Rekrutacja RODO

Sprawdzili swoją wiedzę z matematyki

Najlepsi dostali nagrody finansowe, a wszyscy uczestnicy konkursu kalkulatory i gadżety.

Bogdan Bajorski, dziekan Wyższej Szkoły Handlowej w Kielcach, Wydział Zamiejscowy w Tarnobrzegu: Mamy nadzieję, że stworzyliśmy uczniom świetną okazję do sprawdzenia swojej wiedzy matematycznej tuż przed maturą.

Laureaci konkursu, od lewej Grzegorz Łęcki, Tomasz Gródek i Magdalena Tyniec. Obok nauczyciele matematyki Mieczysław Knutelski i Wioletta Łygas oraz Bogdan Bajorski (w środku).

Blisko dwustu uczniów z czternastu szkół ponadgimnazjalnych z regionu spotkało się wczoraj w Wyższej Szkole Handlowej w Kielcach Wydział Zamiejscowy w Tarnobrzegu, aby sprawdzić swoje matematyczne umiejętności.

Już po raz drugi WSH w Kielcach zorganizowała dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych Dzień Matematyki pod hasłem „Matma jest dobra na wszystko”. – Matematyka jest trudną dziedziną nauki, więc na początku podeszliśmy do organizacji tego dnia z pewną nieśmiałością, ale liczba uczniów, którzy zgłosili swój udział, przerosła nasze oczekiwania – mówi Bogdan Bajorski, dziekan Wydziału Zamiejscowego w Tarnobrzegu. – Przyjechali do nas uczniowie z jedenastu miast, między innymi ze Stalowej Woli, Kolbuszowej, Sandomierza, Niska, Nowej Dęby, Osieka czy Połańca. W sumie w konkursie wystartowało aż 185 osób - dodaje.

MATMA JEST DOBRA NA WSZYSTKO

Jak mówi dziekan Bajorski, głównym założeniem tego dnia było propagowanie matematyki, jako ważnej dziedziny nauki. - Chcieliśmy także, aby maturzyści mieli szansę sprawdzić się przed maturą. Wiadomo, że od przyszłego roku matematyka będzie przedmiotem obowiązkowym podczas egzaminu dojrzałości – wyjaśnia.

Laureaci konkursu: Grzegorz Łęcki, Tomasz Gródek i Magdalena Tyniec wraz ze swoimi nauczycielami matematyki Mieczysławem Knutelskim i Wiolettą Łygas.

Spośród blisko dwustu uczniów, do półfinału zakwalifikowało się 10 z najlepszymi wynikami. Trzy osoby zdobyły po 20 punktów, a 7 po 19 na 21 możliwych. W półfinale znaleźli się uczniowie tarnobrzeskiego „Kopernika” oraz sandomierskiego Liceum Ogólnokształcącego Collegium Gostomianum. - Test nie był bardzo trudny. Do maksymalnej liczby zabrakło mi jednego punktu, bo w jednym zadaniu nie wziąłem pod uwagę tego, że wszystkie odpowiedzi mogą być dobre i zaznaczyłem tylko jedną – mówi Tomasz Gródek, uczeń klasy matematyczno – fizycznej w Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika w Tarnobrzegu.

EURO, DOLARY i ZŁOTÓWKI

Dla zwycięzców matematyczno – logicznych zmagań organizatorzy przygotowali finansowe nagrody. – Najlepszy uczeń otrzymał w nagrodę 100 Euro. Za drugie miejsce przyznaliśmy 100 dolarów, a za trzecie 100 złotych. Dodatkowo nagrodę (połowę tej kwoty) otrzymali też nauczyciele, których uczniowie zajęli pierwsze i drugie miejsce – wyjaśnia Bajorski.

W tym roku bezkonkurencyjni okazali się licealiści z tarnobrzeskiego „Kopernika”, którzy „zgarnęli” trzy pierwsze nagrody. Najlepszy okazał się Grzegorz Łęcki, który zdobył o pół punktu więcej niż jego kolega ze szkoły Tomasz Gródek. Trzecie miejsce przypadło Magdalenie Tyniec. – Uczniowie mieli okazję wykazać się swoją wiedzą i sprawdzić czy rzeczywiście aż tak dużo umieją. A dodatkowo mogli wygrać jakąś nagrodę, która na pewno ich ucieszyła – mówi Mieczysław Knutelski, nauczyciel matematyki z „Kopernika”.

Oprócz konkursu uczestnicy Dnia Matematyki wysłuchali też wykładów dr Marii Borowskiej „Czy ekonomia to też matematyka” oraz dr. Zdzisława Pogody z Uniwersytetu Jagiellońskiego „Wielościany i nie tylko...”. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też warsztaty origami.

dnia: 2009-03-13, autor: Agata Rybka, źródło: Nowiny
Do góry

Witaj!

Aktualna wersja naszej strony posiada wiele nowych, niezwykle przydatnych każdemu uczniowi funkcji. Jeśli chcesz, aby np. w menu wyświetlane były informacje dotyczące twojego planu lekcji i zastępstw dla twojej klasy na każdy kolejny dzień, to wypełnij poniższy formularz i naciśnij przycisk Zapisz. Jeżeli nie jesteś zainteresowany korzystaniem z tych funkcji, to naciśnij przycisk Anuluj.

Anuluj