Rekrutacja RODO

Akcje ekologiczne w naszej szkole

W naszej szkole trwa od kilku miesięcy zbiórka zużytych baterii. Dlaczego nie należy wyrzucać ich do śmieci? Ponieważ ze względu na swój skład chemiczny należą one do odpadów bardzo niebezpiecznych, stanowiąc zagrożenie zdrowia, a niekiedy nawet życia ludzi, zwierząt i całego środowiska.

Pomagając przyrodzie pomagamy sobie !!

W skład baterii wchodzą bardzo szkodliwe dla środowiska naturalnego związki rtęci Hg, kadmu Cd i ołowiu Pb, które zaliczane są do tzw. metali śmierci. Są one przyczyną wielu groźnych chorób, w tym chorób nowotworowych.

Żadna zużyta bateria nie powinna trafić do twojego kosza na śmieci. Zadbaj o zdrowie swoje i innych!

ZBIÓRKA BATERII OBOK SALI NR 15

Zbieramy także opróżnione i czyste butelki plastikowe typu PET. Takie butelki to cenny surowiec dla przemysłu (przerabia się je np. na włókna poliestrowe, a te potem np. na polary). Poza tym to zmniejszenie zużycia surowców (np. ropy naftowej) czy energii i obciążenia dla środowiska

ZBIÓRKA BUTELEK PET - ŻÓŁTY KONTENER OBOK STACJI TRAFO

Wraz z rozwojem gospodarki światowej wzrosła nie tylko liczba opakowań aluminiowych, będących dla wielu miarą postępu cywilizacji, lecz również ilość śmieci w środowisku naturalnym. Okazało się jednak, że złom aluminiowy jest jednym z tych surowców, które można ponownie przetworzyć i wykorzystać!

Recykling nie tylko zmniejsza ilość śmieci, ale przynosi także wiele innych korzyści dla środowiska i gospodarki człowieka: pozwala zaoszczędzić energię, zmniejszyć zużycie surowców oraz zanieczyszczenie środowiska. Właściwości mechaniczne aluminium odzyskanego w procesie recyklingu są takie same, jak aluminium otrzymanego z boksytu. W równym stopniu nadaje się ono do użytku w przemyśle spożywczym, nie zagrażając zdrowiu człowieka.

ZBIÓRKA PUSZEK ALUMINIOWYCH OBOK BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

W okresie zimowym, ale nie tylko, pomagamy także ptakom, aby mogły przetrwać ten trudny dla nich okres. Od lat dokarmiamy ptaki w pobliżu naszej szkoły. W tym celu zbieramy potrzebne produkty: suche pieczywo, ziarna zbóż i kaszę, ziarna słonecznika, tłuszcze stałe i płynne.

ZBIÓRKA PRODUKTÓW NA PORTIERNI

Co roku we wrześniu uczniowie wybranych klas biorą udział w tej ogólnoświatowej akcji ekologicznej. Najczęściej sprzątamy tereny rekreacyjne poniżej tarnobrzeskiej skarpy aż po wał wiślany.

W pobliżu szkolnego boiska posadzony został Dąb Jubileuszowy dla upamiętnienia 100- lecia istnienia naszej szkoły. Jest to dąb czerwony (Quercus rubra). Drzewo to o ostro pomarańczowych liściach posiada kulistą koronę i dorasta do 30 m wysokości. Niech ten dąb będzie żywym symbolem naszych działań na rzecz ochrony środowiska.

DĄB JUBILEUSZOWY ROŚNIE OBOK BOISKA SZKOLNEGO

Do góry

Witaj!

Aktualna wersja naszej strony posiada wiele nowych, niezwykle przydatnych każdemu uczniowi funkcji. Jeśli chcesz, aby np. w menu wyświetlane były informacje dotyczące twojego planu lekcji i zastępstw dla twojej klasy na każdy kolejny dzień, to wypełnij poniższy formularz i naciśnij przycisk Zapisz. Jeżeli nie jesteś zainteresowany korzystaniem z tych funkcji, to naciśnij przycisk Anuluj.

Anuluj