Rekrutacja RODO

Piłka po niemiecku

Idą mistrzostwa, a świat już oszalał

Fani futbolu, a zwłaszcza znający język niemiecki, koniecznie powinni odwiedzić Miejską Bibliotekę Publiczną w Tarnobrzegu, gdzie od wczoraj prezentowana jest wystawa fotografii i książek "Świat Piłki Nożnej", przygotowana przez Instytut Goethego w Krakowie.

Na wernisażu: Katarzyna, Kasia, Dominika, Arleta, Mariola z klasy 1i LO im. Mikołaja Kopernika w TarnobrzeguW otwartych gablotach wyłożonych jest ponad 150 książek z ponad 50 wydawnictw niemieckich, szwajcarskich i austriackich. Każdą książkę można wziąć do ręki, przejrzeć i poczytać. Mamy okazję poznać historię piłki nożnej, fanów tej dyscypliny, sylwetki najbardziej znanych piłkarzy. Są też publikacje o treningach i technice piłkarskiej oraz literatura piękna i książki dla dzieci i młodzieży, których motywem przewodnim jest piłka nożna.

Skąd pomysł tej wystawy ?

Niemcy są w tym roku organizatorem mistrzostw świata w piłce nożnej. I w tej chwili ten temat opanował wszystkie dziedziny życia. Pomysł wystawy fotograficznej i książkowej powstał przynajmniej dwa lata wcześniej - mówiła na wczorajszym wernisażu Halina Niemirska, szefowa działu biblioteczno-informacyjnego Instytutu Goethego w Krakowie. Dodaje też o ukrytym celu niemieckojęzycznej wystawy. - Być może będzie motywacją dla młodych ludzi, a ci znajdą kolejny powód, by przyłożyć się do nauki języka - żartowała.

- Jesteśmy z klas językowych, angielskiej i angielsko-niemieckiej, może nie jesteśmy jeszcze zbyt zaawansowani językowo, ale nie jest tak źle, da sie zrozumieć - mówili uczniowie klasy 1h i 1i tarnobrzeskiego "Kopernika", którzy wraz ze swoim opiekunem, nauczycielem języka niemieckiego p. Zbigniewem Rybą, wzięli udział we wczorajszym wernisażu i z zaciekawieniem przeglądali książki.

Fotosy na ścianach, to reprinty. Stanowią fragment wystawy fotograficznej "Świat Piłki Nożnej", którą Goethe Institut przygotował we współpracy z prestiżową agencją fotograficzną Magnus Fotos. Oryginalne Fotosy stanowią jeden z oficjalnych elementów programu artystycznego mistrzostw świata w piłce nożnej i są prezentowane praktycznie na całym świecie, wszędzie tam, gdzie pracują Instytuty Goethego, czyli w ponad 140 krajach. Wystawę można oglądać do 10 marca. Później ekspozycja pojedzie na Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie.

dnia: 2006-02-15, autor: /WW/, źródło: Echo Dnia
Do góry

Witaj!

Aktualna wersja naszej strony posiada wiele nowych, niezwykle przydatnych każdemu uczniowi funkcji. Jeśli chcesz, aby np. w menu wyświetlane były informacje dotyczące twojego planu lekcji i zastępstw dla twojej klasy na każdy kolejny dzień, to wypełnij poniższy formularz i naciśnij przycisk Zapisz. Jeżeli nie jesteś zainteresowany korzystaniem z tych funkcji, to naciśnij przycisk Anuluj.

Anuluj