Rekrutacja RODO

Gimnazjaliści muszą dobrze wybrać

Od dziś szkoły ponadgimnazjalne w naszym regionie rozpoczynają rekrutację do pierwszych klas. Każda z nich może przyjąć określoną liczbę osób. Gimnazjaliści mają niewiele czasu na zastanowienie się, gdzie złożyć podanie.

Kryteria rekrutacji są ściśle określone. - Przede wszystkim liczą się punkty z egzaminu gimnazjalnego, następnie z oceny za określone przez szkołę ponadgimnazjalną przedmioty - mówi Teresa Żyguła, dyrektor Zespołu Szkół imienia księdza Stanisława Staszica w Tarnobrzegu. - Znaczenie mają też inne osiągnięcia ucznia, na przykład udział w konkursach przedmiotowych, czy zawodach sportowych.

SZYBKA DECYZJA

Klaudia Knotek i Mariusz Kozubal, trzecioklasiści z tarnobrzeskiego Gimnazjum numer 1, jeszcze nie zdecydowali do jakiej szkoły średniej złożą podania. Wahają się miedzy technikum, a liceum.

Gimnazjaliści z wyborem szkoły muszą określić się do końca maja. - Jeszcze się waham między liceum, a technikum. Po skończeniu technikum mógłbym pracować i sam zarobić sobie na studia - mówi Mariusz Kozubal, trzecioklasista z tarnobrzeskiego Gimnazjum numer 1. - Biorę pod uwagę profil mechaniczny lub w ogólniaku - europejski.

MODNE TECHNIKA

W tym roku szkoły techniczne w naszym regionie cieszą się dużym zainteresowaniem wśród gimnazjalistów. - Zwiększyliśmy liczbę rekrutacji do 144 osób. Trzecioklasiści najczęściej dopytują się o architekturę krajobrazu oraz hotelarstwo - mówi Marzena Jarosz, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych numer 2 w Tarnobrzegu. - Po otwarciu strefy machowskiej te kierunki będą miały przyszłość - twierdzi.

W Zespole Szkół numer 4 w Stalowej Woli dyrekcja 6 lipca ogłosi listę przyjętych uczniów. W tym roku może przyjąć 300 pierwszoklasistów, z czego do samych techników i zawodówki około 210. - Planujemy utworzenie dwóch klas w technikum mechanicznym oraz elektronicznym, a w zawodówce zrobimy trzy klasy - mówi Monika Bis, dyrektor Zespołu Szkół numer 4 w Stalowej Woli.

Do tarnobrzeskiego Liceum Ogólnokształcącego imienia Mikołaja Kopernika także wybiera się spora grupa uczniów. Są to głównie dzieci z miasta, których oprócz wybitnego grona pedagogów przyciąga atrakcyjna lokalizacja szkoły. - W tym roku przygotowaliśmy miejsca dla 324 pierwszoklasistów - mówi Dariusz Bożek, dyrektor szkoły.

TRAFNY WYBÓR

Gimnazjaliści chcą trafić ze szkołą i profilem w dziesiątkę. - Zastanawiam się nad technikum o kierunku architektura krajobrazu. Za kilka lat będą potrzebne osoby z takim wykształceniem - kwituje Klaudia Knotek, trzecioklasista z tarnobrzeskiego Gimnazjum numer 1.

Uczniowie ostatniej klasy gimnazjum mieli ostatnio specjalne zajęcia, które miały na celu określić ich predyspozycje i pomóc w wyborze szkoły. - Pedagodzy opowiadali, co możemy robić po poszczególnych kierunkach - mówi Mariusz Kozubal. - Sugerowali, na który z nich jest zapotrzebowanie na rynku lokalnym.

dnia: 2007-05-14, autor: Paulina Strojna, źródło: Echo Dnia
Do góry

Witaj!

Aktualna wersja naszej strony posiada wiele nowych, niezwykle przydatnych każdemu uczniowi funkcji. Jeśli chcesz, aby np. w menu wyświetlane były informacje dotyczące twojego planu lekcji i zastępstw dla twojej klasy na każdy kolejny dzień, to wypełnij poniższy formularz i naciśnij przycisk Zapisz. Jeżeli nie jesteś zainteresowany korzystaniem z tych funkcji, to naciśnij przycisk Anuluj.

Anuluj