Uczeń klasy językowej, artysta hip-hopowy występujący pod pseudonimem...
Czytaj więcej- « Oryginalne święto patrona tarnobrzeskiego "Kopernika"
- Wybrali tarnobrzeskich Wspaniałych. Poznaj laureatów »
Wyprawy krzyżowe na żywej lekcji historii w "Koperniku"
Trzecią żywą lekcję historii zorganizowali we wtorek dla swoich rówieśników pasjonaci historii, uczniowie Liceum Ogólnokształcącego imienia Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu.
Wyprawy krzyżowe
Tym razem uczniom przybliżono w obrazowy sposób wyprawy krzyżowe. - Były już wojny wieku XVII, byli wojowie piastowscy - przypomina Dariusz Bożek, nauczyciel historii w "Koperniku". - Dla klas rozszerzonych z historii taki sposób przekazania wiedzy jest bardzo cenny. Okazuje się, że oni widząc akcję, słysząc kilka słów chociażby na temat tego jak wyglądały wyprawy, dlaczego do nich doszło, są potem w stanie opowiadać na historii o tych wydarzeniach. Po latach, kiedy z nimi rozmawiam, najbardziej pamiętają właśnie te interaktywne lekcje, kiedy mogli się ze sobą pojedynkować lub choćby dotknąć miecza.
Dzielimy się wiedzą
Lekcje u boku swojego profesora Dariusza Bożka prowadzili pasjonaci historii Krzysztof Rajtar i Kacper Polecki, uczniowie klasy o profilu biologiczno - chemicznym, ale także członkowie Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. - Ogólnie zajmujemy się rekonstrukcją, ale chcemy także pokazać naszym kolegom, czym się zajmujemy w czasie wolnym od szkoły - mówił Krzysztof. O co pytała młodzież w czasie pokazów? - Przede wszystkim o to, czy uzbrojenie, które mieliśmy na sobie jest ciężkie - dodał Kacper. - Pytano nas o sposób życia Templariuszy i Joanitów. Młodzież mogła dowiedzieć się także od swoich rówieśników interesujących rzeczy na temat noszonej przez rycerzy kolczugi. - Jej waga zależy od splotu tych kółeczek - tłumaczył Krzysztof. - Są kolczugi ważące osiem kilogramów i długie aż do kolan. Ale są także i kolczugi ważące 12 kilogramów, sięgające do biodra. To zależy od splotu i rozmiaru kółek. Im drobniejsza kolczuga, tym lepsza, bo mniej ostrzy było w stanie się przez nią przebić. Kolczuga była bardzo skuteczną zbroją. Do czasu, aż zaczęto używać kusze, sprowadzono je z Chin. Kusze były z kolei bardzo proste w użyciu.
Inne szkoły też chcą
Zapotrzebowanie na żywe lekcje historii w wykonaniu uczniów tarnobrzeskiego "Kopernika" jest ogromne. Do udziału w oryginalnych zajęciach zgłaszają się już kolejne szkoły z terenu miasta. Wiosną planowana jest taka lekcja dla uczniów ze Szkoły Podstawowej numer 10.