Rekrutacja RODO

Stulatka ugościła swych absolwentów

Absolwenci Kopernika na obchody 100-lecia swej szkoły przybyli z niemal całego świata. Przez dwa dni, 6 i 7 czerwca, wspominali, świętowali i odświeżali szkolne znajomości.

- Dwukrotnie byłem świadkiem odzyskania niepodległości, w 1918 i w 1989 roku. W 1939 roku musiałem iść walczyć o wolność naszej ojczyzny, a dziś jako tylko trzy lata młodszy od stuletniej szkoły szczęśliwie dożyłem tej uroczystości i mogę w niej uczestniczyć - z nieskrywaną radością mówił Józef Stępień, najstarszy z żyjących absolwentów "Kopernika". Znów jak przed laty zasiadł w szkolnej ławce.

Z okazji 100-lecia istnienia szkoła wydała monografię, foldery, kalendarze i okolicznościowe pocztówki. Będą one równie cenną pamiątką jak stare albumy ze zdjęciami, które na zjazd przywieźli absolwenci.

Podobnie zrobiło blisko 2000 gości, którzy przyjechali świętować do Tarnobrzega. Prywatne spotkania absolwentów trwały już od kilku dni, te oficjalne rozpoczęła w sobotę 6 czerwca msza święta, po której na centralnym placu miasta "pstryknięto" pamiątkowe grupowe zdjęcie.

- Kiedy sto lat temu otwierano tę szkołę, był to niezwykły prezent dla mieszkańców miasta i powiatu. Teraz po stu latach pada pytanie czy zdaliśmy ten egzamin? Gdy popatrzę na to, co nasi absolwenci osiągnęli, jak zachowywali się w trudnych momentach, odpowiem - tak, zdaliśmy - mówił dyrektor tarnobrzeskiego ogólniaka, Dariusz Bożek, witając w murach szkoły absolwentów.

Obecny dyrektor popularnego w mieście "Kopernika", pierwszy w historii szkoły dyrektor - absolwent, wspominał tych, którzy w stuletniej historii szkoły w niej uczyli, między innymi prof. Zygmunta Szewerę oraz prof. Irenę Wnęk, a także tych, którzy z wiedzy znakomitych profesorów czerpali. A takich w dziejach szkoły jest niemało. - Wspomnę chociażby Hieronima Dekutowskiego, który tu się uczył, a potem walczył, byśmy my mogli dziś tu stać - mówił do zgromadzonych na placu przed szkołą.

Józef Stępień, dziś najstarszy absolwent tarnobrzeskiego LO, maturę zdawał w 1933 roku. Podczas zjazdu czuł się jak przed ważnym egzaminem.

Dyrektor Bożek nie mógł nie sięgnąć do swych osobistych wspomnień... - To liceum, to moja pierwsza miłość, pierwszy papieros wypalony gdzieś na drugim piętrze, by ówczesny dyrektor Jakubowicz nie widział, to pierwsze wino, gdzieś tam na wycieczce... Młodzież niech nie słucha - żartował szczerze wzruszony. - To liceum to wspaniałe lata. Te wspomnienia niech żyją wiecznie, niech towarzyszą nam zawsze...

Wspomnienia przywoływano także podczas kameralnych spotkań w klasach, podczas koncertu w Tarnobrzeskim Domu Kultury, wieczornego uroczystego balu absolwentów, podczas niedzielnych spacerów po Tarnobrzegu, odwiedzania grobów zmarłych profesorów, a także na ognisku, które zakończyło uroczystości, ale nie historię szkoły, którą budują teraz nowe pokolenia.

- 100 lat. To wiek, który budzi szacunek i zobowiązuje. Przede wszystkim do tego, by kolejne roczniki i generacje godnie, odpowiedzialnie i twórczo dopisywały do tej historii swoje karty - zaznaczył Grzegorz Kociuba nauczyciel języka polskiego z "Kopernika".

HISTORIA SZKOŁY W ZARYSIE

Historia tarnobrzeskiego liceum rozpoczyna się w 1909 roku, gdy w mieście powstaje CK Wyższa Szkoła Realna. W 1914 roku, gdy wybucha pierwsza wojna światowa, kilku profesorów zostaje powołanych do armii austriackiej, a placówka zostaje zamknięta. Swoją działalność wznawia po rocznej przerwie. W 1916 roku odbywa się pierwszy egzamin dojrzałości. Maturę zdaje wówczas ośmiu uczniów. Wybuch wojny w 1939 roku ponownie, tym razem aż na 5 lat, przerywa funkcjonowanie szkoły. Naukę wznowiono w 1944 roku. W 1948 powstaje w szkole tajna organizacja antykomunistyczna - Młodzieżowy Ruch Oporu. Po niecałym roku działalności następuje dekonspiracja MRO i aresztowanie jej członków. W 1973 szkoła otrzymuje sztandar i przyjmuje imię Mikołaja Kopernika. Przez sto lat placówką zarządzało 13 dyrektorów. Obecnie funkcję tę od 2001 roku sprawuje Dariusz Bożek, nauczyciel historii, pierwszy w historii szkoły dyrektor-absolwent.

dnia: 2009-06-10, autor: Joanna Rybczyńska, źródło: Sztafeta
Do góry

Witaj!

Aktualna wersja naszej strony posiada wiele nowych, niezwykle przydatnych każdemu uczniowi funkcji. Jeśli chcesz, aby np. w menu wyświetlane były informacje dotyczące twojego planu lekcji i zastępstw dla twojej klasy na każdy kolejny dzień, to wypełnij poniższy formularz i naciśnij przycisk Zapisz. Jeżeli nie jesteś zainteresowany korzystaniem z tych funkcji, to naciśnij przycisk Anuluj.

Anuluj