Rekrutacja RODO

Matura - horror czy luz?

Na giełdzie przedmaturalnych tematów jest wiele pewniaków. Jak przygotowują się do egzaminów nasi maturzyści? Jak będą sciągać? Co zabiorą na szczęście?

Od kilku tygodni intensywnie czytają streszczenia, opracowania i książki. Jedni oglądają lektury na wideo, inni słuchają opowiadań kolegów. Przed maturzystami najtrudniejszy weekend w życiu. Za kilka dni chwycą za pióra i napiszą najważniejszy egzamin w życiu.

Zdjęcie 1

Na przedmaturalnej giełdzie wśród podkarpacich maturzystów krążą tematy nawiązujące do Unii Europejskiej i "Pasji" Mela Gibsona. Trzeba się nauczyć. Nie ma przeproś. Trzeba sie nauczyć-przekonują maturzyści z tarnobrzeskiego "Kopernika". - Ostatnio na języku polskim pani profesor podała tematy nawiązujące do Unii Europejskiej - przypomina Dorota Serafin. - Poradziła, abyśmy przypomnieli sobie lektury, które można podciągać pod procesy integracyjne. Wspomniała także o filmie "Pasja" Mela Gibsona i możliwości porównania go ze współczesnymi wzorcami zachowań lub odbioru rzeczywistości. - Padł temat: "Jak literatura może wpływać na współczesnego człowieka" - dodaje Maria Małek.

- Czego może uczyć, albo jaki jest kanon lektur dla współczesnego Polaka? Według Sławomira Kowalczyka, obstawianie tematów mija się z celem. - Zawsze trafi sie taki, na który można napisać. Wiem po sobie, że na podstawie przeczytanych lektur, będę w stanie napisać na jedno z zagadnień. Chodzi o wolną i luźną wypowiedź na konkretny temat, a nie o bzdurne przepisywanie wyuczonych na pamięć zwrotów. Trzeba umieć wyrazić siebie. Ściąganie w "Koperniku" jest niemodne- przekonuja uczniowie. Na egzamin z matematyki wchodzi się z kalkulatorem i tablicami matematycznymi. -Nie zdarzyło się jeszcze, aby przez dwa lata z rzędu podano takie same pytania - przekonuje Dorota. - Co innego humaniści. Ci mają pole do popisu. Widziałam dwumetrową ściągę z historii, napisaną maczkiem. - Teraz na topie są ściągi z długopisów - wtrąca Sławomir.- Dziś stosujemy te wszystkie metody ściągania, które przejęliśmy jako dziedzictwo kulturowe po naszych rodzicach. Tylko że te współczesne ściągi są bardziej zminimalizowane.

dnia: , autor: Klaudia Tajs<br />Wioletta Kamińska, źródło:
Do góry

Witaj!

Aktualna wersja naszej strony posiada wiele nowych, niezwykle przydatnych każdemu uczniowi funkcji. Jeśli chcesz, aby np. w menu wyświetlane były informacje dotyczące twojego planu lekcji i zastępstw dla twojej klasy na każdy kolejny dzień, to wypełnij poniższy formularz i naciśnij przycisk Zapisz. Jeżeli nie jesteś zainteresowany korzystaniem z tych funkcji, to naciśnij przycisk Anuluj.

Anuluj