Rekrutacja RODO

Herzlich Willkommen in Tarnobrzeg - projekt uczniów polskich i niemieckich

Folder informacyjny o Tarnobrzegu w języku niemieckim i folder o Würzburgu (Niemcy) w języku polskim - to najnowsze owoce współpracy uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. „Kopernika” w Tarnobrzegu i Deutschhaus-Gymnasium z Würzburga.

/pliki/zdjecia/nnn2.jpgProjekt zrealizowany przez uczniów był niezwykle ciekawy, a przy tym niezwykle ważny z punktu widzenia promocyjnego obu miast. Mini przewodniki trafiać będą bowiem, poprzez punkty informacji turystycznej, do rąk turystów - niemieckich w Tarnobrzegu i polskich w 140-tysięcznym Würzburgu. Takich wydawnictw dotąd nie było.

Spotkanie podsumowujące projekt, z udziałem gości z Niemiec, zorganizowano w czwartek w Zamku Tarnowskich w Dzikowie. Obok dyrektorów obu szkół, wzięła w nim udział grupa tarnobrzeskich licealistów realizujących projekt. Władze Tarnobrzega reprezentowała pełniącą obowiązki prezydenta miasta Anna Pekár.

- Serdecznie witam, szczególnie gości z Niemiec, znajdujemy się w zamku Dzikowskim, tutaj bije serce naszego miasta - mówił w języku niemieckim doktor Tadeusz Zych, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega.

Powstałe foldery to efekt czteromiesięcznej, wspólnej pracy młodzieży w ramach projektu organizowanego przez Fundację Europafels. W folderach zawarto po pięć najważniejszych okresów w dziejach miast - opracowane teksty zostały przesłane do szkoły partnerskiej i tam przetłumaczone. Pomysłodawcą i współtwórcą projektu jest Norbert Baur, współzałożyciel Fundacji Europafels.

/pliki/zdjecia/nnn1.jpg- Nasza współpraca, zarówno z Deutschhaus-Gymnasium, elitarną szkołą w Niemczech, jak i z Europafels prowadzona jest już od wielu lat - mówił, także po niemiecku Tomasz Stróż, dyrektor „Kopernika”. - W ramach współpracy powstało wiele projektów. Efekty końcowe, które powstały, są też u nas w mieście. Między innymi tablica poświęcona pamięci znakomitego artysty Mariana Ruzamskiego. Jeden z projektów był nawet wsparty przez Bundeswehrę, czyli armię niemiecką.

Dzięki tej współpracy młodzi ludzie z dwóch różnych krajów, potrafią znaleźć wspólny język a przy okazji szlifują sprawności językowe i zdobywają kluczowe kompetencje. Anna Pekár przekazała gościom z Bawarii pamiątkowe upominki, przedstawiciele Deutschhaus - Gymnasium drobne upominki przywieźli dla uczniów „Kopernika”.

dnia: 2018-10-06, autor: Marcin Radzimowski, źródło: Echo Dnia
Do góry

Witaj!

Aktualna wersja naszej strony posiada wiele nowych, niezwykle przydatnych każdemu uczniowi funkcji. Jeśli chcesz, aby np. w menu wyświetlane były informacje dotyczące twojego planu lekcji i zastępstw dla twojej klasy na każdy kolejny dzień, to wypełnij poniższy formularz i naciśnij przycisk Zapisz. Jeżeli nie jesteś zainteresowany korzystaniem z tych funkcji, to naciśnij przycisk Anuluj.

Anuluj