Rekrutacja RODO

Ocalić od zapomnienia


Jakubowicz Józef


Postacią, która zapisała znaczącą kartę w historii Tarnobrzega był Józef Jakubowicz. Urodził się 11 marca 1932 roku w Klimkówce w powiecie krośnieńskim jako syn Stanisława i Anieli z domu Penar.

Po ukończeniu szkoły podstawowej w rodzinnej wiosce, Józef Jakubowicz kontynuował naukę w Liceum Ogólnokształcącym w Iwoniczu Zdroju. Maturę uzyskał w roku 1951, a po maturze rozpoczął studia w Wyższej Szkole Pedagogicznej we Wrocławiu, na kierunku nauczanie matematyki i fizyki. W czasie studiów, lata 1951-1954 , rozpoczął również swoją aktywność społeczną jako działacz Związku Młodzieży Polskiej oraz Akademickich Zespołów Sportowych.

W socjalistycznym systemie edukacji świeżo upieczony magister czy inżynier otrzymywał tzw. „nakaz pracy”, a więc przydział do określonego zakładu czy instytucji. Józef Jakubowicz otrzymał polecenie rozpoczęcia pracy w Liceum Ogólnokształcącym w Tarnobrzegu. Uczył tu przedmiotów ścisłych, dając się poznać jako pedagog wymagający, ale też zawsze życzliwy wobec uczniów i wychowanków. W roku 1961 Józef Jakubowicz został przeniesiony do Nowej Dęby, gdzie uczył przedmiotów ścisłych w szkole podstawowej i Liceum Ogólnokształcącym.

Po pobycie w Nowej Dębie powraca w 1963 roku do Tarnobrzega i obejmuje funkcję dyrektora w Liceum Ogólnokształcącym. Za jego kadencji zbudowano nowy internat dla uczniów oraz oddano do użytku nowy budynek dydaktyczny. Świadczyło to nie tylko o umiejętnościach organizacyjnych dyrektora Jakubowicza, ale również o sile przebicia wśród gremiów decyzyjnych. Nie bez znaczenia była tu zapewne przynależność do PZPR, od 1955 roku.

W październiku 1982 roku Józef Jakubowicz objął stanowisko wicewojewody tarnobrzeskiego. Dał się również poznać jako aktywny i oddany społecznik, działając m.in. w Związku Nauczycielstwa Polskiego, Polskim Czerwonym Krzyżu czy w Klubie Sportowym „Siarka”.

Zmarł 23 marca 1992 roku i został pochowany na cmentarzu parafialnych w Tarnobrzegu. Można rzec, iż życie dyrektora Józefa Jakubowicza wypełniała działalność nauczycielska i społeczna.


Grzegorz Kociuba

Do góry

Witaj!

Aktualna wersja naszej strony posiada wiele nowych, niezwykle przydatnych każdemu uczniowi funkcji. Jeśli chcesz, aby np. w menu wyświetlane były informacje dotyczące twojego planu lekcji i zastępstw dla twojej klasy na każdy kolejny dzień, to wypełnij poniższy formularz i naciśnij przycisk Zapisz. Jeżeli nie jesteś zainteresowany korzystaniem z tych funkcji, to naciśnij przycisk Anuluj.

Anuluj