Uczennica klasy biologiczno - chemicznej. Finalistka Ogólnopolskiego...
Czytaj więcejUczestniczą w europejskim projekcie edukacyjnym
Tarnobrzeskie liceum, jako jedno z czterech w Polsce uczestniczy w europejskim projekcie edukacyjnym.
Adam Stępiński, nauczyciel języka angielskiego w tarnobrzeskim Koperniku, który nadzoruje projekt. Obok klasa II a.
- Nasza młodzież opracuje pomysły na edukację w przyszłości, a swoimi uwagami podzieli się z kuratorem i ministrem edukacji - zdradza Adam Stępiński, nauczyciel angielskiego w liceum imienia Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu, które zakwalifikowało się do programu organizowanego przez British Council.
SPOTKANIE W PRADZE
Z całej Europy do projektu zakwalifikowało się 36 szkół, w tym 12 placówek z Anglii. Polskę reprezentują cztery szkoły średnie. To liceum z Tarnobrzega, Warszawy, Zgierza i Regnowa. Aby dostać się do grona szczęśliwców, szkoła musiała wykazać się doświadczeniem we współpracy międzynarodowej z innymi placówkami. - Nasz dorobek jest na tyle bogaty, że bez problemu przeszliśmy przez eliminacyjne sito - mówi Adam Stępiński. - Ponadto nasi nauczyciele musieli udowodnić, że poradzą sobie z realizacją projektu.
W połowie marca przedstawiciele wybranych szkół spotkali się w Pradze. Tam też wypracowano pierwsze wnioski i plany na najbliższe miesiące. Tarnobrzeski Kopernik znalazł się w grupie ze szkołą z Anglii, Łotwy i Słowacji. - W najbliższym czasie przeprowadzimy zajęcia z młodzieżą i przygotujemy prezenty, które prześlemy pocztą pozostałym uczestnikom z naszej grupy - opowiada anglista. - Potem będziemy pracować nad wizją szkoły w przyszłości. Pierwsze zajęcia odbędą się na przełomie kwietnia i maja, i będą polegały na zastosowaniu techniki walizek i kosza. Do walizek młodzież włoży wszystko to, co chce, by zostało w szkole, zaś do kosza to, co według nich w szkole jest zbędne.
ELASTYCZNI NA RYNKU PRACY
Część zasadnicza projektu będzie realizowana od września do marca przyszłego roku. Wtedy też, grupa najaktywniejszych uczniów, będzie pracowała nad wizją swojej placówki w przyszłości. Uczniowie Kopernika zajmą się projektem pod nazwą "Społeczeństwo Wiedzy”.
- Na zachodzie Europy już teraz, obowiązują trendy na rynku pracy, mówiące o tym, że co kilka lat należy zmieniać pracę i przekwalifikowywać się - dodaje nauczyciel. - Zastanowimy się w jaki sposób przygotować młodzież, aby mogła odnaleźć się na nowym rynku pracy, by dać jej takie umiejętności i podłoże językowe, by radziła sobie w Polsce i całej Europie.
Wypracowane wnioski, młodzież i nauczyciele z Kopernika przedstawią tarnobrzeskim władzom oświatowym. Swoje pomysły młodzież przedstawi także Podkarpackiemu Kuratorowi Oświaty. - Z kolei British Council zobowiązało się, że cztery szkoły z Polski zaprezentują swoje pomysły Ministrowi Edukacji.