Uczennica klasy informatyczno - matematycznej, badmintonistka klubu MKS Stal...
Czytaj więcejUczą tolerancji
Nie wszyscy muzułmanie są terrorystami - zapewnia Yucel Kaplan z Turcji.
Yoon przyjechała z Korei, Yucel z Turcji, a Manuela z Niemiec. Studenci, którzy od kilku dni prowadzą nietypowe zajęcia w Tarnobrzeskim Zespole Szkół Ogólnokształcących im. M. Kopernika.
Uczą pokoju, tolerancji rasowej i religijnej w ramach specjalnego programu realizowanego w Polsce, Malezji i Meksyku przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Ekonomii (AIESEC). Posród kilkunastu miejscowości, jakie w naszym kraju odwiedza trójka zagranicznych studentów, znalazły się tylko dwa podkarpakie miasta - Tarnobrzeg i Gorlice. Wolontariusze przyjechali, żeby przybliżyć polskiej młodzieży swoje kraje, swoją kulturę i tradycję. - Dzięki rozmowom z polska młodzieżą i poznawaniu waszego kraju, postaram się obalić mit Polaka, który - niestety w Niemczech - często jeszcze kojarzony jest źle. Mam nadzieję, że to nie mój ostatni przyjazd, bo bardzo mi się Polska podoba - mówi Manuela Kuhar, studentka z Niemiec.
Kontakt z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Studentów Ekonomii udało się nawiazać tarnobrzeskiemu "ogólniakowi" dzięki staraniom nauczycielek języka ang. z tej szkoły Lucyny Daniec-Zych i Renaty Brzozowskiej. - Porgram pod hasłem "Pokój i Tolerancja", ma na celu głownie uwrażliwienie młodych ludzi na obce kultury i uczenie tolerancji religijnej - wyjaśnia Lucyna Daniec-Zych. - Na całym świecie w realizacji programu bierze udział 27 studentów, z których trójke gościmy u nas. W Polsce studenci są od 7-go lutego, w Tarnobrzegu od tygodnia. Na prowadzonych przez siebie lekcjach (w języku angielskim), opowiadają młodzieży o swoich krajach, pokazują narodowe stroje, odpowiadają na wszelkie pytania dotyczące odmienności kulturowych. Yoon Kyung Choi z Koreii przyznaje, że dla niej spędzony czas w Polsce, to także czas nauki.
- Jestem zafascynowana Polskim jedzieniem i chyba za bardzo przytyję - śmieje się sympatyczna studentka z Seulu. - Na ulicach zauważam, że ludzie mi się przygladają, ale to z ciekawości, a nie z nietolerancji. Niektórzy pytają, czy to prawda, że w Koreii jemy psy. Nie chcę się tłumaczyć, że nie, bo tak jest, ale to jest nasza tradycja i kultura, co niektórym trudno zrozumieć. Yucel Kpalan z Turcji jest muzułmaninem. Po ostatnich atakach terrorystycznych i wojnie irackiej, temat róznic religijnych jest nabrzmiały. Najwięcej pytań tarnobrzeskich uczniów dotyczy własnie tej sprawy. - Nie wszyscy muzułmanie są terrorystami - zapewnia Yucel Kaplan z Turcji. - Ja osobiście nie chcę się utożsamiać z tymi konfliktami, bo jestem tutaj miedzy innymi po to, żeby zmieniać te stereotypy.