Rekrutacja RODO

Student przed maturą

Rozmowa z Piotrem Hukiem, uczniem Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu, tegorocznym maturzystą

- Matura za dwa miesiące, a ty masz już indeks na Uniwersytet Jagielloński w kieszeni. Jak to się stało?

Zgłosiłem się do X edycji Konkursu Wiedzy o Uniwersytecie Jagiellońskim. Eliminacje odbywały się w dwóch etapach. Pierwszy był w grudniu. Czytałem lektury i przygotowywałem się do podanych zagadnień. Problem polegał na tym, że wszystkie lektury były na płytach i czytałem je siedząc przed komputerem. Mam wadę wzroku, dlatego było to dla mnie duże wyzwanie.

Piotr Huk - uczeń klasy III d

- Czego dotyczyły zagadnienia?

Historii krakowskiego uniwersytetu oraz innych europejskich uczelni. Rozpiętość czasowa była bardzo duża. Począwszy od średniowiecza, czyli włoskich uniwersytetów, francuskich, po współczesność. Dzięki poprawnym odpowiedziom, zakwalifikowałem się do drugiego etapu. Z myślą o finale zacząłem czytać książki już w sylwestra. Nawet zostałem na tydzień zwolniony ze szkoły. Test finałowy pisaliśmy 10 marca. Grupa liczyła 60 osób. Zająłem 13 miejsce. Indeksy otrzymało 58 osób.

- Na jakim kierunku możesz studiować?

Jest to Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych, Kulturoznawstwo i Amerykanistyka.

- Czy jeszcze rok temu myślałeś o studiowaniu na tym kierunku?

Tak, ponieważ od dłuższego czasu chciałem studiować politologię lub stosunki międzynarodowe. Niewykluczone, że złożę dokumenty na inny kierunek na UJ. Jednak teraz najważniejsza jest dla mnie matura.

- Podobno indeks to nie jedyna nagroda, jaką przywiozłeś z Krakowa?

Jako jeden z nielicznych skorzystam z miesięcznej praktyki w "Perspektywach" w Warszawie. Otrzymałem również osobiste wyróżnienie od Witolda Kochana, wojewody małopolskiego, który jak się okazało, jest absolwentem naszego liceum. Był to album o Krakowie i drobne upominki.

dnia: 2006-03-20, autor: /KaT/, źródło: Echo Dnia
Do góry

Witaj!

Aktualna wersja naszej strony posiada wiele nowych, niezwykle przydatnych każdemu uczniowi funkcji. Jeśli chcesz, aby np. w menu wyświetlane były informacje dotyczące twojego planu lekcji i zastępstw dla twojej klasy na każdy kolejny dzień, to wypełnij poniższy formularz i naciśnij przycisk Zapisz. Jeżeli nie jesteś zainteresowany korzystaniem z tych funkcji, to naciśnij przycisk Anuluj.

Anuluj