Rekrutacja RODO

Popularna i trudna wiedza o społeczeństwie

W poniedziałek ponad 4 tysiące podkarpackich maturzystów pisało egzamin z wiedzy o społeczeństwie. Popołudniu swoją wiedzę sprawdzali ci abiturienci, którzy postanowili zdawać na maturze historię sztuki.

Maturzyści zdawali dwa dziś kolejne egzaminy pisemne - z wiedzy o społeczeństwie i z historii sztuki. Oba należą do grupy przedmiotów do wyboru: wiedza o społeczeństwie jest jednym z najpopularniejszych, historia sztuki należy do najrzadziej wybieranych.

CZĘSTY WYBÓR
/pliki/zdjecia/1304536767mat.jpgKatarzyna Jugo, maturzystka LO im. Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu pisała w poniedziałek egzamin z WOS na poziomie rozszerzonym. Po wyjściu z sali była zadowolona z jego przebiegu.

Na Podkarpaciu wiedzę o społeczeństwie pisało 4582 abiturientów szkół ponadgimnazjalnych, z czego na poziomie podstawowym – 2811, a na poziomie rozszerzonym – 1771. Większa liczba maturzystów zdawać będzie tylko geografię oraz biologię.

Egzamin rozpoczął się o godzinie 9. Na poziomie podstawowym absolwenci szkół średnich mieli 120 minut na rozwiązanie zadań egzaminacyjnych, natomiast na poziomie rozszerzonym 180 minut.

Z sal egzaminacyjnych, jako pierwsi wychodzili maturzyści, którzy pisali arkusz na poziomie podstawowym, który składał się z 29 zadań oraz wypracowania, w którym należało rozważyć czy polskie społeczeństwo ma wpływ na sprawy publiczne w swoim lokalnym środowisku.

Na poziomie rozszerzonym uczniowie mieli do rozwiązania 19 zadań, a całość również wieńczyło wypracowanie. Maturzysta mógł wybrać temat o trybie i wyborze prezydenta RP, albo też mógł zaprezentować charakterystykę demokratycznego państwa prawnego.

- Pytania były podchwytliwe, zatem trzeba było się poważnie zastanowić nad każdą odpowiedzią - mówi Katarzyna Jugo, maturzystka z Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu. - Wypracowanie pisałam na temat trybu wyboru prezydenta RP. Dodatkowo trzeba było ocenić jego pozycję ustrojową w stosunku do modeli prezydentury w innych współczesnych państwach demokratycznych.

Historię sztuki pisało natomiast na Podkarpaciu 341 maturzystów, z czego 65 na poziomie podstawowym i 276 na poziomie rozszerzonym.

dnia: 2011-05-09, autor: Grzegorz Lipiec, źródło: Echo Dnia
Do góry

Witaj!

Aktualna wersja naszej strony posiada wiele nowych, niezwykle przydatnych każdemu uczniowi funkcji. Jeśli chcesz, aby np. w menu wyświetlane były informacje dotyczące twojego planu lekcji i zastępstw dla twojej klasy na każdy kolejny dzień, to wypełnij poniższy formularz i naciśnij przycisk Zapisz. Jeżeli nie jesteś zainteresowany korzystaniem z tych funkcji, to naciśnij przycisk Anuluj.

Anuluj