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika przyjęto w tym roku 242 uczniów, którzy utworzą osiem klas pierwszych. Miejsc nie ma już także w pięciu klasach licealnych w Zespole Szkół im. ks. Stanisława Staszica w Tarnobrzegu, gdzie przyjęto 160 "pierwszaków”.
Ogromnym powodzeniem cieszyły się także miejsca w szkołach społecznych. W Zespole Szkół Społecznych numer 1 w Tarnobrzegu, placówki, gdzie zdawalność egzaminu dojrzałości jest najwyższa w Tarnobrzegu konieczne było stworzenie dodatkowej klasy.
- Na początku rekrutacji planowaliśmy stworzenie trzech klas, ale przy tak dużym zainteresowaniu podjęliśmy decyzję o zorganizowaniu kolejnej klasy - mówi Maria Orzeł-Łysiak, dyrektor ZSS nr 1 im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnobrzegu.
IDŹ DO TECHNIKUMW Zespole Szkół im. ks. Stanisława Staszica w Tarnobrzegu jest dziesięć wolnych miejsc w technikum i dziesięć miejsc w zasadniczej szkole zawodowej. - W klasach licealnych listy przyjętych szybko się zapełniły - mówi Teresa Żyguła, dyrektor tarnobrzeskiego "Górnika”. - W technikum planowaliśmy stworzenie trzech klas, po dotychczasowych przyjęciach mamy zapełnione dwie. W tej trzeciej klasie mamy dziesięć wolnych miejsc.
W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych numer 3 w Tarnobrzegu, czyli popularnej "Budowlance” jest sześć wolnych miejsc w zasadniczej szkole zawodowej na specjalnościach technik robót wykończeniowych oraz murarz. Dwa miejsca w technikum geodezyjnym oraz jedno w technikum ochrony środowiska. Do września rekrutacja trwać będzie w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych numer 1 oraz Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych numer 2.
LICZY SIĘ MATURAGdzie tkwi przyczyna tak dużego zainteresowania liceami ogólnokształcącymi ze strony absolwentów gimnazjów? Na pewno jednym z motywów podjęcia takiej decyzji są wyniki matur.
W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, to absolwenci liceów ogólnokształcących najlepiej zdawali egzamin dojrzałości. Na Podkarpaciu egzamin zdało 85,7 proc. abiturientów liceów. Do poprawki przystąpi 11,5 proc. maturzystów. W technikach egzamin dojrzałości zdało 60,7 proc., a do poprawki przystąpi 27,1 proc. zdających. W liceach profilowanych szczęśliwie majową maturę zakończyło 48,5 proc. zdających. Najgorzej na maturze wypadają absolwenci liceów uzupełniających (14,4 proc.) oraz techników uzupełniających (12,9 proc.). W tych dwóch typach szkół do sierpniowej poprawki może się przygotowywać niemal 40 proc. maturzystów.
W Tarnobrzegu maturę zdało 90,3 proc. absolwentów liceów ogólnokształcących, 75,0 proc. liceów profilowanych, 63,1 proc. techników. Na drugim końcu rankingu jest 4,8 proc. absolwentów techników uzupełniających. Matury nie zdał żaden z siedmiu maturzystów z liceów uzupełniających.
Aktualna wersja naszej strony posiada wiele nowych, niezwykle przydatnych każdemu uczniowi funkcji. Jeśli chcesz, aby np. w menu wyświetlane były informacje dotyczące twojego planu lekcji i zastępstw dla twojej klasy na każdy kolejny dzień, to wypełnij poniższy formularz i naciśnij przycisk Zapisz. Jeżeli nie jesteś zainteresowany korzystaniem z tych funkcji, to naciśnij przycisk Anuluj.