Rekrutacja RODO

"Kopernik" ratuje życie innym!

Po wakacyjne przerwie Klub Honorowego Krwiodawcy, działający przy Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu wznowił działalność. Klub liczy aktualnie 70 członków. Na swoim pierwszym spotkaniu zaplanowaliśmy na ten rok dwie akcje przekazania krwi dla potrzebujących z naszego miasta i regionu. Pierwszą z nich postanowiliśmy przeprowadzić w pażdzierniku i listopadzie. Dziś przypadł właśnie pierwszy dzień naszej akcji i dlatego pierwsza grupa członków naszego koła (20 osób) udała się już rano do Tarnobrzeskiej Stacji Krwiodawstwa. Na miejscu wszyscy członkowie naszego klubu, zostali przebadani przez lekarza, ale okazało się, że nie wszyscy mogą w ten dzień oddać krew. Tak więc w akcji wzięło udział 14 osób reprezentujących klasy: 3h, 3b, 3e, 3c, 3f i 3g. Wszyscy oddaliśmy jednorazowo po 450 ml. krwi.

My wiemy, że wiele chorób można leczyć przez uzupełnienie brakujących składników krwi lub podanie produktów krwiopochodnych. Mamy tu na myśli choćby choroby układu krwionośnego: hemofilię, białaczkę czy niedokrwistość. Wiemy także, że Krew jest niezbędna podczas każdej interwencji chirurgicznej.

Na świecie pobiera się około 80 mln. jednostek krwi rocznie, a zapotrzebowanie ciągle wzrasta. W Polsce nie jest inaczej, choć liczba krwiodawców ma niestety tendencję spadkową. Przy tym wszystkim należy jednak pamiętać, że w naszym kraju każdego roku przeprowadza się około 1,5 mln transfuzji.

Nie byłoby to możliwe bez dobrej woli i ofiarności honorowych krwiodawców. My wiemy, że każda kropla krwi może uratować komuś życie i zawsze staramy się pomagać innym.

Jeśli i ty drogi kolego / droga koleżanko z Kopernika chciałbyś / chciałabyś wesprzeć szlachetną ideę honorowego krwiodawstwa, to skontaktuj się z naszym opiekunem, panią prof. Gretą Dzieciuch-Turoczy i dołącz do naszego grona.

Zainteresowanych naszą dzisiejszą akcją zapraszamy do Galerii, gdzie można już obejrzeć fotoreportaż z tego wydarzenia.

Koło Honorowych Krwiodawców przy SK PCK
Do góry

Witaj!

Aktualna wersja naszej strony posiada wiele nowych, niezwykle przydatnych każdemu uczniowi funkcji. Jeśli chcesz, aby np. w menu wyświetlane były informacje dotyczące twojego planu lekcji i zastępstw dla twojej klasy na każdy kolejny dzień, to wypełnij poniższy formularz i naciśnij przycisk Zapisz. Jeżeli nie jesteś zainteresowany korzystaniem z tych funkcji, to naciśnij przycisk Anuluj.

Anuluj