Rekrutacja RODO

Zaskoczeni Polską

Płaski krajobraz, wyśmienita kuchnia i wspaniali otwarci ludzie - to jest to, co najbardziej zachwyciło uczniów z włoskiego miasteczka cammarata na Sycylii, którzy gościli z kilkudniową wizytą u swoich przyjaciół z Zespołu Szkól Ogólnokształcących im. Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu.

Spotkania Włochów z polskimi przyjaciółmi - takie lekcje dają bardzo dużo

15-osobowa delegacja, a wśród uczniów także dyrektor szkoły Archimede di Cammarata oraz trójka nauczycieli, przyjechała na zaproszenie tarnobrzeskich licealistów z Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika. Jak przyznali, było to zaledwie 5 dni w Polsce, ale wrażeń moc. Sycylijczycy gościli bowiem nie tylko w Tarnobrzegu. Polscy przyjaciele zorganizowali im zwiedzanie Sandomierza, ugościli kolacją na zamku w Baranowie Sandomierskim, pochwalili się Krakowem. Ogromne i niezapomniane wrażenie wywarła na młodych Włochach wizyta w Oświęcimiu.

Program wizyty był więc bardzo bogaty i ciekawy, ale co tak naprawdę zapamiętają Włosi, jakie wrażenia wywarła ta, dla wielu z nich pierwsza, wizyta w Polsce, w Tarnobrzegu ?
-Cammarata, skąd pochodzą nasi goście, to chociaż malowniczo położona na górze, ale maleńka 15-tysięczna miejscowość i dlatego Tarnobrzeg, ich zdaniem, to duże miasto - tłumaczą polscy uczniowie.
-Bardzo się im u nas spodobało. Podziwiali płaski teren Tarnobrzega, bowiem u siebie poruszają się nieustannie w górę i w dół i w górę...
Włosi zasmakowali też w polskiej kuchni, a szczególnym powodzeniem cieszyły się u Sycylijczyków wyśmienite polskie ciasta. Krajobraz, zabytki, kuchnia... ale to przede wszystkim ludzie wywarli na nich duże wrażenie. Jak przyznał nauczyciel języka włoskiego i historii z Archimede di Cammerata, Polska podoba mu się bardzo, ale najbardziej urzekli go jej mieszkańcy.
-Włochów zaskoczyło ciepłe przyjęcie przez Polakow, dlaczego, nie rozumiem, przecież jesteśmy bardzo gościnni -śmieje się Dariusz Bożek, dyrektor LO im. Mikołaja Kopernika.

Było to już drugie spotkanie przedstawicieli tych dwóch szkół. Na przełomie lutego i marca tego roku grupa tarnobrzeskich licealistów gościła bowiem we Włoszech, a jak zapowiadają, nie była to ich ostatnia wizyta...
-Współpracy na pewno nie zerwiemy - gwarantuje też Beata Dul, anglistka w tarnobrzeskim LO. A ta trwa już przecież od 2 lat. -Jest wynikiem projektu internetowego "Młodzież w UE - przełamywanie barier" realizowanego przez klasę II h, której jest wychowawczynią. Dzięki Internetowi tarnobrzescy licealiści nawiązali kontakt z uczniami z Sycylii.
-Teraz cieszymy się kontaktami już nie tylko wirtualnymi, ale na żywo - mówi wychowawczyni. Jak dodaje, uczniowie oraz koordynatorzy tych wymian młodzieży, liczą na dalszą współpracę z rodzinami uczniów, pomoc sponsorów i prezydenta Tarnobrzega, którzy mocno wspierają tę inicjatywę.

dnia: , autor: jor, źródło:
Do góry

Witaj!

Aktualna wersja naszej strony posiada wiele nowych, niezwykle przydatnych każdemu uczniowi funkcji. Jeśli chcesz, aby np. w menu wyświetlane były informacje dotyczące twojego planu lekcji i zastępstw dla twojej klasy na każdy kolejny dzień, to wypełnij poniższy formularz i naciśnij przycisk Zapisz. Jeżeli nie jesteś zainteresowany korzystaniem z tych funkcji, to naciśnij przycisk Anuluj.

Anuluj