Uczennica klasy o profilu matematyka - fizyka – język angielski. Jej pasją...
Czytaj więcejW liceum im. M. Kopernika za darmo uczą się języków
Sześćdziesięciu uczniów Liceum im. M. Kopernika w Tarnobrzegu może dodatkowo i za darmo uczyć się języka angielskiego lub niemieckiego.
Wszystko to dzięki projektowi, do którego przystąpiła szkoła.
Adam Stępiński jeden z koordynatorów akcji i uczniowie klasy 3a podczas lekcji języka angielskiego.
- Jest to dla nas bardzo ważny projekt, dzięki któremu młodzież będzie mogła jeszcze bardziej wzbogacić swoją wiedzę - mówi Dariusz Bożek, dyrektor "Kopernika”. - Wielu uczniów korzysta z prywatnych korepetycji albo zapisuje się do szkół językowych. Niestety nie wszystkich na to stać, a ten program umożliwia im lepsze poznanie języka obcego.
Chętnych nie brakowało
W dodatkowych zajęciach językowych chciało wziąć udział wielu uczniów. Powstała nawet lista osób rezerwowych w razie gdyby ktoś zrezygnował.
- Widać, że młodzież chce się uczyć języków obcych i korzysta z szansy jaka się natrafiła. Dlatego w przyszłym roku też z chęcią skorzystamy z tej możliwości - dodaje dyrektor Bożek.
Z przeprowadzonych analiz, rozmów z uczniami oraz rodzicami wynika, że warunki materiale 60 proc. uczniów są złe. Większość licealistów pochodzi z małych miejscowości i okolicznych wsi. Są wśród nich uczniowie wyjątkowo zdolni, którzy nie mają szansy na rozwój swoich umiejętności. Dlatego udział w dodatkowych zajęciach jest dla nich szansą.
Multimedia i e-learning
W projekcie "Rozwój kompetencji językowych uczniów zdolnych i z trudnościami w nauce przy pomocy technik multimedialnych oraz e-lerningu” bierze udział 60 uczniów i 6 nauczycieli. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu. Są one finansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego. Ich koszt to ponad 273 tys. zł. Uczniowie mogą uczyć się języka niemieckiego lub angielskiego.
Z nowych doświadczeń skorzysta nie tylko młodzież, ale i nauczyciele, którzy nauczą się wykorzystywania technik multimedialnych do nauki języków obcych. Lekcje odbywają się w pracowniach komputerowych. Dlatego szkoła musiała zakupić m. in. specjalne tablice multimedialne, projektor, oprogramowanie, podręczniki oraz teksty sprawdzające zdobytą wiedzę.