Rekrutacja RODO

Wyprawy krzyżowe na żywej lekcji historii w "Koperniku"

Trzecią żywą lekcję historii zorganizowali we wtorek dla swoich rówieśników pasjonaci historii, uczniowie Liceum Ogólnokształcącego imienia Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu.

Wyprawy krzyżowe

/pliki/zdjecia/ryc.jpgTym razem uczniom przybliżono w obrazowy sposób wyprawy krzyżowe. - Były już wojny wieku XVII, byli wojowie piastowscy - przypomina Dariusz Bożek, nauczyciel historii w "Koperniku". - Dla klas rozszerzonych z historii taki sposób przekazania wiedzy jest bardzo cenny. Okazuje się, że oni widząc akcję, słysząc kilka słów chociażby na temat tego jak wyglądały wyprawy, dlaczego do nich doszło, są potem w stanie opowiadać na historii o tych wydarzeniach. Po latach, kiedy z nimi rozmawiam, najbardziej pamiętają właśnie te interaktywne lekcje, kiedy mogli się ze sobą pojedynkować lub choćby dotknąć miecza.

Dzielimy się wiedzą

Lekcje u boku swojego profesora Dariusza Bożka prowadzili pasjonaci historii Krzysztof Rajtar i Kacper Polecki, uczniowie klasy o profilu biologiczno - chemicznym, ale także członkowie Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. - Ogólnie zajmujemy się rekonstrukcją, ale chcemy także pokazać naszym kolegom, czym się zajmujemy w czasie wolnym od szkoły - mówił Krzysztof. O co pytała młodzież w czasie pokazów? - Przede wszystkim o to, czy uzbrojenie, które mieliśmy na sobie jest ciężkie - dodał Kacper. - Pytano nas o sposób życia Templariuszy i Joanitów. Młodzież mogła dowiedzieć się także od swoich rówieśników interesujących rzeczy na temat noszonej przez rycerzy kolczugi. - Jej waga zależy od splotu tych kółeczek - tłumaczył Krzysztof. - Są kolczugi ważące osiem kilogramów i długie aż do kolan. Ale są także i kolczugi ważące 12 kilogramów, sięgające do biodra. To zależy od splotu i rozmiaru kółek. Im drobniejsza kolczuga, tym lepsza, bo mniej ostrzy było w stanie się przez nią przebić. Kolczuga była bardzo skuteczną zbroją. Do czasu, aż zaczęto używać kusze, sprowadzono je z Chin. Kusze były z kolei bardzo proste w użyciu.

Inne szkoły też chcą

Zapotrzebowanie na żywe lekcje historii w wykonaniu uczniów tarnobrzeskiego "Kopernika" jest ogromne. Do udziału w oryginalnych zajęciach zgłaszają się już kolejne szkoły z terenu miasta. Wiosną planowana jest taka lekcja dla uczniów ze Szkoły Podstawowej numer 10.

dnia: 2017-02-08, autor: /KaT/, źródło: Echo Dnia
Do góry

Witaj!

Aktualna wersja naszej strony posiada wiele nowych, niezwykle przydatnych każdemu uczniowi funkcji. Jeśli chcesz, aby np. w menu wyświetlane były informacje dotyczące twojego planu lekcji i zastępstw dla twojej klasy na każdy kolejny dzień, to wypełnij poniższy formularz i naciśnij przycisk Zapisz. Jeżeli nie jesteś zainteresowany korzystaniem z tych funkcji, to naciśnij przycisk Anuluj.

Anuluj