Rekrutacja RODO

„Kopernik” świętuje 110-lecie istnienia

Uroczystą mszą świętą w piątek rozpoczął się dwudniowy Zjazd Absolwentów towarzyszący wypadającemu w tym roku jubileuszowi 110-lecia Liceum Ogólnokształcącego imienia Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu.

/pliki/zdjecia/eee1.jpgPo wspólnej modlitwie uczestnicy zjazdu przeszli na plac „Kopernika” - szkoły, której historia sięga 1909 roku i stworzonej tu C.K. Wyższej Szkoły Realnej. W uroczystym otwarciu wzięli udział nauczyciele - byli i obecni, pracownicy niepedagogiczni szkoły i stanowiący największą rzeszę byli uczniowie „ogólniaka”. Kilkaset osób zjechało na dwa dni w całej Polski, by spotykając się niekiedy po dziesiątkach lat przywołać dawne szkolne czasy, odnowić stare znajomości oraz wspominać kolegów i nauczycieli, którzy już odeszli.

Zgromadzonych gości przywitała Halina Stępień, szefowa komitatu organizacyjnego, parafrazując słowa znanej piosenki: - My z Kopernika to jedna drużyna, starszy czy młodszy - tu różnicy nie ma - mówiła.

Głos zabrał także dyrektor szkoły, Tomasz Stróż. - Okrągłe rocznice to przede wszystkim czas spotkań pełnych wielu wzruszeń, sentymentalnych wspomnień, dobrych emocji i przeżyć. Jest to jednak również czas refleksji nad bogata historią szkoły oraz wspomnienie ludzi i wydarzeń szczególnie dla naszej szkoły istotnych - rozpoczął dyrektor Stróż, przedstawiając historię szkoły w pigułce.

/pliki/zdjecia/eee2.jpgPoprzednik dyrektora Stróża, obecnie prezydent miasta Dariusz Bożek, przemawiając, wrócił wspomnieniami do czasu, kiedy był uczniem, później nauczycielem a w końcu nauczycielem i dyrektorem „Kopernika”. - Dzisiaj stoję przed tablicą, a przede mną chyba jedna z najtrudniejszych odpowiedzi. Stoję przed tablicą, na której są wyryte różne daty. Tych dat jest sporo, po części to lekcja historii - mówił. - Mimo iż młodość mamy w głowie, to jednak od czasu do czasu przypominamy sobie, że coś tam w tym PESEL-u na początku dziwnego się zdarzyło, że zaczyna się od nie tych cyfr, od których powinien. Maj 1979 roku, piękny słoneczny dzień, wtedy zdawałem maturę. Tak to w moim przypadku się zaczęło i trwało przez kilka dekad.

W programie Zjazdu Absolwentów w piątek zaplanowano spotkania rocznikowe, koncert w Tarnobrzeskim Domu Kultury i Bale Absolwentów. W drugim dniu zjazdu uczestnicy zapalą znicze na grobach zmarłych nauczycieli i absolwentów szkoły, zwiedzą Muzeum Historyczne i spotkają się na ognisku wspomnień.

dnia: 2019-09-29, autor: Marcin Radzimowski, źródło: Echo Dnia
Do góry

Witaj!

Aktualna wersja naszej strony posiada wiele nowych, niezwykle przydatnych każdemu uczniowi funkcji. Jeśli chcesz, aby np. w menu wyświetlane były informacje dotyczące twojego planu lekcji i zastępstw dla twojej klasy na każdy kolejny dzień, to wypełnij poniższy formularz i naciśnij przycisk Zapisz. Jeżeli nie jesteś zainteresowany korzystaniem z tych funkcji, to naciśnij przycisk Anuluj.

Anuluj