Rekrutacja RODO

Filozofia w liceum?

Nowa propozycja Ministerstwa Edukacji ma spore grono zwolenników, ale także i przeciwników. W szkołach ponadgimnazjalnych za trzy lata filozofia będzie przedmiotem obowiązkowym. Wcześniej będzie ją można zdawać na maturze - to plan Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Im wcześniej dziecko będzie się uczyć filozofii, tym lepiej, bo szybciej zrozumie życie - uważa Michał Stępień, dominikanin z Tarnobrzega.

W stalowowolskim Zespole Szkół Licealnych trzech chłopców zakwalifikowało się do finału olimpiady filozoficznej. We własnym zakresie przygotowywali się do konkursu. - Interesują się tą nauką, bo przecież filozofia to umiłowanie mądrości - mówi Mariusz Potasz, dyrektor szkoły. - Przedmiot przydałby się w szkołach, bo jest ciekawy. Problem tkwi w kadrze, która miałaby go wykładać - stwierdza dyrektor.

Na początku lat 50. filozofia zniknęła ze szkół. Tylko nieliczni pedagodzy chcą się kształcić na tym kierunku. - Dziś w ogóle nauczyciel ma problem ze znalezieniem pracy. Bez sensu wybierać filozofię, skoro nie ma jej w programie nauczania w szkole. Ten przedmiot można wykładać jedynie na uczelni wyższej, ale trzeba mieć stopień doktora - usłyszeliśmy od Andrzeja, mieszkańca Tarnobrzega.

Dlatego na razie jedynymi osobami, które mogłyby uczyć filozofii w szkołach są duchowni. Dominikanin z Tarnobrzega, ojciec Michał Stępień, przez osiem i pół roku zgłębiał tę naukę. - Im wcześniej dziecko będzie się uczyć filozofii i zadawać pytania o naturę rzeczy, tym lepiej, bo szybciej zrozumie życie - uważa Michał Stępień. Nie wszyscy jednak rodzice są podobnego zdania.

- Sam zacząłem uczyć się filozofii na studiach i nie wspominam zbyt dobrze tego przedmiotu. Po co kazać się go uczyć młodym ludziom? - stwierdził w rozmowie z nami ojciec ucznia licealisty z Tarnobrzega

Minister Edukacji chciałby, żeby godzina filozofii zastąpiła jedną z godzin religii.

dnia: 2007-05-12, autor: Paulina Strojna, źródło: Echo Dnia
Do góry

Witaj!

Aktualna wersja naszej strony posiada wiele nowych, niezwykle przydatnych każdemu uczniowi funkcji. Jeśli chcesz, aby np. w menu wyświetlane były informacje dotyczące twojego planu lekcji i zastępstw dla twojej klasy na każdy kolejny dzień, to wypełnij poniższy formularz i naciśnij przycisk Zapisz. Jeżeli nie jesteś zainteresowany korzystaniem z tych funkcji, to naciśnij przycisk Anuluj.

Anuluj