Uczeń klasy matematyczno - fizycznej, programista i grafik, fotograf amator....
Czytaj więcejMłodzież z Izraela gościła w tarnobrzeskim „Koperniku”
W tarnobrzeskim Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika gościła w środę grupa 44 uczniów wraz z czterema nauczycielami z partnerskiej szkoły w Holon pod Tel Awiwem. Dla wielu Izraelczyków wycieczka do Polski była wyprawą do kraju ich dziadków.
Uśmiechnięci, zaskoczeni chłodem, bardzo głośni i ciekawi tego, jak wygląda Polska. Tarnobrzeg odwiedziło 44 uczniów szkoły w Holon, a wszystko dzięki projektowi „Bliżej siebie. Historia i kultura dwóch narodów”.
ZWIEDZAJĄ CAŁĄ POLSKĘ
Dzięki uprzejmości dyrekcji tarnobrzeskiego „Kopernika” oraz młodzieży tej szkoły z klas 2a, 2c, 2d oraz 3f w środę zwiedzali Tarnobrzeg. Zobaczyli między innymi plac Bartosza Głowackiego, przy którym stoi jeszcze kilkanaście kamienic, pamiętających początek XX wieku, a także zespół pałacowo-parkowy w Dzikowie.
WIECZORNE SPOTKANIE KULTUR
Po zwiedzaniu Tarnobrzega odbyło się spotkanie w budynku szkoły, w trakcie którego uczniowie z Izraela zaprezentowali swoją bogatą kulturę, a także wyjaśnili powód swojej wizyty w Polsce.
- Wyjazd do Polski i zwiedzanie obozu w Oświęcimiu czy też krakowskiej dzielnicy Kazimierz to dla nas sentymentalna podróż w czasie. W końcu to w Oświęcimiu ginęli między innymi nasi dziadowie, a jeszcze kilkadziesiąt lat temu w krakowskim Kazimierzu kwitła kultura żydowska - powiedział do zebranych jeden z izraelskich uczniów. - To dla nas obowiązek oraz zaszczyt gościć w Polsce.
Zarówno młodzi mieszkańcy Tarnobrzega, jak i goście z Holon podkreślali tragiczne losy Polaków oraz Żydów w trakcie drugiej wojny światowej. Losów, które naznaczone były czasami kolaboracją z hitlerowskim okupantem. Na szczęście takich przypadków nie było za wiele, a częściej Polacy pomagali Żydom przeżyć trudne lata wojny.
Młodzież z „Kopernika” przygotowała w środowy wieczór bardzo ciekawy program artystyczny, a uczniowie z Izraela zrewanżowali się piosenkami w swoim ojczystym języku.