Uczennica klasy językowej, dziennikarka Szkolnej Gazety Internetowej "Lesser"...
Czytaj więcej- « Wystawa o Katyniu w dwóch tarnobrzeskich szkołach
- Śpiewali piosenki Agnieszki Osieckiej i pomagali Bartoszowi »
Niezwykła podróż licealistów z „Kopernika”
Uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego imienia Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu byli jedynymi przedstawicielami Polski w projekcie edukacyjnym „Europawoche”, który odbywał się w niemieckiej miejscowości Gersheim.
Przedsięwzięcie to ma na celu przekonanie młodych ludzi do życia proekologicznego, w tym do świadomego wykorzystywania odnawialnych źródeł energii. Co roku organizatorzy zapraszają do udziału w tym projekcie przedstawicieli pięciu różnych europejskich nacji. W tym roku w tej malowniczej miejscowości na południowym zachodzie Niemiec spotkali się młodzi ludzie z Niemiec, Polski, Rosji, Ukrainy i Włoch.
SILNA WSCHODNIA REPREZENTACJATygodniowy pobyt licealistów z Tarnobrzega w niemieckim Gersheim miał miejsce w maju. Wraz z młodzieżą z naszego miasta do Niemiec pojechały grupy z Ukrainy i Rosji.
Na spotkanie przybyło w tym roku około 80 uczestników wraz z opiekunami. Każdą nację reprezentowała dwunastoosobowa ekipa. Głównym celem pobytu młodzieży w Niemczech była promocja ekologii. Dlatego też obowiązkową częścią dnia były zajęcia, w trakcie których dyskutowano o oszczędzaniu energii elektrycznej. Uczestnicy warsztatów zostali podzieleni na kilka grup i przygotowywali prace o tematyce ekologicznej.
ZWIEDZANIEW programie wyprawy było przewidziane także i zwiedzanie. W tematyce projektu mieściła się między innymi podróż do elektrowni słonecznej, która zaopatruje w prąd całe Gersheim.
Tarnobrzeżanie pojechali do Strasburga, gdzie gościli między innymi w siedzibie Parlamentu Europejskiego, odwiedzili Metz oraz stolicę kraju Saary - Saarbrücken. - W Strasburgu zwiedziliśmy Parlament Europejski, Stare Miasto oraz katedrę zwaną Strasburską Notre Damme. W parlamencie zdążyliśmy na obrady w sprawie sytuacji w Syrii. Głos zabierał między innymi nasz eurodeputowany Michał Kamiński. Nie umknęło naszej uwadze, że tu - podobnie jak w naszym parlamencie - na prawie tysiąc miejsc w sali obrad zajętych było niewiele (około 100). Ogromne wrażenie wywarła na nas za to ogromna liczba tłumaczy kabinowych. Cóż, niezależnie od liczby eurodeputowanych obecnych w sali, każdy kraj musi mieć swojego tłumacza, a jak się dowiedzieliśmy, wszystkie obrady tłumaczone są nieustannie na 20 języków - wspominają licealiści z tarnobrzeskiego „Kopernika”.
NIESPODZIANKAKażdego dnia młodzież poznawała tradycję, kulturę oraz historię rówieśników, którzy przyjechali na „Europawoche”. Podczas jednego z wieczorów każda z nacji prezentowała piosenki, a także przygotowywała narodowe potrawy. Tarnobrzeżanie zaśpiewali zebranym utwory „My Cyganie” oraz „Kołysankę dla nieznajomej”, a gościom z innych krajów dano do spróbowania żur podawany w bochenkach chleba oraz pajdę chleba ze smalcem i ogórkiem.
W trakcie tygodniowego pobytu w Niemczech na młodzież czekało wiele niespodzianek. Największą z nich były jednak nieoczekiwane odwiedziny Sławomira Szmala, bramkarza polskiej reprezentacji w piłkę ręczną, który od lipca tego roku będzie zawodnikiem Vive Targi Kielce.
POZNAJĄ EUROPĘZ wyjazdu swoich uczniów do Niemiec cieszy się Dariusz Bożek, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego imienia Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu.
- Młodzież dzięki takim wyjazdom poznaje swoich rówieśników z innych zakątków Europy, szlifuje języki obce oraz uczy się, jak rozwiązywane są pewne problemy. W tym przypadku dyskutowano o zagadnieniach ekologicznych - mówi Dariusz Bożek. - Wielką nobilitacją jest także fakt, że tarnobrzeski „Kopernik” był jedynym reprezentantem Polski na „Europawoche”.