Rekrutacja RODO

Młodzi wolontariusze z Polski nagrodzeni w Gdańsku

23. ogólnopolska gala Samorządowego Konkursu Nastolatków „8 wspaniałych” odbyła się w sobotę, 17 czerwca, w Gdańsku. W ECS spotkało się 200 laureatów konkursów lokalnych z całej Polski. Młodzież została wyróżniona za czynienie dobra wokół siebie.

/pliki/zdjecia/ws1_0.jpgJagoda Drozd z Tarnobrzega, laureatka 23. ogólnopolskiego Samorządowego Konkursu Nastolatków „8 wspaniałych”.
Celem Samorządowego Konkursu „Ośmiu Wspaniałych” jest promowanie pozytywnych działań dzieci i młodzieży w wieku 10 – 19 lat. Konkurs upowszechnia działania młodzieżowego wolontariatu. Nagradzane są działania bezinteresownej pomocy ludziom tego najbardziej potrzebującym.

Do Gdańska przyjechała młodzież z 38 gmin, miast i powiatów, m.in. z Wrocławia, Torunia, Krakowa, Prudnik, Pruszków, Siedlce, Ostróda i małych gmin Kępno, Oleśno, Sławno.

W trakcie sobotniej gali w ECS wręczone zostały młodym wolontariuszom i wolontariuszkom statuetki wykonane przez gdańskiego bursztynnika Zbigniewa Strzelczyka. Nagrody wręczał Piotr Kowalczuk, wiceprezydent Gdańska.

- Cieszę się, że gościmy w Gdańsku gościć najaktywniejszych młodych ludzi z całego kraju. Dzięki swojej postawie, pokazują oni swoim rówieśnikom, że można i warto nieść pomoc tym, którzy tego potrzebują – mówi Kowalczuk. - Chcę wam podziękować za to, jak zmieniacie swoje gminy i miasteczka. Gorąco dziękuję za wasze zaangażowanie. Świat jest lepszy dzięki wam!

/pliki/zdjecia/ws2_0.jpgMłodzież wyróżniona za rozmaite formy czynienia dobra wokół siebie z organizatorką konkursu Joanną Fabisiak.
Owoce waszego dzieła są wielkie. Patrzycie na świat młodymi oczami pełnymi nadziei. Dla waszych rodziców ukłony i podziękowania od miasta Gdańska. Pamiętajcie o wolności, solidarności i otwartości. Wyjedźcie z Gdańska z przekonaniem, że trzeba patrzeć w oczy innych i widzieć w nich człowieka, niezależnie od ich rasy, koloru skóry, wyznania.

Młodzież została wyróżniona za czynienie dobra wokół siebie, czyli, między innymi, angażowanie się w pomoc osobom z niepełnosprawnościami, krwiodawstwo, pracę w hospicjach, wychowywanie dzieci, opiekę nad zwierzętami, działania w samorządzie uczniowskim czy pomoc przy zbiórkach publicznych.

Inicjatorem konkursu i jego realizatorem jest Prezes Fundacji „Świta na tak” Joanna Fabisiak, posłanka na sejm z Warszawy (PO), która we współpracy z ponad 70 samorządami terytorialnymi promuje młodzież poświęcającą swój czas dla innych, zaangażowaną społecznie, widzącą w drugim człowieku bliźniego potrzebującego pomocy.

Joanna Fabisiak powiedziała: - To prawda, że są w Polsce dziewczyny, które podpaliły jeża, są też takie, które skopały koleżankę. Ale są ludzie, którzy są ich przeciwwagą. Młode wolontariuszki i wolontariusze. Jeśli inwestujesz tylko w siebie, pozostaje pustka, bo egoizm pozostawia pustkę. Jeśli inwestujesz w innych, świat staje się pełniejszy, lepszy.

/pliki/zdjecia/ws3_0.jpgMiasto Gdańsk dziękuje laureatom konkursu
Codziennie ktoś młody idzie pomagać potrzebującym. Warto być przyzwoitym i dobrym, znaleźć czas dla potrzebujących. Dobro, które czynicie, wróci do was!

Gdańsk reprezentowali: Magdalena Chełmińska (XIX LO), Paulina Chmielewska (Gimnazjum nr 8), Kaja Górska (Gimnazjum 27), Hanna Łosińska (VII LO), Kornel Miszk (VII LO), Kamila Narkiewicz (ZSO nr 1), Beata Roman (V LO) i Sandra Wróbel (IV LO).

W tym roku wśród nagrodzonych są m.in. Cezary Krzysztof Miecielica z Elbląga - dawca szpiku kości; Karolina Chrzanowska z Legnicy - propagująca adopcję zwierząt oraz Jagoda Drozd z Tarnobrzega - szczególnie zaangażowana w działania WOŚP i pomoc dzieciom z nowotworami.

Głównym patronem honorowym imprezy był arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. W czasie gali księża i harcmistrzynie przypominali młodym ludziom ze sceny, aby w swoim życiu kierowali się zasadami wyznawanymi w życiu przez Jana Pawła II i Danutę "Inkę" Siedzikównę.

dnia: 2017-06-19, autor: Grzegorz Mehring, źródło: www.gdańsk.pl
Do góry

Witaj!

Aktualna wersja naszej strony posiada wiele nowych, niezwykle przydatnych każdemu uczniowi funkcji. Jeśli chcesz, aby np. w menu wyświetlane były informacje dotyczące twojego planu lekcji i zastępstw dla twojej klasy na każdy kolejny dzień, to wypełnij poniższy formularz i naciśnij przycisk Zapisz. Jeżeli nie jesteś zainteresowany korzystaniem z tych funkcji, to naciśnij przycisk Anuluj.

Anuluj