Rekrutacja RODO

Podkarpaccy maturzyści poniżej średniej krajowej

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie opublikowała wstępne wyniki egzaminu maturalnego. Tegoroczna matura nie należała do łatwych, a zdało ją 70 procent maturzystów.

W piątek podkarpaccy maturzyści odbierali w szkołach wyniki egzaminu dojrzałości. Ponad dwa tysiące tegorocznych maturzystów z naszego województwa nie zdało więcej niż z dwóch przedmiotów, a 3665 osób ma szansę na poprawę w sierpniu. Tradycyjnie najwięcej trudności sprawiła matematyka.

GORZEJ NIŻ ŚREDNIA

/pliki/zdjecia/mat1_3.jpgEgzamin maturalny zdało na Podkarpaciu ponad trzynaście tysięcy osób. W sierpniu może go poprawiać 3665, a definitywnie maturę oblało 2213 osób.
Podkarpaccy maturzyści napisali egzamin dojrzałości nieco poniżej średniej krajowej. Maturę w całym kraju zdało 71 proc. piszących, w naszym województwie 70 proc. (13366 maturzystów). Na egzamin poprawkowy szansę ma identyczny odsetek zdających – po 19 proc. (na Podkarpaciu jeden egzamin oblało 3665 osób), ale więcej niż jeden egzamin zakończony porażką ma na Podkarpaciu 11 proc. absolwentów (2213 osób), a w kraju 10 proc.

Patrząc tylko i wyłącznie na obszar, który nadzoruje Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie to podkarpaccy maturzyści wypadają trochę lepiej niż maturzyści z Małopolski (tam zdało 69 proc. maturzystów), ale są też słabsi od rówieśników z województwa lubelskiego (tu zdało 72 proc. maturzystów). Lubelszczyzna ma także najlepszą zdawalność z przedmiotów obowiązkowych.

- Egzamin jest uznawany za zdany, jeżeli z każdego przedmiotu obowiązkowego maturzysta otrzyma co najmniej 30 proc. punktów możliwych do uzyskania z egzaminu z danego przedmiotu - mówi Lech Gawryłow, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie.

Kolejne ciekawe porównanie dotyczy wyników z roku 2013. Wtedy w naszym województwie egzamin pozytywnie zdało 82 procent, poprawkę pisało 13 procent, a nie zdało 5 procent absolwentów szkół ponadgimnazjalnych.

NAJLEPIEJ W LICEACH

Z egzaminem dojrzałości tradycyjnie najlepiej radzą sobie maturzyści z liceów ogólnokształcących. Zdawalność wynosi tutaj 82 proc. W technikach jest już dużo gorzej, bo zdawalność wynosi tu tylko 49 proc. - Matura była trudna, zatem spodziewaliśmy się, że wyniki mogą być niezbyt korzystne. W naszej szkole matury nie zdało sześć osób, a czternaście może podejść do sierpniowej sesji poprawkowej. Zadowoleni nie jesteśmy, ale patrząc na wyniki w całym kraju, województwie i mieście, powinniśmy zachować naszą wysoką pozycję w rankingach - mówi Tomasz Stróż, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu.

Spośród przedmiotów obowiązkowych, czyli języka polskiego, matematyki i wybranego języka obcego nowożytnego (tutaj bierzemy pod uwagę najbardziej popularny język angielski – przypomina autor) maturzyści najwięcej kłopotów mieli z matematyką. Zdawalność na poziomie 74 proc. jest aż o 10 proc. niższa niż w ubiegłym roku. Język polski zdało 93 proc. uczniów, a język angielski – 90 proc. Są to gorsze wskaźniki niż w 2013 roku.

Informacja o średnich wynikach w powiatach będzie znana 30 czerwca, natomiast wyniki wszystkich szkół zostaną opublikowane 18 lipca. Egzaminy poprawkowe przeprowadzone zostaną w dniach od 25 do 29 sierpnia.

dnia: 2014-06-28, autor: Grzegorz Lipiec, źródło: Echo Dnia
Do góry

Witaj!

Aktualna wersja naszej strony posiada wiele nowych, niezwykle przydatnych każdemu uczniowi funkcji. Jeśli chcesz, aby np. w menu wyświetlane były informacje dotyczące twojego planu lekcji i zastępstw dla twojej klasy na każdy kolejny dzień, to wypełnij poniższy formularz i naciśnij przycisk Zapisz. Jeżeli nie jesteś zainteresowany korzystaniem z tych funkcji, to naciśnij przycisk Anuluj.

Anuluj